• tamamen beles olmasi, mesajlarin ve dosyalarin (resim muzik vs.) saniyesinde obur tarafa ulasmasiyla begenimi kazanmis bir programdir kendisi.

ayrica onemli bir detayi barindiran, dolayisiyla karsi tarafla olan iliskileri zedeleme potansiyeli yuksek bir olgudur. soyle ki:

karsi tarafa mesaj attiktan sonra mesaj textinizin yaninda bir check mark/nike isareti olusur. mesaj karsi bbm tarafindan alindigi zaman bu check isaretinin ustunde "d", yani "delivered" isareti cikar. bu noktada anlarsiniz ki karsi tarafa mesaj ulasti ama obur taraftaki insan daha mesaji okumadi. karsi taraf mesaja baktigi anda bu "d" bir anda "r" ye, yani "read" e donusur ki, asil gerginlik burda baslar. bir bakarsiniz karsidaki elemana atilan mesaj 20 dk once okunmus, ama cevap yok, tik yok. smslerden alistigimiz "a gormemisim gorsem cvp atardim cnm yaa" olayi bu sekilde yalan olur, hele ki eger karsi taraf bu d-r sorunsalindan haberdar degilse kendini bir guzel rezil eder, torun torbaya kepaze olur.

o yuzden siz siz olun, eger bbm dunyasina girerseniz bu d-r ikilemine dikkat edin, iliskileri koruyun, elaleme paranizla rezil olmayin, dislerinizi gunde 2 kere fircalayin.
  • artik bu ozelligini iphone'a karsi kullanamaz duruma geldi bb.
    (bkz: whatsapp)
  • yurtdışında bu program hakkında çok övgüler var ancak ben bir numarasını göremiyorum türkiye'de. sanırım blackberry kullanan arkadaşım olmadığı içindir.
  • bomboş bir kişi listesinin verdiği hüznü asla sesli olarak anlatamayacağım servis.
    nasıl bir yalnızlık timsaliyim ben...

(bkz: elektronik aletlerin kullanılmayan özellikleri)
  • whatsapp isimli program batarya canavarı olma sorununu çözmedikçe yerini alamayacağı uyuglama.
  • yanılmıyorsam, haksız rekabet yüzünden üreticisi blackberry birçok firma ile hukuki sıkıntılar yaşıyor. "whatsapp falan gibi rakibi var bu uygulamanın" demeyin. konu whatsapp veya diğer chat programlarındaki logların istenildiğinde 3. kişiler tarafından görüntülenebilip, bbm kayıtlarının kırılamaması. bu durumda da gizli konuşmalar yapacak birçok insan blackberry ürünlerine yöneliyor ve bu durumun da haksız rekabet zemini oluşturduğu düşünülüyor.
  • offline gozukme secenegi olmadigi icin ve ozellikle bedava oldugundan mutevellit surekli olur olmaz zamanlarda arka arkaya mesajlarin gelmesine sebep olan sistem.. kullanan icin bagimlilik yapmasi bir yana, insani asosyallestiriyor bu meret.. twitter kadar zararli oldugu kanaatindeyim.. hatta fotograf ceken cep telefonu kadar diyerek biraz ileri gidebilirim.. bi konsere gidiyorsun arkadas grubunla, ulan zaten iki saat surecek konser, birak kimseyle ilgilenme sarkilari dinle, anin tadini cikar ama yok ya sarkida gecen sozler bbmden mesaj atilir, ya guc bela sahnedeki sanatci videoya alinir, yada hemen konserdeyim diye tweet atilir.. hic ozel hayat kalmadi bu teknoloji yuzunden insanlari tadini cikartamiyor yasadiklarinin.. bu ve sayabilecegim onlarca ayri sebepten dolayi kullanmaktan imtina ettigim hede, yoksa bb'nin kendisine herhangi bir garezim yok... ama yine de forza samsung gt-e1150..
  • çalıştığım şirkette arkadaşlar bbm'de bir grup kurmuşlar, muhabbet o kadar renkli ki anlatamam. kah futbol kah teknoloji kah felsefe kah erkekler kadınlar, normalde karşılaşıp konuşamayacağın konuları tartışıyolar uzun uzun (ben de uzaktan takip ediyorum) böyle de güzel tarafları var bu messenger'ın.
    not: entry'nin içinde bir miktar ironi de var evet.
  • blackberry cihazların kendilerine özgü pin numaralarını kullanarak blackberry'den blackberry'ye pin to pin mesajlaşmasını sağlayan built-in im programı.
  • 11/2014 tarihinden 04/2019 tarihine kadar hakkinda hic entry girilmemis, son entry de kapanacagi hakkinda.

adamlar vizyonsuzlugun dibine nasil vurulur dunyaya gosterdi.
hesabın var mı? giriş yap