şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: brynden tully)
  • su parklarında esaret altında tutulan binlerce hayvandan biri olan tilikum adlı orca'nın bu dönemde üç insanı öldürmesi ile ilgili, duruma ışık tutma amacında olan ve sundance'te özel seçki olarak yer alacak belgesel.

http://www.imdb.com/title/tt2545118/
  • kesinlikle izlenmesi, yayılması gereken, kesinlikle farkındalık yaratabilecek bir belgeseldir.

öğrendiğim kadarıyla yönetmeni gabriela cowperthwaite bu projeye başladığında bir hayvan özgürlüğü aktivisti değilmiş. sadece güzel bir belgesel çekme hevesindeymiş. muhtemelen tek sebebi bu değildir (çünkü başka hayvan özgürlüğü belgesellerinde de bunu görebiliyoruz * ) ama belgeselin güzel yanlarından biri bu konuda o kadar da radikal olmayan kişilere de söz hakkı tanınması. örneğin "sea world gibi yerler kapatılmak zorunda değil. eğer isterlerse çalışan güvenliğini de hayvan refahını da sağlayabilirler" diyen biri de var. (belgeselde söylenmiyor ama elbette bu kişinin de yunusların esir edildiği bir başka eğlence parkının ortağı olduğunu duymak kimseyi şaşırtmayacaktır) belgeselin sonunda ekibin bütün ısrarlarına rağmen sea world yetkililerinin röportaj vermeyi reddettiği dile getirilmektedir.

maalesef bu belgesel de hayvan özgürlüğü mücadelesinin birçok başka aracı ile ortak bir handikapa sahiptir: belgeselde genel olarak deniz memelilerinin, özelde de katil balinaların aslında ne kadar gelişmiş zekaya ve kültüre sahip oldukları, aslında insana ne de çok benzedikleri, ah nasıl da bizim gibi duygusal oldukları falan defalarca zikredilmektedir. yani eyvallah da sıçtırtmayın empatinize. velev ki bu hayvanlar bu kadar gelişmiş bir zihinsel, duygusal, kültürel yapıya sahip değildi; o zaman daha az gayrımeşru mu olacaktı gördükleri eziyet? sivrisinek öldürmeye bile hakkınız yok arkadaş. konu bu kadar basit.
  • su zamana kadar hicbir hayvanat bahcesi veya akvaryuma gitmemis bunyemi daha da bu ikisinin karsiti yapmis yapim. belgesel boyunca beni rahatsiz eden -belgeselin iceriginden haric- tek husus ise duygulanan insanlarin suratlarina suratlarina zoom yapilmasi, izleyiciyi "bak bak agliyor, ne acikli :(((((" triplerine sokmaya calismasidir.

tilikum ise hindistanli bir arkadasimin "telecom" diyisi gibi bir isim, belgesel boyunca "tilikum faturasini gordun mu?" demekten alamadim kendimi.

bunyemde star trek iv the voyage home cagrisimlari yapmistir yer yer.
  • insanlardan nefret etmek için artık pek sebebe ihtiyaç duymuyorum ama eğer siz hâlâ duyuyorsanız mutlaka izleyin.
  • yılın en izlenesi işlerinden olabilir. etkiledi, ara sıra da gözleri doldurdu.

http://cineshoot.net/…tavsiyesi-blackfish-2013.html
  • isi gucu, secimi, tapeleri bir kenara birakip seyredilmesi gereken bir belgesel.

yillardir bir film icin boyle hungur hungur agladigimi hatirlamiyorum. tilikum sanki bir kistirilmislarin sesi, yalnizligin sembolu gibi agir basti yuregime. dunyanin bu en guzel canlisi, bundan daha mavi sularda gorulmeyi hakediyor.
  • havuzlara takla atsın şirinlik yapsın diye kapatılan katil balinalardan birinin eğitmenini sakince tutup havuzun dibine götürüp öldürmesiyle başlayan belgesel.

bakıyorsunuz:
    balinanın öldürdüğü kıza, ailesine, arkadaşlarına yazık.
    bebekken açık denizde yakalanıp küçücük havuza kapatılan, zaman zaman aç bırakılan balinalara yazık.
    balinayı yakalayıp "iki hükümet devirdim böyle çirkinlik yapmadım" diye ağlayan eski balıkçıya yazık
    bir tek bu hikayede tek kana değmeyen, bu parkları işletip bu insanları ve hayvanları gelirleri için bir araya getiren büyükbaşlara yazık değil.
    böylece bir hayvan hakları belgeselinden "kahrolsun kapitalizm" diyerek çıkıyorsunuz.

hassas bir duygusal yapınız varsa izlememenizi tavsiye ediyorum zira jaws'daki vahşi saldırılar atmalar tutmaların yanında burada kurgu olamayacak kadar sakin ve sıradan bir şekilde gözünüzün önünde ciddi ciddi insanlar ölüyor. o kadar sıradan ki müziğin ritmi yükselip sonra bir anda kesilmiyor. oluveriyor. orada yüzlerce insanı ömürleri boyunca 'atlayıp kurtarsaydım' fantezisiyle bırakıyor ama balina oyun fikrini değiştirip sizi tutup havuzun dibine çektiğinde havuza yaklaşmaya cesaret edebilen kimse yok.

efsanevi güzellikte bir hayvan cinsini ve onu cinayete zorlayan hayvanğolu hayvanları anlatıyorlar.

sonuç olarak: tilikum'a uzanan eller kırılsın.
  • the cove'dan sonra deniz memelilerini tekrar takdir ettiğim belgesel. ama izlerken dikkat edin kardeşler, yurttaşlar, romalılar...

insan, en barbarı.