şükela:  tümü | bugün
28 entry daha
  • insanda tokat etkisi yaratan black mirror bölümü.

--- spoiler ---

cookie kadar tatlış bir kelime adı altından yaşatılan kölelik içler acısıydı lakin bence asıl kan donduran olay engellemeydi.

izlerken hoşumuza gider gibi gelse de, gerçekten yaşandığında ve özellikle bölüm sonundaki herkes tarafından engellenme'ye dönüşse, o insanın yaşayacağı durumu hayal bile edemeyiz. ölmüyorsun aslında ama ölmüşsün çoktan. hiçkimseyle iletişimin yok, derdini anlatamıyorsun, yapacak hiçbir şeyin yok. tam anlamıyla bir hiçliktesin.
    (bkz: idamdan çok daha kötü bir ceza)

bir an için kendimi mağdur durumuna koyup düşünüyorum, hangi durumlarda karşımdaki insanı engelleme'ye basardım ? tabiki de bir insan sırf apır sapır sözler etti diye, senin canını sıktı diye o tuşa basılmaz. ama şu durumlarda bence basılabilir;

- cinayet
    - tecavüz/taciz
    -çocuk kaçırma/adam kaçırma

ya da bu durumlardan herhangi birine şahit olma durumunda tak bir tuşla o insanı engelleyebilmek bence mükemmel olurdu.

tabi bir de suçlu ya da herhangi bir şekilde (belki haksız yere) suçlu durumuna düşürülen insan yönünden düşünmek gerekir.

diyelim ki ben suçlu değilim ama iftira atıldı ve bir şekilde engellendim. hatta belki bu engellenme yasal engellenmeye dönüştü, karşımdaki insan (beni engelleyen ya da engelleyenler ölene kadar) onlarla ilgili hiçbir şeye, hiçbir anıma, onların ailesine ulaşamayacağım. ama düşünsenize suçsuzum aslında. vat da fak len aq?

böyle şeyler de yaşanabilirdi, o yüzden bence mükemmel dünyada şöyle bir düzenleme yapılmalı.

- suçlar standardize edilmeli, ve cezaları kesin olarak belirlenmeli. (hakimin vicdanına falan kalmamalı yani)
    - herkesin ama herkesin eline bu engelleyiciden verilmeli.
    - bir olayın/suçun gerçek olup olmadığını çok kısa sürede algılayacak zımbırtılar vücuda yerleştirilmeli ve aynı zamanda bu zımbırtılar belirlediğimiz sistemdeki bir alıcıya gitmeli. (bu gerçekten çok kısa sürede olmalı)
    - sisteme giden bilgiler ışığında sistem şunu demeli mesela;
    evet şu an x kişisi ciddi bir tehdit altında (cinayet, tecavüz, gasp.. vs ) ve bu kişinin engelleyici kiti/tuşu derhal aktif hale getirilmeli.
    - ve çat; kişi karşısındaki kişiyi engelleyebilmeli.

ondan sonra davalar mı görülür, cookie'ler mi devreye girer n'olur bilemem.

ama o kişi o an kurtulabildi mi ? evet.

benim için önemli olan bu.
    --- spoiler ---

suçlulardan kurtulabileceğimiz bir dünya dileği ile.
4 entry daha