şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
3943 entry daha
  • 5.sezonu olmamış dizidir. black mirror, mesaj veren dram dizisi değildi, teknolojinin karanlık tarafı ile lynch'i birleştiren hikayelerdi. şaşırtırdı, sarsardı, üzerdi, düşündürürdü. bu son sezon iyice batırdılar, sıradan hikayeler, mutlu sonlar. önceden heyecanla izlerdim, ne olacak diye, tahmin edemeden. şimdi ise yayılıp izliyorum, sonlar için benim tahminlerim daha şaşırtıcı oluyor.

--- spoiler ---

1. bölüm

bu bölüm, aşk hikayesiydi zaten. üniversite zamanında çok yakın olup da zamanla uzaklaşan arkadaşlardan biri kariyer yapıp bekar hayatı yaşarken diğeri o zamanki sevgilisi ile evlenmiş ve evliliğin monotonluğunda sıkışıp kalmıştır. bir gün, bekar olan diğerine doğumgünü hediyesi olarak oyun hediye eder ve olaylar gelişir. oyun da 90'lardaki street fighter benzeri olunca ilgimi çok çekti ama baktım bunlar dövüşmüyor, savaşma seviş moduna girdiler. biri sıkıcı karısından kaçarken diğerinin kadın vücudunda tatmin olmak daha çok hoşuna gittiği için her gece oyuna girip seviştiler. yani sevişmeyi düşündüler, bedenler hareketsiz yatıyordu.

neyse bunlar takılırken kadın da çok şeyden fedakarlık etmiş meğerse, barlarda yabancı adamlarla birlikte olamadığına yanıyordu. en sonda her şeyi öğrendi ve ne oldu dersiniz?spoiler okuduğunuza göre biliyorsunuz, yılda bir gün, adam sanal ortamda sevişirken kadının da gerçekte başka adamlarla yatması üzerine anlaştılar. mutlu son.

en azından o gece sanal aşkı ile buluştuklarında karısının çıkmasını bekledim o arabadan, aslında bütün gece o girmiş oyuna. yani en azından böyle bir şaşırtmalı son olsaydı. onun yerine, her şeye rağmen boşanmadılar, yuvalarını yıkmadılar temalı bir son izledik.

2. bölüm

bu bölüm zaten hiç bir şey olmadı, adam birini kaçırdı. ne için? biri ile telefonda görüşmek için, bu. yine de, hikaye sıradan olsa da burada verilen mesajlar çok güzeldi. bu bölümü, diğer iki bölümden ayıran şey de bu oldu zaten.

sosyal medyanın üzerimizdeki etkisi, araba kullanırken bile kafamızın orada olması, bağımlılık, hakkımızda en yakınımızdan daha çok şey bilmesi (anneye ölen kızının şifresini şirketin söylemesi), gücü ( polisten dahi daha çok şey bilmesi ve bilgiye daha hızlı ulaşması hatta polise bilgi vermesi) ve ne kadar kötü olsa da, onun yüzünden birileri ölse de hiç etkilenmeden aynen devam etmesi. hayatı sosyal medyada yaşamaktan ve bu şekilde yaşanmasından rahatsız olan biri olarak, verilen mesajlar çok doğruydu bence. ancak artık dönülmez bir noktada olduğu da doğru ne yazık ki.

3. bölüm

ünlülerin de hayatı zormuş ve onlar da mutsuz olabilirlermiş. yeğeniniz tarzını değiştirmek isterse komaya sokmayın, daha kötü oluyormuş. bu kadar anladım. sezonun değil, bugüne kadarki tüm sezonların en kötü bölümüydü. black mirror ile alakası yoktu. yine de robotu beğendim, en sonda barda saçının bir bölümüne siyah sürmesi de gözümden kaçmadı.

--- spoiler ---
  • ışıklı cihazı kapatınca kendini göreceğin ekrandır.
  • allah belanı versin netflix. bok gibi yaptılar güzelim seriyi. miley cyrus nedir ayrıca ya...sinirlerim bozuldu. bu sezon benim için hayalkırıklığı...
  • (bkz: gerizekalı turnusolü)

son sezon kitleler tarafindan begenilmemistir. cunku annesi babasi ilkokul mezunu 18-30 yas arasi yari-aydin kesimin "black mirrori anlayacak kadar ozel olma" ayricaliklari elinden alinmistir. dizi artik dayisina siktiren alabamali kadinlarin ya da babasi ve dedesi ayni kisi olan bozuk cocuklarin bile anlayacagi bir yapim haline geldi. sizi boktan hissetmekten ali koyan bir sey daha elinizden gitti diye uzulmenize gerek yok. eninde sonunda pizza, sperm ve ter kokan kapali kutunuzdan cikip gercekle yuzlesecektiniz. baslik altinda aglamanizi gormek uzuyor dersem yalan olur.