şükela:  tümü | bugün
  • bu ay itibari ile gorucuye cikacak diyollaa..

blackberry q10 kullanicisi olarak cihaz ozelliklerinden ve son isletim sisteminden baya bayaa memnundum. cihazin acilis suresi haric tabii
    gerek pil olsun, gerek cihazin gucu olsun is telefonu icin yeterliydi q10. android uygulamalari calistirmasi da guzel avantajdi ancak tek eksigi ekran boyutu idi. blackberry passport ile de sukela bir dizayn yakalamislar gibi gorunuyor.

tutar gibi bu telefon haci.

ben begendiysem tutar.

risk budur.
  • görünüşünü çok beğenmedim fakat o özelliklerin yanında bataryasını da gördükten sonra iyi bir telefon olmuş diyebilirim.* ama çoğu modeli gibi bunun da sar değeri yükseklerde mi acaba?
  • asla yan kullanıma ihtiyaç duymacak telefondur. sebebi malum.
  • fiyat 1000 euro olacak ise resmen 2900-3000 tl gibi olacak demektir bu fiyata da alınmaz, ayıptır.
  • haberin kaynağı olan wall streetin sitesinde avrupa fiyatını göremedim ama avrupada 599 euro abdde 599 dolar olacaksa avrupalıları enayi yerine koymaktan başka bir şey olmayacaktır.
  • heyecanlandıran blackberry modeli.

tutar mı bilinmez ama, tüm zararına rağmen rim'in kendi siki daşşağı doğrultusunda gitmeye çalışmasını izlemek bence bir teknolojisever olarak heyecanlı.

bu ürünü ilgi çeker ve satar gibi görünüyor. belli de olmaz tabi ama ilgi çektiği kesin. şu an karaladığımız "bis" ve "bes" olayına; özellikle son hack saldırıları sonrası ve süren gelecekte ilgi artabilir, trend olabilir.

review

wsj

*
  • blackberry bold 9900'den sonra androide alışmak çok zaman almadı ama blackberry'ye geri donmek icin sabırsızlıkla bekliyorum. telefon hala piyasaya dusmedi. ıste blackberry ve sony gibi telefonlarin sorunu da bu. dagitim ağları çok sorunlu. apple ve samsung lansmanı yapip cart diye piyasaya suruyorlar. bu telefon haziran ayinda tanitildi ve eylulda dağıtımına baslanacakti. telefon ozelliklerini incelerken bana androidde isime yarayabilecek bir ozellik ogretmis oldu. ust bildirim ekrani icin yukaridan aşağı kaydirdigimizda bazi ayarlarin kisa yollarina ulasmak icin biraz zaman kaybediyordum. cift parmak ile bu islemi yaptigimda kaybettigim zamani kazandiracak kisayol ekrani geliyor.

telefonun ozelliklari fiziksel olarak android isletim sistemi tasiyan gunumuz amiral gemileriyle neredeyse ayni. kamera performansinin cok iyi olmadigini tahmin etmek cik zor degil. artik megapilsel yulselterek kamera pazarlmak geride kaldi. ben telefonun klavyesine hauran kaldim. tuslara dokunarak yazmayi daha cok seviyorum. sirf tus var diye s4 active alan birisi olarak beni cok cezbediyor. planlarim arasinda bir muddet sony deneyimlemek vardi ama bu telefon çok cekici bence. boyutlari da bazen düşündürüyor ama yine de buyuk boyutlu yelefonlarin revacta oldugu bir donemde ilgi gormemesi imkansiz bence.
  • henüz yeni piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 200.000'den fazla sipariş almış akıllı telefon. yıl sonuna doğru çıkacak blackberry classic ve giderek daha fazla ülkede satışa sunulacak blackberry z3 ile beraber blackberry'nin donanım bölümünü kurtarabilecek gibi gözüküyor.
  • satışa çıktığı 24 eylül tarihinde 10 saat içinde 200.000 adet satarak blackberrynin en hızlı satış rekoruna sahip olmuştur. türkiyeye geleceği ise meçhul
  • blackberry'nin son zamanlarda çıkardığı en güzel telefon.

tasarımı, fiziksel klavyesi ve teknik özellikleri dikkat çekici. satış rakamları da hiç fena sayılmaz. bakalım blackberry'i eski günlerine döndürebilecek mi?