şükela:  tümü | bugün
2533 entry daha
  • (bkz: iamwaldo) bana tekrar mesaj atmayacak ise biraz önce bitirdiğim 4. sezonu için bir iki kelamım mevcut. birincisi, kesinlikle ilk sezonlarını aratıyor ( üzgünüm beğenmeyen tayfaya girmek istemezdim ama düşüncem bu gerçekten). ikincisi, özüne dönüş yapar gibi olduğu tek bölüm (bkz: black museum) du bence. güzel düşünülmüş ve kurgulanmış bir bölümdü. sonu da şaşırtıcı sayılırdı. ancak (bkz: metalhead) adlı bölüme bir anlam veremedim.

--- spoiler ---

(bkz: metalhead) bölümünün yüzde seksen beşini “fuck” kelimesi ile geçiştirdiler. tamam izleyiciye düşünme payı bırakma amacını gütmüş olabilirsiniz ancak bunun da başı sonu gereksiz açık bırakılmış bence. tamam bir takım sonuçlara kendimiz varalım tabiki ama en azından konuyu bağlayabilmek için bir iki ipucu verilebilirdi. çünkü o kadar izledim izledim, kutudan ne çıktı? bildiğin teddy bear çıktı. ne yani şimdi hasta çocuğuna ayı bulmaya çalışan bir annenin mi dramını izledik? ya da oyuncak ayıların kıymete bindiği bir dünyaya mı döndük de bunu izledik? bundan bir sonuca varıp çok ince felsefik yorumlar yapabilecek arkadaşlara saygı duyuyorum ve şapka çıkarıyorum. çünkü ben bunu yapamadım açıkçası.

(bkz: crocodile) adlı bölümde de bir sonuç olsaydı veya kadının durduk yere o hale nasıl geldiği konusunda bir iki ipucumuz olaydı iyidi. tamam düşünmek iyidir ama her şeyi de izleyicilerden beklemeyin sayın senaristler.

--- spoiler ---

diğer bölümler ise “eh işte” idi. bence tabi.
  • 3. sezon 4. bölümden istediğim tadı alamamış olduğumu düşünüyorum
  • garip bir havası var.yabancı dizilerin birçoğunun, tüm sezonlarını tekmili birden izleyip bitirmemiş bile olsam bile hatırı sayılır bir dizi arşivim var.

konusu ve tarzı ile çığır açan diziler var.lost gibi,oz gibi,breaking bad gibi,game of thrones gibi.yahut friends ve seinfeld gibi...

dallas,hayat ağacı,güzel ve çirkin,yalan rüzgarı gibi,mavi ay gibi arkası yarınlara hiç gitmeyelim liseliler ve ergenler zaten hiç bilmez.

bu dizi sadece bilim-kurgu da değil.birçok öğesi ile geçmişten geleceğe bir kapı açtı.hadi canım böyle şeyler olmaz dediğimiz çok az şey var.teknolojinin insan ilişkilerini getireceği noktalar çok mükemmel bir olay örgüsüyle anlatılmış.bazı bölümlerde senaryo iyi fakat oyunculuklarda vasat kalmış olabilir ya da tam tersi.

ama önceki entrylerde de yazılmış olduğu üzere tez yazılır üstüne bu dizinin.kitaplar basılabilir.üniversitelerde bölüm bile açılabilir.her bir bölüm için saatler süren tartışma programları yapabillir.

basit bir bilim kurgu değil.senaristleri her kimse aklına geldikleri şeyler mutlaka birgün gerçek olacaktır.

teknoloji bağımlılığı bireyleri yalnızlaştırdıkça psikolojik olarak çökertecek ve adını koymadığımız ruh hastalıkları ortaya çıkartacak.

black mirror tarzı ile bütün dizilerden farklı bir yere konumlandırıyor kendini.
  • 4. sezonunu da bitirdiğim, çoğu bölümünü beğendiğim, bu sezonu da beklentilerimi karşılayan dizi.

--- spoiler ---

beğenmediğim tek bölümden başlayayım; metalhead açıkçası beni tek rahatsız eden bölümdü. yapay zeka ile ilgili yeterince soru işareti var ve bunu konu etmeleri normal, ama işte ben zaten o tarz şeylerden niyeyse tiksiniyorum ve o bölümü izlerken çok da iğrendim, tiksindim o hareket eden şeylerden. neyse ki diğerlerine göre kısa sürdü bölüm.

arkangel bölümünün anlattığı hikaye çok güzel ama sonu bence o şekilde bitmemeliydi. kız annesini öldürdü sandım sonrasında annesi ayağa kalktı kızını aradı falan pek anlam veremedim oraya. annesi ölse, sonra da kızı yaptıklarının farkına varıp intihar etse daha anlamlı olabilirdi.

geri kalan bölümleri çok beğendim. hang the dj'de ve black museum'da bölümün sonunda gerçekten sağlam bi 'vay bee' çektim. özellikle hang the dj bölümünün sonunun mutlu bitmesine çok sevindim. black museum zaten sonuyla beni baya şaşırttı ama orda da bölüm içinde 3 ayrı hikaye gayet güzel anlatılmış.

uss callister bence dizinin sezon finali olabilirdi, onu da gayet başarılı buldum.

crocodile bölümünde de teknoloji eşliğinde 'kusursuz cinayet yoktur' temasını gördük bence. fare sayesinde olay çözüldü. kadın, ufak çocuğu öldürmeseydi belki de yakalanmayacaktı ama burda yine insanların şahsi hırslarının kurbanı olduğu gözüküyor.
    --- spoiler ---

5. sezonda kalitesini daha da artırması dileğiyle.
  • gelin kabul edin baya vasat bi dizi. ya insanlar çok kolay heyecanlanıyor ya da ben mükemmeli arıyorum amk. sürekli aynı geyikler, çıkan mesajlar da çok yüzeysel. samanyolu dizisi gibi gelmiyor mu şimdi bi yerden sonra?
  • --- spoiler ---

4x1 ile ilgili spoiler

mantık hataları içeren bölüm.

dna'dan klon yarattın da bu yaratılan kişinin hafızası falan da aynen kopyalandı mı. yani tam dna'sını bıraktığı günki hali neyse o halde mi kopyaladın. (yoksa hafıza vs o kısımları sonradan yazılımla falan mı hallediyor?)

hadi ona da ok dedik, uzay gemisi personelinden olan siyahi abla, yeni katılan kıza 'ben sana o'nun için röntgenci dediğim için burdayım' diyor. halbuki röntgenci dediği günden çok daha uzun zamandan beridir kopyalandığını biliyoruz.

--- spoiler ---
  • laga luga edenlere, siz yapinda izleyelim amk demek istedigim dizidir.
  • s04e05 de eksik kalan şey intro da '' boston dynamics'e ithaf edilmiştir '' yazısı.
    muhteşem ötesi bir bölüm. budur ya. ilk dakikadan son dakikaya.

--- spoiler ---

kuçular cidden tam boston dynamics style ( ki sanırım açıkladılar bir tür koruma köpeği piyasaya süreceklerini yakında ). abartı yoktu makinalarda hiç ve mücadele harikaydı.

final'e zaten laf yok.

--- spoiler ---
  • 2. sezondan sonraki (white christmas bölümünü tenzih ederek) en boktan sezonu 4. sezonu olmuş dizidir. ilk ve son bölüm hariç güzel olmuş diyebileceğim bir bölüm yok ki bu iki bölüm de burun farkıyla ortalama olarak sınıflandırılmaktan kurtuluyorlar. öncelikle söyleyeyim: dizinin netflixe geçişine karşı çıkmış muhafazakar kitleden değilim asla. hatta dizinin açık ara en iyi sezonunun 3. sezon olduğunu düşünürüm. ama netflix bu sezonu cidden batırmış. böyle yapacaklarına hiç yapmasalar daha iyi.

--- spoiler ---

öncelikle 2,3 ve 4. bölümler inanılmaz derecede türk filmine benzermiş. black mirror bu kadar duygusallık kaldırabilecek bir dizi değil. cidden dizinin en kötü bölümleri arasında bu üçü de. üzerlerinde fazla durmaya gerek yok.

5. bölüm güzeldi ama bir back story falan gerekiyor kesinlikle. çok ama çok eksik bir bölüm. black mirrorsın sen verdiğin mesaj bir zahmet "robotlar kötü olabilir"den öteye gitsin. transformers mı izliyoruz black mirror mı belli değil.

ilk bölüm aslında konsept, oyuncu seçimi, konu seçimi vb. bakımlardan çok başarılı ve en iyi bölümlerden biri olma potansiyeline sahip bir bölüm(dü). ama konunun işlenişi berbat ve inanılmaz mantık hataları, senaryo boşlukları falan var. cidden last jedi star wars filmleri için neyse bu bölüm de black mirror için o. gerçi last jedi demek ağır oldu baya hiçbir şey bir franchise'ın içine last jedi kadar çok sıçamaz. belki batman ve robin. ama yok lan last jedi daha berbat.

son bölüm ise aslında güzel ama black mirrorın diğer bölümlerle karşılaştırıldığında ancak ortalama olabiliyor.
    --- spoiler ---
293 entry daha