şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
1751 entry daha
  • --- spoiler ---

bu bölüme (bandersnatch) ilişkin yorumum 2. paragrafta. black mirrordan bahsetmek gerekirse bana ilk başlarda bakın teknolojiye bu hızda bağlandıkça ileride böyle böyle oluruz geçmişe dönüp olayları tekrar izleyerek kafamızı yeriz, askerleri teknolojiyle donattıktıkça insan olduklarını ve insan öldürdüklerini unutturuz, insanlığımızı kaybederek bir sanal karaktere dönüşürüz gidişat böyle demeye getiriyor diye yorum yapıyordum. ama fark ettim ki aslında anlatmaya çalıştıkları şey zaten var olan şeylermiş. sosyal medya hesabı açıp insanları yakından tanıdığım için mi böyle düşünüyorum yoksa başka bir sebebten mi bilmiyorum ama dizi zaten halihazırda olan şeyleri abartarak anlatıyormuş.

bandersnatch izledikten sonra buraya geldiyseniz ve merak ettiğiniz şey tüm olası sonlar ise şükelaya basın, ilk sayfada bir arkadaş 10 senaryoyu da yazmış. yok yetmez derseniz ingilizce bir tabloda her tercih ve sonucu yazıyor. yalnız böyle seçimli bir senaryo yazdıysanız; bu tercihlerle olmadı hadi geri gidip tekrar tercih yapalım diye bir gariplik olmamalı. tüm tercihlerde benzer sonlar benzer hayal kırıklarları ama farklı bir film olsaydı o zaman çok daha güzel olacaktı. benim gibi memur zihniyetli adamlar ilk dakikadan iş teklifini kabul edip rezil olmuştur muhakkak. filmde ben dahil bir çok bireyi mutsuz eden bir başka şey de aşırı beklenti oldu muhakkak.

bu filmdeki eleştiri bence insanların kendi yanlışı veya tercihleri değil, varoluşuna ve kader kavramına dönük bir eleştiriydi ki ben beğenmedim açıkçası. black mirrorun gösterdiği şekilde de hiçbir zaman yorumlamam. oldum olası mesaj vermeli filmleri sevemedim belki ön yargılarım bir şeyleri fark etmemi engelliyordur. beyin fırtınası yapmak isteyen arkadaşların bir mesaj uzağındayım. çok yazdım madem sadede geleyim: interaktif bir yapımı puanlamak saçma geliyor, sonuçta kim hangi senaryoyu yorumluyor sinema yönünü mü yoksa işleyişi mi yorumluyor bilemedim ama adettendir 7/10

tablo: https://www.log.com.tr/…hitaejoafvhsnitohbqv3h0wko.
    --- spoiler ---