• koyu bir black mirror hayranı olan hâttâ bu diziyi listesinde hep 1. sırada tutan biri olarak üzülerek söylemeliyim ki bandersnatch tam bir hayal kırıklığı ve fiyasko. sıkı bir black mirror takipçisiyseniz zaten izlersiniz değilseniz boşverin.

--- spoiler ---

şimdi bize seçim hakkı veriyorsun tamam harika fikir, duyunca heyecanlanmadım da değil hani ama seçeneğe neden evet ve kesinlikle sekmesini koyuyorsun arkadaş ikisi farklı şeyler mi ? hadi bunu geç ben colin'in uyuşturucu teklifini reddediyorum, sen gidip çayıma atıyorsun olacak iş değil. en önemlisi de şu daha baştan işte çalışmayı heyecanla kabul ediyorum sen ısrarla beni başka yöne çekip o ofiste çalıştırmıyorsun ki. eee ne anladım ben bu çoktan seçmeli dizi şeysinden. seç seçmişsin zaten kardeş ben onaylıyorum sadece. olmamış hiç hemde. işin garibi formatın da dışına çıkılmış fikir harika ama hikaye berbat üzgünüm stefan ya da mike adın herneyse seni harcamışlar oğlum. gideyim de başka birsey izleyip bu diziyi unutayım aman birseyi de mahfetmeden bırakmayım aman.

--- spoiler ---
  • tonla spoiler yedikten sonra sonunda izlediğim black mirror filmi. beklentim çok da yüksek değildi hatta duyduğum yorumlardan sonra sadece izlemiş olmak için izledim denebilir. sonuç, ne bayıldım ne beğenmedim.

zekice hazırlanmış bir bütün ancak insanda bir battaniye altında cenin pozisyonunda günlerce hareketsiz kalma isteği uyandırmıyor, sanırım buradan kaybediyor *.

--- spoiler ---

zamanın düz bir çizgi olmaması ve karakterlerin geçmişe dönüşlerde gelecekten bilgileri hatırlamaları güzeldi.

çevremdeki herkesten epeyce “öldürmemeye çalıştım ama öldürüyorsun mecbur.” cümlesini duyduktan sonra ilk fırsatta babayı öldürdüm, pişman da değilim*.

izlemeye* başlarken sonuç noktalarında çok daha uçlara ulaşabileceğimi düşünmüştüm ben de her fani insancık gibi ama öyle olmadı tabii, bu da zaten film boyunca işlenen “seçim imkanı ilüzyonu” ile örtüşüyor. yine de bu ilüzyon daha çarpıcı olarak yüzümüze vurulabilirdi diye düşünüyorum. kartları çok açık oynamışlar, keşke bunun yerine biraz daha blöf yapıp en beklemediğimiz anda yapıştırsalardı tokadı yüzümüze *.

netflix’in kendini araya katması da gülümsetmedi değil.
    --- spoiler ---
  • film sonsuzluğa doğru uzanıyordu.ben daha fazla dayanamayıp pes ettim sonunu getirenleri tebrik ederim.
  • "seçim yapsam bile başa dönüp başka bir seçenek üzerinden devam ettiriyor"

temalı entry giren muhteremler, olayı hiç anlamamışsınız.
  • bölümleri yeni bitirdim ve ben ne izledim az önce tepkisi ile buraya geldim sözlük.

--- spoiler ---

iş teklifini kabul etmek istiyorum, dönüp dolaşıp başa geliyorum. iş teklifini mecbur kabul edemedim. e ne anladım bu seçimlerden. bir de uyuşturucu teklif ediyor elaman, hayır diyorum çayıma atıyor. nerde benim seçim hakkım??
    beni kontrol eden kim mevzusunda eğlendim biraz, ama yine o işareti seçmekten başka şansımız yok.

--- spoiler ---

güldük eğlendik, ama aşırı havada kalan bir senaryo ve deneyim oldu benim için. linç yemem umarım ama bu kez olmamış. puanım 10/5 o da oyuncuları ve çekim kalitesinden dolayı.
  • ille de övüp cool görüneceğim diye boşa uğraşmayın gencolar, bu bildiğin tırt iş.

black mirror'ın özellikle ilk sezonunu yutup ezberlemiş biri olarak açıkça çoook zorlama bir iş olduğunu söyleyebilirim. eski sezonlarda araya serpiştirilen 'beyin yanmaca' baharatını eklemeye çalışmışlar ama bayat kalmış.

ama izleyin yine de bol vaktiniz varsa. en azından sayko alemlerine akarken "bandersnatch fenaaa abi, seçilmiş gerçeklik, çoklu yaşam, paralel evren, piyüüü" derken sallamamış olursunuz.
  • müthiş bir film dizi de öyle. filmde geçen çocukken oynadığımız pacman oyununu zihnimizin bizi çevreleyen labirentler olduğunu ve bölüm bitince diğer labirentlere geçildiğini ve pacmanın hep ileriye doğru tükettiğini pacmanın kovalayanlarında kendi yarattığımız düşmanların olduğunu, diye yorumluyan diğer yapımlardan oldukça farklı güzel bir film.
  • black miror: bandersnatch izliyorum beynim yandı. --- spoiler ---

sürekli seçim yapmamızı istiyor. yani başta kaderi değiştirebileceğimizi sanıyoruz ama olmuyor. olay yine oluyor. biz sadece farklı yoldan aynı kaderi gerçekleştiriyoruz. kadere karşı gelinmez.
    --- spoiler ---
  • ne zamandır bakayım diyordum ancak günümüzde her şeyi hızla tükettiğimizden dolayı bari bunu hemen tüketmeyeyim, öteleyip bir vakit sonra izleyeyim dedim. nihayet bugün izleme imkanı bulduğum interaktif film. bana öncelikle çocukluğumda izlediğim çizgi filmleri hatırlattı. televizyonda kumanda ile senaryoyu değiştirebilme imkanım olsaydı diye hayal ederdim hep. hoş, hayalimi gerçekleştirmişler. çok iyi senaryosu var, duygusal anlamda çok etkilendim diğer black mirror bölümleri gibi diyemem elbette ancak kendine çeken bir yanı da yok değil. sonuçta seçim hakkı tanıyor yapım ve bu seçimde ne olacak acaba da demiyor değilsin. bence dijital dünyada dönüm noktalarından bir tanesidir. film sektörü de bu interaktif dünyaya hızlı bir şekilde ayak uyduracaktır muhakkak. çağımız artık bunu gerekli kılıyor.
  • --- spoiler ---

iki seçenekten birini seçmek ne kadar özgürlük ?
    iki seçenekten birine mecburuz. ya 3.sü?
    filmde vurgu yapılan temel konulardan biri bu.
    bir diğer konu da seçimlerin hayatını ne kadar etkiliyor?
    bir diğer vurgu da bu.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap