şükela:  tümü | bugün sorunsallar (9)
1520 entry daha
 • --- spoiler ---

  filmi anlamak için colin karakterinin lsd etkisindeyken yaptığı konuşmayı içselleştirebilmek çok önemli, yoksa tercihlerim bir boka yaramadı ve fiyaskoydu her şey diyebilirsiniz.

  --

  people think there's one reality but there's loads of them, all snaking off, like roots. and what we do on one path affects what happens on the other paths. time is a construct. people think you can't go back and change things, but you can, that's what flashbacks are, they're invitations to go back and make different choices. when you make a decision, you think it's you doing it, but it's not. ıt's the spirit out there that's connected to our world that decides what we do and we just have to go along for the ride.

  mirrors let you move through time.

  the government monitors people, they pay people to pretend to be your relatives. and they put drugs in your food. and they film you.

  there's messages in every game. like pac-man. do you know what pac stands for? p-a-c: program and control. he's program and control man, and the whole thing's a metaphor, he thinks he's got free will but really he's trapped in a maze, in a system, all he can do is consume, he's pursued by demons that are probably just in his own head, and even if he does manage to escape by slipping out one side of the maze, what happens? he comes right back in the other side. people think it's a happy game, it's not a happy game, it's a fucking nightmare world and the worst thing is it's real and we live in it.

  ıt is all code. ıf you listen closely, you can hear the numbers. there's a cosmic flowchart that dictates where you can and where you can't go.

  ı've given you the knowledge. ı've set you free. do you understand?

  --- spoiler ---?
 • tüm finallere erişmek için kendisine harcadığım saatleri helal etmediğim black mirror bölümü.
  göndermeler falan hepsine eyvallah, gayet iyiydiler ama bu haliyle interaktif olmayan düz black mirror bölümlerinin yanından geçemez. ve lütfen biri açıklasın: kahvaltı için gevrek seçimini bize yaptırmak nedir yahu? bunu seçmenin bize "hissettireceği" ne?
  en beğendiğim son colin' in kızının gelecekte yazılımcı olduğu idi. bu arada oyunların "review" unu yapan o 80'ler bilgisayar ineğinin tipi neydi yahu. kopardı.
 • sevgili black mirror, bütün verilen ayarlar iyi hoş fakat gidişat şemasından ötürü sürekli yarım saat bir seçim ve bir son, sonra bir 15 dakika bir önceki seçimin kararlarını izle yeni bir seçim yap, öyle başka son şeklinde ilerliyor, e sıkıyor 2 saat sonra. çünkü 2 saatin neredeyse 40 dakikasında bana aynı şeyleri izletmiş oluyorsun. her şık sürekli kendi içinde 2ye ayrılsa 5-6 farklı son görsek de, 40 farklı sona ulaştırmak için sürekli beni bi önceki kararıma döndürmesen daha güzel bir film olabilirmiş kanımca.
 • "sanal mecrada yaptığın tercihler senin tercihin mi? yoksa yönlendiriliyor musun?", bu sorulara deneysel bir boyut katmış dizi.

  yönetmen sanki gerçekliğin algılanandan farklı olabileceğini, sunulan seçenek seçimlerinden ibaret olmadığını vurgulamış. açıkça görülüyor ki sanal gerçekliğin insan bünyesine çok da olumlu etkisi yok...geçtiği yılı, orwell 1984 göndermesi olarak okumak mümkün. öte yandan içeriğindeki reklamlar tam bir pazarlama itliği.