• play

uyandım. sen hâlâ uyuyorsun. kalkıyorum, geceyi anlatan ne varsa üzerlerinden atlayarak yürüyorum cama doğru.

hayır, hiçbir şeyi toplamayacağım.
    evet değiştim.
    şimdi her şeye daha dikkatli bakıyorum.
    olması gereken yerde olmamaları rahatsız etmiyor artık beni. onları yerinden eden sebepleri de seviyorum. yazılı hiçbir kaynakta bulamadığım, buna rağmen adım gibi bildiğim kuralları sildim bir bir.

sen uyurken gözlerinin rengini özlüyorum ben. susarken sesini. sevişirken nefesini. adımı söyleyişini. uyan istiyorum. çok istiyorum. uyanıyorsun. arabanın anahtarını gösteriyorum sana. gülüşümden anlıyorsun ne demek istediğimi.

herkes uyuyor. yollar bizim. şehir bizim. dünya bizim. hayır klimayı açma. ama istersen camları kır. rüzgar değsin her yerimize. saçlarımıza sinsin sabahın ve denizin kokusu. yoksa hangi yolculuğun bir anlamı var?

yolun bir yanı orman, bir yanı deniz. bizden başka kimse yok. sonsuzluğa gider gibi sürüyorum arabayı. hiç ağırlığımız yokmuş gibi. uçuyoruz aslında. ben biliyorum, sen bilmiyorsun. müziğe uyup slalom yapıyorum. gerçeklerin, ciddi haberlerin, bir yerlerde hiç durmadan akacak kanların, birbirimize söyleyeceğimiz yalanların arasından geçiyorum böyle yaparak. böyle bir yolda ölebilir ve bunun için tanrıya minnettar kalabilirim. böyle bir yoldan her geçtiğimde bambaşka biri olabilirim. gökkuşağının üstünden atlarım belki bir gün, herkesin cinsiyeti değişir. bir tek sen anlarsın bunu yaptığımı.

beş lira verilip beş para etmez dilekler tutularak göğe salınmış tüm fenerleri toplarım gökyüzünden. gün ağarırken gül dibine bırakırım onları. bir gün geçeceğin yollardaki tüm tabelaları boyarım belki de. senin için yaptığım kurabiyelere yüz kilometre kalır yolun bir yerinde. ellerim on üç bin kilometre uzağındadır. şarap kadehleri çizerim bazen aklın karışsın diye.

yol biter mi? bitmez. bitmeyen şeyler diledim hep. en çok tükenmez kalemleri sevdim bu yüzden. bir yudumda bitirilemeyecek kadar sert içkileri seçtim. içkim de bitmedi, sarhoşluğum da. sarhoşluk biter mi? bitmez.

şehirden uzaklaştıkça daha güzelsin. şehirden uzaklaştıkça daha güzelim. sarhoşken daha âşık. aşk biter mi? bitmez.

sözleri tam olarak böyle olan şarkıdır.
  • albümle aynı adı taşıyan black sands isimli parçayla beklentimi karşılamıştır. kanımca albümdeki en iyi parça; black sands.
    bonobo'nun çoğu parçası girişinden belli olur, bu da onlardan biri:

sakin mi sakin başlayıp yürümeye eller cepte, birkaç adım sonra tarihi binalar arasında kurulmuş rengarenk ama hüzünlü bir atlı karıncaya binmekle aynı tadı bırakıyor. mekandan münezzeh güzelliklerin tadına bakmalı.
  • bonobo'nun sonbahar kış kreasyonu.
  • 2010'un en iyi albumu. *
  • bonobo'nun en sevdiğim şarkısı. hatta en çok sevdiğim şarkı bile olabilir. hem umutlu hem de hüzünlü hissettiriyor. geçmişin muhasebesini bu şarkı eşliğinde yapmak iyi geliyor bana.
  • bu parçayı albümün son parçası yapması güzel olmuş. albümün karakterini yansıttığını pek söyleyemem ancak kurguladığı kompozisyonu harika tamamlıyor. son albümle tarzı biraz değiştirmiş olsa da, bonobo her ortam ve her zaman diliminde kendini dinlettirebilen, müzikalitesi çok yüksek müzikler yapan bir prodüktör.

black sands bir fon müziğidir. mutlu - mutsuz, umutlu - umutsuz her insanın sürecine paralel bulacağı, kıyısında köşesinde bir parçasını yakalayacağı melankolik bir şiirdir.
  • biraz asiri guzel bir sarki, kendi kendine devam ediyor sanki, bitince tekrar basliyor, sonra tekrar. bir acayip. bonobo gibi, degil gibi.
  • albümün ve albümden çıkan single'ların (the keeper, eyesdown, stay the same) kapak fotoğraf çalışmaları ingiltere'de "derwent water" gölünden çekilmiş olan manzaralardır.
    bonobo'yu 23 mayıs'ta chill out festival'de dinlemek için sabırsızlanıyoruz...
  • yok böyle şarkı.
  • muazzam bir bonobo albümü, her şarkısı harika & aynı albümden çok güzel bir şarkı. çok...

albüm 55 dk.
    uzun yolda, hava kararmış veya kararmak üzereyken dinleyebilirim, tam araba sürerken dinlemelik ama kesinlikle sakin bir yol şart. ben de gazlamayacağım. öyle...

şehirlerarası olmalı, hatta ege bölgesi olur.

aynı albümdeki o harikulade şarkının ise temsil ettiği tek bir duygu yok, hiçbir şey tanımlayamıyorum. nasıl istersen öyle oluyor galiba... o da müthiş.
hesabın var mı? giriş yap