şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1295 usd fiyat etiketi ile eylül ayında çıkacağı
  tahmin edilen blacmagic design ürünü.kendi fiyat aralığında rakibi yok gibi görünüyor.öne çıkan özellikleri ise şöyle

  -dual native iso
  -4/3 mft sensor
  -5 inch touch screen
  -4k 60 fps
  -usb type-c girişi ile şarj olma ve harici belleğe görüntü aktarma işlevi
  -xlr output
  -cf ve micro sd destekleyen kart yuvaları
  -3 farklı lut seçeneği
  -bm raw özelliği

  görünüşe bakılırsa, panasonic lumix gh5s killer gibi duruyor.bekleyip göreceğiz.
 • 4.2.2 10bit cinema dng raw ve prores görüntü kaydı yapabilen blackmagic kamerası. gövde tasarımı orta format fotoğraf makinalarını andırıyor biraz. arkasında dev bir ekran var, neredeyse harici ekrana gerek bırakmayacak kadar güzel bir ekran. harici ssd'ye direk kayıt yapabiliyor. sıkıştırılmamış tam 4k cinema dng formatta, 500gb ssd 30dk görüntü alabiliyor. bunlar tabi fiyatına göre çok çok iyi özellikler. anlaşılan 3-5 yıla küçücük kameralar sinema çeker hale gelecek.

  bence major iki eksiği var. birisi crop'lu sensör, diğeri sensör stabilizasyonu olmayışı. fakat tabi ne kadar ekmek o kadar köfte. sensör crop'u lens kabiliyetini düşürse de sonuçta çıkan görüntüde, izleyicinin anlama ihtimali olmadığı bir eksik. stabilizasyon olsa çok çok iyi olurmuş.

  kayıt kalitesi, grain performansı falan fena görünmüyor. düşük ışık raw görüntülerini izledim, beklediğimden daha iyi çıktı açıkçası. tabi ki bir arri alexa değil, iso arttıkça renk performansı düşüyor ama bu yeni, ucuz aynasız makinaların hepsinde aynı sıkıntı var zaten.

  şu an için fiyat/perfomans olarak rakipsiz. sony a7s iii çıktığında, 4.2.2 10bit ve 4k 60fps ile gelirse bu blackmagic ölü yatırım olur. gerçi sıkıştırılmamış 4k cinema dng görüntü de davinci'de tadından yenmez.
 • bulunduğum ülkede ikinci el piyasasına düşmesini beklediğim efsane sinema kamerası. allahını seven üstüme atsa bir tanesini
 • dezavantajları sensörünün micro four thirds olması ve özellikle aşırı pozlamada kırmızı renginin magenta'ya kayması olan yeni nesil sinema kamerası.