şükela:  tümü | bugün
2539 entry daha
  • ilk dört sezon itibariyle 100 üzerinden yaptığım puanlama sonucunda 19 bölümün tamamını senaryo/kurgu (s), oyunculuk (o), çarpıcılık (ç) ve içerik/mesaj (m) olarak kriterlere ayırmak suretiyle değerlendirmeye aldığım çok ama çok başarılı dizi. önce lejandımızı verelim.

s: 30 puan
    o: 20 puan
    ç: 25 puan
    m: 25 puan
    aynı puan durumunda senaryo/kurgu puanı önde olan üst sırada kalır.

1. hated in the nation (s:30, o:20, ç:25, m:23) 98
    2. white christmas (s:27, o:20, ç:25, m:25) 97
    3. white bear (s:29, o:18, ç:24, m:25) 96
    4. hang the dj (s: 26, o:20, ç:23, m:24) 93
    5. the national anthem (s:28, o:19, ç:25, m:20) 92
    6. black museum (s:25, o:18, ç:25, m:24) 92
    7. fifteen million merits (s:28, o:17, ç:22, m:24) 91
    8. men against fire (s: 22, o:19, ç: 24, m:24) 89
    9. be right back (s:24, o:20, ç:18, m:23) 85
    10. nosedive (s:25, o:14, ç:21, m:24) 84
    11. crocodile (s:21, o:20, ç:25, m:18) 84
    12. san junipero (s:20, o:20, ç:24, m:20) 84
    13. uss callister (s:22, o:17, ç:19, m:23) 81
    14. the entire history of you (s:20, o:20, ç:23, m:18) 81
    15. playtest (s: 19, o:19, ç:20, m: 20) 78
    16. the waldo moment (s:20, o:15, ç:18, m:22) 75
    17. shut up and dance (s:19, o:16, ç:23, m:17) 75
    18. arkangel (s:16, o:13, ç:17, m:22) 68
    19. metalhead (s:6, o:14, ç:7, m:9) 36

--- spoiler ---

tüm bölümlerini izlediğim dizi için benim aklımda olan çok net iki şey var: birincisi; metalhead isimli sıfır kurgu, kötü oyunculuk ve ne anlatmaya çalıştığı zerre belli olmayan bölümü, geri kalan bölümleri üretmiş insanların ortaya koyabildiğine inanmak istememem; ikincisi de arkangel hariç geri kalan 17 bölümün tamamını dilediğim zaman yeniden oturup izleyebileceğim gerçeği.

nazarımda en iyisi, özellikle akıllara ziyan kurgusu ve twist üstüne twistiyle hated in the nation'dır.

--- spoiler ---
  • son sezonunu özlemle beklediğim fakat hayallerimi suya düşüren dizidir. 4. sezonda gerçekten keyif aldığım tek bölümü hang the dj oldu, ki o da ilk 5ime girmez. metalhead rezaletine girmek bile istemiyorum, zira ilk defa bir black mirror bölümünü kapatmak istedim. amaçsız ve bomboş bir bölüm cidden. umarım 5.sezonda toparlarlar.
  • ekşi sözlük suserleri sayesinde tanıştığım dizi.
    iki hafta içinde 3 sezonu izledim. her bir bölümü harikaydı.
    şu an 4. sezon 2. bölüm de taze bitti.
    4. sezon 1. bölüm gayet güzeldi.

~~~spoiler~~~

4. sezon 2. bölüm diğer bölümlerin bir tık altında kalmış, ama yine de bir solukta seyrettim.
    hatta annenin kızını takip ettiği tableti tekrar açtığı sahnede tamamen tableti şarja sokacak mı kısmına odaklanmışım.
    şayet direk açsaydı bölümün olayı biterdi bende.

neyse ki bu tür ayrıntıları es geçmemişler ve benim seyir zevkim icin çok önemli.

sonuç olarak 4. sezonu da gayet başarılı olan dizi. hatta bu sanat eseri ya hu, dizi falan değil.

~~~spoiler~~~
  • 4.sezon 5.bölüm* açık ara en kötüsü, imdb puanından da anlaşılabilir. lüzumsuzluk açısından breaking bad'deki sinekli bölüm'le yarışır. hiçbir kurgu yapmadan, sadece robotun insanları kovalamasına dayalı, 41 dakikalık gereksiz, bomboş bir gerilim. dandik postapokaliptik aksiyon filmlerinden hiçbir farkı yok, hiçbir şey anlatmıyor. robotlar dünyayı ele geçirdi evet, ne kadar da özgün bir konu. spoiler koymaya bile gerek duymadım.
  • dizinin herhangi bir bölümünü izledikten sonra insan elinde olmadan bütün gün sorguluyor, başka hiç bir iş yapmadan. evet her bölüm bir sona ulaşıyor ama; belki önceki bölümün cevabını bulmak umuduyla izletiyor her bölüm kendini.(çok fazla övgüler yağdırarak hiç bir şeyi beğenmeyen ekşici tayfanın ilgisini çekip boş yorumlarla burayı kirletmelerini istemem tabii.) distopya anlayışı sosyal medya da orwell hakkında yazanlardan ileri gitmeyenler değil de ; zamyatin'i, huxley'i, eric arthur blair'i bilenler izlerken keyif alacaklardır.
    velhasıl kelam izletmekten çok sorgulatma amacı güden dizidir.
  • biz kafa olarak bu ülkeden kaçmaya çalıştıkça ülke üzerimize geliyor a.q.
  • öyle aman aman bir dizi değil bence. başladığım dizileri bitirme takıntım olduğu için izliyorum. uss callister bölümü güzeldi ama hakkını yemeyeyim.
  • 4.sezonu aslında çok kalburüstü ve bence harika 4 bölüme sahip. buna rağmen tüm sezonlar içinde en kötü 5 bölümden 2'sinin bu sezonda olması insanların midesini ekşiten şey oldu bana kalırsa.

bir de şu iamwaldo faciasından sonra insanların biraz hevesi kaçtı, üstelik 1-2 kötü bölüm gelince de insanlar daha büyük aşkla gömdüler.

edit : eğer bu esra erol'lu black mirror reklamı resmi ise allah netflix türkiye'yi kahretsin demek istiyorum. elindeki en kıymetli mallardan birini ancak bu kadar kötü lansman yapabilirlerdi. la bu black mirror izleyen insanları esra erol seyrediyor mu sanıyorsunuz yavrum siz?
  • benim durumumda olanlar için yazıyorum. ilk duyduğumda kulağa müthiş geliyordu. bilim-kurgu, gerilim, distopya... daha ne olsun? ilk bölümü izledim ve şukela modunda yukarıdan aşağı doğru okuyunca anlattıkları ince detayları da bilmediğimden sığır gibi gayet kötü buldum. zaten tarkovski'yi de sevmem, bergman'ı da sevmem. en sevdiğim üç film esaretin bedeli, baba ve geleceğe dönüş'tür. ya da olağan şüpheliler. böyle de bir düz adamım.

neyse, öyle kötü buldum ki bir daha uzun süre izleyemedim. bu arada tv8'de rising star başladı. millet birbirine "gördün mü, işte black mirror'ın anlattığı dünyayı yaşıyoruz hmmm mmmm" demeye başladı. içimden dedim, tamam işte süper konu.

"atlayarak izle" dediler, "her bölümün konusu bağımsız" dediler. bunları biliyordum ama öyle sevmiyorum ben, sırayla izlerim.

nihayet bundan üç ay önce ikinci bölümü izlemeye ikna edebildim kendimi. ilk bölümden de kötüydü. başı ayrı, sonu ayrı kötüydü. konu iyi olabilecekken amatör oyuncularla çekilmiş gibi (belki öyleydi gerçekten) kötü bir şey çıkmıştı ortaya. eeeh eytere bea diyerek bıraktım.

sonra dördüncü sezon gelince o kadar konuşuldu, o kadar kişiden duydum ki, bir şans daha verdim. ve bugün üçüncü bölümü izledim.* güzeldi be, oh be! nihayet güzeldi!

sanırım sonrakiler de güzeldir, artık bunun olabileceğine inanıyorum en azından. bakalım bakalım.
353 entry daha