2600 entry daha
  • 4. sezonunu henüz bitirdiğim dizi. tamamen subjektif olarak bölümlerin sıralamasını yapacak olursam:

1- 6. bölüm(black museum)
    2- 3. bölüm (crocodile)
    3- 4. bölüm (hang the dj)
    4- 2. bölüm (arkangel)
    5- 1. bölüm (uss callister)
    6- 5. bölüm(metalhead)

sezonu genel olarak sıkılmadan izledim. black mirror'ın belli bir kalitesi var ve en kötü bölümü bile genelde izlediğinize pişman etmiyor. ama bu sezon artık senaryoların tekrar etmeye başladığını ve zorlama yapılmaya başladığını hissettim. zaten son bölüm black museum da adeta dizi finali gibi dizide kullanılan pek çok teknolojiyi birbirine bağladı, kafamızda oturttu, adeta özet geçti. final bölümü olmaya yakışır bir bölümdü. black mirror sonraki sezonlarda tekrara düşüp kalitesini kaybetmemek adına bu sezonu son sezon yapabilir. birinin bilincini dijital ortama aktarıp işkence etmeli bir bölüm daha görürsem açıkçası izlemem.

sezonun bölümlerine gelecek olursak...(önce kötüden başlayayım) 5. bölüm metalhead gerçekten izlediğim en kötü black mirror bölümü olabilir. son sıraya yerleştirirken hiç şüphe etmedim. black mirror bölümleri genel olarak "daha üst" bir meseleye bağlanır ve temellendirilir. bu bölümde ise son derece klişe bir hikaye(post-apokaliptik dünyada malzeme aramaya çıkmış bir grup) ve hiçbir şekilde temellendirilmemiş bir teknoloji eleştirisi vardı. hatta öyle ki, black mirror'ın ne olduğunu bilmeyen birisi bu bölümü izlese ortada bir teknoloji eleştirisi olduğunu bile anlamazdı. herhangi bir black mirror bölümünü diziyi izlemeyen birine izlettiğiniz ve anafikri sorduğunuz zaman "teknolojinin insan hayatına etkisi/zararı/olası yan etkileri" gibi bir cevap almanız kaçınılmazdır. bu bölümde ise hiç böyle bir cevap alacağımızı sanmıyorum.

(hatta düşündüğüm zaman, bu sezondaki hiçbir bölüm, misal, dizinin ilk bölümündeki o vuruculuğun yanına bile yaklaşamıyor. dediğim gibi black mirror ortadan izleseniz bile anladığınız bir diziydi. ama bu sezonla beraber biraz önceki sezonlara hakim olmanız gerekiyor bölümleri kavramak için. ki bu da dizinin tekrara düşmesinden kaynaklanıyor sanırım.)

6. bölüm black museum en sevdiğim bölüm oldu. önceki bölümlere göndermeler olması çok hoştu. beklemediğim gibi bitti ve bir bölümde birkaç hikaye birden anlatılan tek black mirror bölümüydü sanırım.

4. bölüm hang the dj nispeten pek yeni bir şey vaadetmese de güzel bir bölümdü. birazcık hayatı sorgulatmadı değil.

3. bölüm crocodileda nedense oyunculuklar çok hoşuma gitti. kısa saçlı hanımablamız çok iyi bir iş çıkarmış. kurgu güzeldi. daha önce kullanılmamış bir teknolojiyi baz alıyordu(sanırım). sonu beklenmedik bitti. pek çok açıdan çok güzel bir bölümdü.

2. bölüm arkangel bence teknolojiden çok çocuk gelişimiyle ilgili bir bölümdü. aşırı korumacı olmanın çocukların gelişimine nasıl zarar verebileceğini işliyordu. bunu teknolojiyle harmanlamaları hoşuma gitti.

1. bölüm uss callister sadece eğlenceli bir bölümdü. black mirror'ı özlemiş olduğum için heyecanla izledim ama pek derin veya yeni bir şey vaadeden bir bölüm olduğu söylenemez. sezona hoşgeldiniz bölümüydü, çok şikayetçi olduğumu söyleyemem. (ana karakter ablamız ve sarışın ablamız pek güzeldi)

canım sıkıldı hepsi hakkında ufak tefek görüşlerimi yazdım. sözlüğü not defteri gibi kullandığım için herkesten özür dilerim.
  • 4. sezon 3. bölümü izledikten sonra giriyorum bu mesajı.

an itibariyle tam bir hayal kırıklığı 4. sezon benim için.
  • diziye henüz başladım ancak 1. sezon 1. bölüme dair anlamadığım bir nokta var, aydınlatan olursa pek sevinirim.

--- spoiler ---

başbakan için ayarlanan video editi yapan zenci adamın işlevi neydi? hani oyuncunun kafasına başbakanın kafasını montaj yapacaktı? bu kısımlar ben de tamamen bilinmez...

--- spoiler ---
  • 4. sezonun her bölümü eski black mirror tadını vermese de son bölümü gene vurucu bir bölüm olmuş.
  • dün yayınlanmış son bölümü olan "black museum"u da izlemek suretiyle güncel takip ettiğim, son sezonuyla hafif bozmuş dizi.

başlardaki o "hassiktir hakkaten ya dünya nereye gidiyor amk" hissi yaratan, günümüz teknolojisinin öngörülmesi zor gelişimini yaratıcı tarzıyla konu alan dizi, dördüncü sezonunda bazı bölümlerde senaryo yazarlarının tembelleştiği hissi vermiştir.

--- spoiler ---

he bu yorumumdan (bkz: hang the dj) ve(bkz: black museum) bölümlerini tenzih ederim, ikisi de hakikaten tadından yenmeyen bölümler olmuş. ama o köpek şeklinde robotların insan avladığı bölüm neydi allah aşkına (bkz: metalhead), insan utanır bu tarz ucuz amerikan fictionı tadında bölüme black mirror bölümü demeye.
    --- spoiler ---
  • tam bir vicdan mastürbasyonu.

vicdanımızdan yakalıyor ve uzak olduğunu düşündüğümüz ihtimalleri sorgulatıyor. insan benliği ve bilimsel gelişmenin ilişkisi; güzel paradoks...

unutulmamalıdır ki; kadim çağlarda yaşayan ateşin başındaki adama; bugünün teknolojisini gösterme fırsatı olsa; adam, bu dizinin bize hissettirdiklerinin aynısını hisseder. ve yine adamın düşüncesi, böyle bir teknolojik gelişmenin imkansızlığı üzerinde yoğunlaşır.

o adama elektrikli sandalyede idamı anlatamazsın, hatta elektriği anlatamazsın ya da bugün sinyaller vasıtasıyla iletişim kurduğumuzu anlaması mümkün değil, o daha duman kullanıyor. aslına bakarsanız bilimin gelişmesi faydalı olduğu kadar korkutucu da bir şey...

ama en rahatsız edici gerçek; şayet adamın, kadim çağdan bugüne getirilme imkanı olsa; günümüz şartlarına kolayca adapte olacağıdır. bu yüzden, izleyen birçok kişinin, kendini yaratılan sanal gerçekliğin bir yerine koyup, durumu muhakeme ettiğini düşünüyorum. çünkü bugün dizide yaratılan dünyalardan herhangi biri gerçekleşse; hepimizde, kolayca ve çoğu zaman sorgulamadan kabulleneceğimizin önsezisi mevcut. bugüne kadar hep öyle yaptı çünkü insanlık...

işte o yüzden vicdanımıza dokunup kimi zaman rahatsız eden, kimi zaman rahatlatan ve aynı oranda merak uyandıran da bir dizi bu... uzak gördüğümüz ihtimalleri bir yandan merak ediyor ve ister istemez karar terazimizi kuruyoruz aklımızın bir köşesinde... öyle şey olmaz ama ya olsaydı ben ne yapardım diye düşünmemizin sebebi bence bu...

ailecek severek izliyoruz...
  • bilim kurgunun dibidir her bölümü tek başına film konusu olabilecek seviyede
  • dizi denmek için fazla olan her bölümü bir sinema filmi kalitesinde görsel ve kurgusal şölen, san junipero bölümü ödül almış bir şaheser...
2934 entry daha
hesabın var mı? giriş yap