• millet "kotu, cok kotu" diyordu, "lan ne kadar kotu olabilir ki? 90'larin sacma hack filmlerinden de sacma olamaz ya" diyordum, çok pişmanım.

entry'nin devaminda cok agir spoiler verecegim, o yuzden filmi izlemeden bu entry'nin devamini okumayin.

hacking ve hacker'lari konu alan dandik otesi bir suru film vardi malumunuz. hani boyle hoplayip ziplayan 3d animasyonlarla ağaç hack'lerler falan. hah iste bu film onun 3d animasyon degil de terminalle yapilani. ayni sacma ve lakayit yaklasim, ayni "konuya gercekten vakif olmadan fikir yuruten filmler" drami.

neler mi var filmde?

- tesadufen asiri yakisikli ve karizmatik bas hacker,

- tesadufen bu asiri yakisikli ve karizmatik bas hacker'in yakin dovus ve hatta silahli dovuste uzman olmasi (hapiste ogrenmis),

- olaylarin ortasinda olmasina ragmen harcanmasi kacinilmaz etkisiz arkadas,

- bu etkisiz arkadasin filmlerdeki seks ihtiyacıni karsilamasi icin filme yerlestirilmis guzel kardesi,

- sadece bir gozalti bilekligi ile birkac ajan esliginde baska ulkeye operasyona gonderilen bas hacker,

- dunyada baska insan kalmamis gibi butun aksiyonlarin icinde olan bas hacker,

- ve dunyanin gelmis gecmis en aptal kötü adamlari.

bu kotu adam isini biraz daha acayim; (agir spoiler var)

filmin sonlarina dogru ortaya cikiyor ki çin gibi bir super gucun nükleer santral'lerini patlatan adamlarin asil amaci deneme yapmakmis, boylece allah'in bosverdigi (kibarim) issiz bir alandaki madenlerin pompalarini hack'leyip madenleri su bastirarak hisse fiyatlarini dusurecek ve kendilerini alacaklarmis. simdi asil olay su ki; gayet bas karakterlerin gidip girebildigi, pompalari kurcalayabildigi kus ucmaz kervan gecmez, aklina esenin hic zorlanmadan girebildigi, dunyanin en terkedilmis alanindaki iki pompayi bozmak icin bir super gucun nukleer reaktorunu patlatip dunyadaki butun yetkililerin dikkatini uzerine cekmek ancak beyin yetmezliğinden aklını kaybetmek durumundan muzdarip adamlarin yapacagi istir.

ulan o kadar ugrasmak yerine git pompaya iki tekme at ayni sey lan. onune gelen girebiliyor zaten oraya, sen neyin pesindesin it?

butun olaylar o kadar birbirinden kopuk ve sacma ilerliyor ki, bir mantiga oturtmak, ciddiye almak imkansiz.

ana karakter ve yanindaki kadin en olmayacak seyleri yapip hicbirsey olmadan siyriliyorlar isin icinden (yan apartmanin catisina araba dusurmek dahil).

ve o kadar yavas ilerliyor ki, en sacma sahneler (islemci icinde gezinen bilgiler vesaire) o kadar uzatilmis ki ugrassan bu kadar itici yapamazsin.

kisacasi angelina jolie'nin oynadigi film bile bundan iyiydi, en azindan eglenceliydi. dusunun seviyenin ne kadar dusuk oldugunu. bunu izleyeceginize edepsiz film izleyin, en azindan vaktiniz eglenceli gecer.

not: filmin adi aslinda blackhat ama akli evvelin biri bu basliga yonlendirmis, ugrasamadim simdi basligi ayirip entry'leri tasimaya. cunku film disinda entry'ler de var baslik komple tasinirsa onlara haksizlik olur bu sefer de. tek tek ugrasmaya da vaktim ve istegim yok. millet kafasina gore tasiyor nasilsa. her onune gelene yetki verince boyle olur iste.
  • yeni görüntüleri düşmüştür.swordfish'den en büyük farkı michael mann'in elinden çıkmasıdır. michael mann diye yazılır, adamın aspirini diye okunur.
  • yarısında çıkmak isteyip yine de duralım bakalım deyip sonuna kadar durarak büyük hata yaptığımız film. benim için bir pişmanlık. izlemeyin izlettirmeyin. indirip izlenecek bir film bile değil.
  • inanılmaz kötü bir film. kesinlikle zaman kaybı. güzel olabilecek senaryoyu bok etmişler. film mutlu sonla bitmesine rağmen seçilen berbat müzikler ile duble batırmışlar.

iyi ki sevgilimle gittim de en azından karanlıkta biraz yiyiştik.
  • taaa hollywood'dan, insanın hem zamanını hem de cüzdanını hack eden filmdir.
  • tam da şu an izleme gafletinde bulunduğum rezalet klişelerle dolu bir film.

--- spoiler ---

çok yetenekli hacker abimiz, bir şifreyi kırmak için e-mail ile başka bir yetkili abimize download.pdf dosyası adı altında keylogger gönderdi. maili alan abi de düşünmeden indirdi. bu şekilde şifre kırmayı orta okulda deniyorduk.

--- spoiler ---
  • millet tüm entriler "black hat"e girmiş ama filmin asıl ismi "blackhat"tir. buradan devam etmeliyim. yakında da entriler ışınlanır buraya zaten. evet, herkesin hemfikir olduğu üzere yakışıklı aktör chris hemsworth'lü blackhat, michael mann'in miami vice'tan sonra çektiği filmler arasında en kötüsü. miami vice'tan bile kötü olabilir. hayal kırıklığı söz konusu filmler olunca çok sık yaşadığımdan mann gibi bir yönetmenin kötü film çekmesine artık pek şaşırmıyorum. aslında mann tükendiğini daha önce defalarca kez kanıtlamıştı. miami vice ile başlayan tükeniş, ya da biz düşüş diyelim sonraki filmleriyle de devam etti. gene de vice haricindeki filmler kötü olsalar da izleniyorlardı. blackhat ise onu bile olamamış bir film. aksiyon/gerilim diye pazarlanan ve aslında bu türün içerisinde yer alan bu film fazlasıyla ağır ilerliyor, fazlasıyla açıklama içeriyor. o kadar ağır ilerliyor ki gereksiz yere işlemcinin içinde tur attırıyor bizlere. gerekksiz ve anlamsız. öte yandan hiçbir açıdan özgün olamadığı gibi bütün iğrenç klişeleri de bir bir sıralıyor. tabii bunca vasatlıktan oyuncular da nasipleniyorlar. kariyerlerinin en kötü performanslarıyla karşımızdalar. oyuncu demişken. wei tang ile leehom wang, se jie'de birbirlerine aşık kişileri canlandırmışlardı. oyuncu kalmamış gibi bu ikisini alıp kardeş haline getirmek enteresan olmuş.

spoiler

-beyaz bir adam. bu adamı tanıyorsunuz. işini herkesten iyi yapan birisi. hacker'lıkta eline kimse su dökemez. bu adam filmin sadece bir iki yerinde silah kullanarak koca çeteyi çökertecek. çünkü o beyaz/zeki/erkek/amerikalı. tabii adam farklı memleketten olan hatunu da hiçbir şey yapmadan kendisine aşık edebilecek. öyle klişe bir karakter ki bu, yüzlerce filmde muhakkak denk gelirsiniz bu klişe hero'ya.

-kötü karakter. o da çok kötü yazılmış. ama öyle böyle değil. finale geldiğimizde kendisinin ağzından da değil, hacker hemsworth'ten planını öğreniyoruz. ama öylesine mantıksız ve saçma bir plan ki bu insan şaşırıyor. filmin belki de tek şaşırtıcı yönü kötü karakterin saçma sapan bir plan yapmış olması. zaten gene çok basit bir şekilde hızlıca ölüveriyor. en kötü yönetmen bile katharsisi kötüyü iyiye öldürterek sağlarken mann bu kez bunu beceremiyor. nick, kötüyü öldürünce rahatlamıyoruz, oh be demiyoruz. şu basit şeyin-katharsisin- altından bile kalkamamışlar. e filmin kötüsü böyle salak olursa öyle olur tabii.

-viola davis'in karakteri neden üzgün, sinirli? cevap yok. chen lien nasıl biridir? cevap yok. lien zaten vick'in eşi olmak için yaratılmış bir karakter. bu iki karakterin erkeklerden daha kötü işlenmiş olmaları da şaşırtıcı değil. erkek öyküleri anlatan mann'in filmlerinde kadınlar hep yüzeysel işlenirler enteresan ki. ben mann filmi izleyip de mükemmel yazılmış bir kadına rastlamadım. buradaki lien, public enemies'ta cotillard'ın karakteri, heat'te al pacino'nun eşi... hepsi çok kötü, fazlasıyla yüzeysel işlenirler. mann de zaten bir röportajında bunu -kadınları anlatmayı beceremediğini- itiraf etmişti. mann'in sinemasında kadının tek amacı var: başkarakterin sevgilisi/eşi olmak.

-chen karakteri de klişelerden nasiplenmiş. adamın bir süre sonra öldürüleceğini zaten o malum patlama sahnesi gelmeden biliyoruz, hissediyoruz. chen ölecek ki başkarakter nick için bu olay kişiselleşsin. başkarakter için kişiselleşen bir olay izleyici için de kişiselleşmiş olur. dolayısıyla finalde kötünün ölümü izleyiciyi daha çok sevindirir. çünkü o kötü, özdeşleştiğimiz kahramana da zarar vermiştir. tabii bazen kadın da öldürülür. kadının ölümü daha etkili olur aslında. ama mutlu son için kadın değil erkek ölmeli. chen de ölüyor. tabii bir de kötüyü amerikalı hero etkisizleştirmeli, çinli değil.

-öyküdeki saçmalıklara değinirsem bitmez bu entri. en iyisi hiç girmeyeyim. zira iki saatlik filmin öyküsü beynimizi reaktörü erittiği gibi eritecek saçmalıklarla dolu.

-mann suçluları anlatmaktan hoşlanan birisi. ama keşke bir de hacker'lara el atmasaydı. ayrıca kötü filmlerinden public enemies'ta bile iyi aksiyon sahneleri çeken mann burada bunu da becerememiş. fragmanda heyecanlandıran aksiyon sahnelerinden tat almak mümkün değil.

-şu filmi mann çekmedi deseler inanacak durumdayım. o denli mann'e yakışmayan bir film. onun filmi olduğunu bile hissedemiyoruz. bakalım bu tepetaklak gidiş nereye kadar devam edecek.

spoiler
  • her sene asya, avrupa ve amerika'da duzenlenen seminer/egitim/konferans organizasyonu. bindview demirbas sponsordur.

halvar flake,dave aitels gibi manyaklar egitim verirler buralarda 1500euro'ya falan, ve kontenjanlar ilk haftadan dolar.ayrica kurucusujeff moss'dur:aka dark tangent`.
  • sneak preview'da izledik bu pazartesi. bildigin berbat, fazla uzun ve sikici. konu sacma sapan islenmis, bir gram zeka kirintisi yok filmde. izlemeye deger degil bence, hele para verip izlemeye hic degil.
  • hayatimda izledigim en kotu filmlerden biri demek isterdim ama sadece 10 dakika dayanabildigim icin diyemiyorum. ama oyle boyle degil cidden kotu film.
hesabın var mı? giriş yap