• dizinin anlamı ''kara aynadır''.

kendine baktığın yerde gördüğün siyah bir şey. yani kendini görememek gibi bir anlam çıkıyor.
    dizinin amacı da farkındalık oluşturmak, kendini görebilmek adına.
    dizi bunu yapmaya çalışıyor ama biz farkına vardığımızda ne derece değişiyoruz tartışılır. tamam teknoloji bağımlılığının farkındayız, sevdiklerimizin kıymetinin farkındayız. ee farkındayız da ne yapıyoruz yine aynıyız.
    bu diziyi izleyip kolay kolay değiştiğini söyleyen kendini tekrar değerlendirmeli çünkü farkında olmak değişmek değildir.
  • 5. sezonunda black değil de pink mirror olmuş yapımdır.
  • günümüz insanlarını çok güzel ele almış. her şeyi sahte bir şekilde yaşama ve mış gibi yapma. kişisel yetersizlikleri örtbas edip muhteşem olan benim duygusuyla yaşayanların zihnine betona çarpma etkisi yaratacak olan dizidir.
  • yemin ediyorum şu dizinin altına sevmediği bölümleri yazanlara gerizekalı muamelesi yapan kestaneden hallice beyinlileri yatırıp ağzına defeke etmek istiyorum ya. yahu dizinin hiçbir bölümünü eleştirmeyelim mi? sen izlediğin her bölümü beğendin mi? bi tanesi bile mi kötü değildi?
    en sevdiğim ilk 3 diziden biridir black mirror ama 5.sezon kalitenin biraz düştüğünü düşünüyorum, sen böyle düşünmek zorunda değilsin. ancaaaak nasıl ki ben miley cyrus'lu bölüme kötü diyemeyen seni kestane beyinli olduğun için eleştirip hakaret etmiyorsam sen de 5.sezonu beğenmeyelere ufak beyinli diyemezsin.
    sik sik yorum yapmayın artık. eleştirini yap geç, saçma cümlelerle egonu tatmin etmeye çalışma. dizinin ana temasını kavrayıp öyle izleyin demiş bir de haspam ya asdasdasda. hiç anlamadıydık biz bu dizinin olayını zaten arka sokaklar izler gibi izledik hep, bi sen anladın helal be! einstein mısın tesla mısın planck mısın be arkadaş!

tanım: 5.sezon eski tadı vermese de hala son zamanların chernobyl ile beraber en güzel dizisidir. black museum bölümü tapılasıcadır.
  • gece gece aklıma düşen überullah dizi. bölümlerin üzerinde şimdi bile düşündüğümde heyecanlanıyor ve ilk izlediğim zaman aldığım tadı hissedebiliyorum. şuan ki durum 6. sezonun haziran 2020'den sonra geleceği yönünde. şöyle kaliteli yapımların yeni sezonunu beklemek cidden büyük işkence.
  • bölümler arasında sürprizli göndermeler bulunan dizi.

--- spoiler ---

4x5 metalhead bölümündeki katil robotik köpek black mirror bandersnatch'de tuckersoft firmasının colin ritman tarafından tasarlanmış hit oyunu metl heed posterinde bulunmakta ve isim benzerliği ilgi çekici. her iki bölümün de yönetmenliğini david slade yapmış.

--- spoiler ---
  • dizinin ilk 2 bölümü fena değil ama ne bilim sıkıcı geldi bana. 3 bölüme şans verip bırakabilirim.
  • 1. sezon 1. bölümle beni nirvanaya ulaştırmıştır
  • ben bu diziyi daha bırakın popüler olmayı, adı sanı duyulmamışken tamamen şans eseri keşfeden şanslı insanlardan biriyim. iyi hatırlıyorum daha ilk bölümüyle eşekten düşmüşe çevirmişti beni. ilk iki sezonun her bölümü için ayrı ayrı araştırma makalesi yazılır. bu dizinin özelliği, teknoloji üzerinden belli ölçüde distopik bir gelecek tasarımı içerisinde insanı özellikle ahlaki ve varoluşsal yönleri bakımından ele almak ve genelde ağızda kekremsi bir tat bırakarak, tam umutsuzluk da diyemeyeceğimiz bir durum içinde sona eren bölümlerden oluşmasıdır. ilk iki sezon tam anlamıyla başyapıt iken üçüncü sezon "fena değil" kategorisindedir. lakin az önce hadi bir izleyeyim diye oturup 5x01'i izledim ve diyorum ki:

--- spoiler ---

sizin yapacağınız işin orta yerine sıçayım. üçüncü değil beşinci sınıf hollywood filmleri ayarında komiklikler, absürtlükler dolu bir pamuk prenses masalı. hele o araba takip sahnesi falan off... o ponçik son da tuzu biberi oldu.

--- spoiler ---

bir zamanlar her bölümüyle insanın midesine yumruk gibi otururken artık bu özelliğiyle alakası kalmamış dizi.

zorunlu edit: fikrini başkalarını aklınca aşağılamaya çalışmadan ifade edemeyen komplekslilerin de izlediği dizi. karşısında dizlerinin titreyeceği insanlara hakaret eden insanlarla doldu ülke.
  • ingiltere yapımı bir dizi. dizide to be continued yok. her bölüm birbirinden bağımsızdır fakat ana tema aynıdır. izleyin izletin.

(bkz: uss callister)
hesabın var mı? giriş yap