2595 entry daha
  • ilk 3 sezonu 1 sene öncesinde peşpeşe hiç sıkılmadan izleyen ben, aynı dizinin 4. sezonunun ilk 3 bölümünü izledikten sonra 4. bölümü izlesem mi diye buldum kendimi.
    güzel şeylerin sonsuza kadar sürmesi hiç bir zaman gerçekleşmeyecek sanırım.
  • 4. sezon 4. ve 6. bölümler hariç vasattı. neyseki en iyi bölümü sona saklamışlar. black museum ile yine gönlümü fethetti keratalar. white christmas'tan sonraki en iyi bölümdü bence.

şahsi tüm bölümler sıralamam;

1. white christmas
    2. black museum (s04e06)
    3. fifteen million merits(s01e02)
    4. nosedive (s03e01)
    5. shut up and dance (s03e03)
    6. hang the dj (s04e04)
    7. the entire history of you(s01e03)
    8. the national anthem(s01e01)
    9. san junipero(s03e04)
    10. men against fire(s03e05)
    11. hated in the nation(s03e06)
    12. white bear(s02e02)
    13. be right back(s02e01)
    14. playtest(s03e02)
    15. uss callister(s04e01)
    16. arkangel (s04e02)
    17. crocodile(s04e03)
    18. metalhead(s04e05)
    19. the waldo moment (s02e03)

sezon sıralamam da şu şekilde 1>3>2>4
  • son sezondaki black museum (s04e06) bölümü çok güzel olan dizidir. bu sezon içinde konu kalmamış hissiyatı yarattı. bu arada bölümler arası bağlantıların kurulması da daha farklı bir tarz benimsendiğini gösterdi.

havada kalan bölümler var, ne ifade etmek istediğini belli edemeyen bölümler de var. dolayısıyla biraz daha iyisi olabilirse de vaktinizi geçirebileceğiniz, zaten bir çırpıda biten bir sezon. yine ve yeniden, black museum gayet iyi.
  • biraz önce arkangel'i izledim.şimdiye kadar en tutmadığım bölüm olması kadar yönetmen koltuğuna jodie foster'ın oturmuş olması da beni şaşırttı.
  • the waldo moment bölümü kendisinden önce yayınlanan her bölümünden daha sağlam olan dizi. hatta dizi bir daha bu seviyeye gelmediği için keşke son bölümü olsaymış diyorum hep, çünkü sonrasında gelen bölümler çok cılız ve çerezlik geliyor bana. sadece vurgusu eksik ve ilk sezonlarda alıştırdığı gibi mesajı açık şekilde, seyircinin gözüne sokarak vermediği için 'dizi tüketicisi' tarafından değeri bilinmeyen bir bölüm haline gelmiş durumda.
  • bazı diziler vardır, çerez niyetine izlersiniz; herhangi bir alt yapınız olması gerekmez.

bazı diziler vardır, yeni şeyler öğrenirsiniz. biraz daha algınız açılır.

bazısını sadece zaman geçirmek adına izlersiniz, kimse beğenmese siz beğenirsiniz.

bazılarını izlemek için ise sağlam bilgi birikimi gerekir, yoksa "haaaaa demek yapay zekaymış vay amk!" demekten öteye gidemezsiniz.

black mirror vesile oldu aslında, şu başlığa yazılan entrylerin yarısından fazlasından öyle bir cahillik akıyor ki tek başına bir black mirror bölümü haddiyle olur hatta üzerine hep birlikte ağlama duvarına yaslanır gibi birbirimize yaslanır ağlarız.

kendimize bir gelmemiz lazım ya, çok acil ama çok çok acil...

"yaaaağniiii bana yeterince ters köşeee olmadı abiğğğ yaaa!" cümlesi ile "ben bir şey anlamadım ne oldu yeaaa?" cümlesi arasında tek fark bir diğerinin daha dürüst olması diğerine göre, onun dışında temelinde aynı şey yatıyor. okumamak, araştırmamak... fikirsiz olmak.

bir şeyi "beğenmeyebilirsiniz." kaldı ki 4. sezon bölümlerinin hiçbirini tatmin edici bulmadım ancak bu her bir bölümün verdiği mesajın ne kadar güçlü olduğu gerçeğini değiştirmez. "tekrara düşmüş" denilebilir ancak şimdilik tehlike olarak gördüğümüz şeyler üç-beş aynı mevzudan ibaret olduğu için bu bir süreç, daha fazlası oldukça hayalgücümüz / yazanın-yapanın hayalgücü de daha gelişecektir.

black museum çoğu kişinin aksine favorim değil; metalhead ve hang the dj'i çok güçlü buldum; arkangel ve crocodile ulaştığı kitleyi memnun etmiştir, uss callister ise "tadımlık" bir seyir idi. bölüm hakkında çıkan "mini dizi olacak" haberi ise umarım gerçek olmaz.
  • en iyi bölümleri şu şekilde sıralanabilecek dizi:

1. white christmas
    2. san junipero
    3. black museum
    4. the entire history of you
    5. hated in the nation
    6. man against fire
    7. nosedive
    8. shut up and dance
    9. be right back
    10. playtest
    11. hang the dj