• biraz haksızlık edilen bir kamera. evet, algılayıcıdan görüntü sabitleme koymaması blackmagic'in hala vazgeçemediği bir geri kafalılığı, o bence de bir eksiklik ama tam çerçeve saplantısından kurtulmak gerekiyor. 1.9 çok büyük bir çarpan değil. sinema sektörü senelerce bundan çok daha küçük süper 16mm filmi düşük bütçeli sinema prodüksiyonlarında kullandı. hatta süper 35mm hala hollywood standardı. vista vision ya da orta format sektörü domine etmiş değil. süper 35'in 1.4 çarpanıyla 1.9 arasında öyle çok büyük bir uçurum da yok. bir de çarpanlı algılayıcılar takılan tam çerçeve merceğinin cam elemanlarının ortasını kullandığı, yani kullanılan mercek alanı değiştiği için mantıken buna takılan bir 15mm merceğin barrel distortion'ının aynen kalması mümkün değil.
  • 1295 usd fiyat etiketi ile eylül ayında çıkacağı
    tahmin edilen blacmagic design ürünü.kendi fiyat aralığında rakibi yok gibi görünüyor.öne çıkan özellikleri ise şöyle

-dual native iso
    -4/3 mft sensor
    -5 inch touch screen
    -4k 60 fps
    -usb type-c girişi ile şarj olma ve harici belleğe görüntü aktarma işlevi
    -xlr output
    -cf ve micro sd destekleyen kart yuvaları
    -3 farklı lut seçeneği
    -bm raw özelliği

görünüşe bakılırsa, panasonic lumix gh5s killer gibi duruyor.bekleyip göreceğiz.
  • sert basliycam insan suna imaj sabitleyici koymamaya utanir elinize alip birsey cekmeniz mumkun degil okadar cok elde titriyor ki inanamazsiniz .blackmagici yine kutluyorum
    yillarca ursa hibi bir kamera kullandiktan sonra
    pocket 4k da olayi cozmuslerdir demistim ama lakin oyle degil derdi bitmiyor bu firmanin ursadan cektikten sonra bundanda cekiyoruz
    gimbal olmadan olaki elde bir iki sahne cekmek isterseniz imkansiza yakin lensinizde is olsa bile ise yaramaz tripodsuz gimbalsiz cekim yapamazsiniz ilk kez elime alip bisey cekmeye kalktigimda acaba sinirsel bir hastaligim varda benmi farkinda degilim diye dusundum tirtir titriyordu goruntu sonra parcalari ulkemizde manyak para malum power kablosunu bulamadik henuz almanyada dahi amcam aradi ssd si ayri dert cage si pili ayri dert yol yakinken donun ama sonucta bu piyasa bu sekilde bazen tum kamera malzemelerini satip bu ulkede bu isler olmuyor deyip dere kenarinda balik tutmaya gitmek istiyor insan bunaltici fakat iso basarimi vs cok iyi ihtiyaciniz varsa bir kez daha dusunun kotu kamera degil ama sadece bu ulkede zor sadece ssd si 1000tl en ucuzu bir araya getirip birsey cekmek tum bm urunlerini zor is abisi bmyi kiniyorum is koy buna is (image stabilizer) anla artık
  • 4.2.2 10bit cinema dng raw ve prores görüntü kaydı yapabilen blackmagic kamerası. gövde tasarımı orta format fotoğraf makinalarını andırıyor biraz. arkasında dev bir ekran var, neredeyse harici ekrana gerek bırakmayacak kadar güzel bir ekran. harici ssd'ye direk kayıt yapabiliyor. sıkıştırılmamış tam 4k cinema dng formatta, 500gb ssd 30dk görüntü alabiliyor. bunlar tabi fiyatına göre çok çok iyi özellikler. anlaşılan 3-5 yıla küçücük kameralar sinema çeker hale gelecek.

bence major iki eksiği var. birisi crop'lu sensör, diğeri sensör stabilizasyonu olmayışı. fakat tabi ne kadar ekmek o kadar köfte. sensör crop'u lens kabiliyetini düşürse de sonuçta çıkan görüntüde, izleyicinin anlama ihtimali olmadığı bir eksik. stabilizasyon olsa çok çok iyi olurmuş.

kayıt kalitesi, grain performansı falan fena görünmüyor. düşük ışık raw görüntülerini izledim, beklediğimden daha iyi çıktı açıkçası. tabi ki bir arri alexa değil, iso arttıkça renk performansı düşüyor ama bu yeni, ucuz aynasız makinaların hepsinde aynı sıkıntı var zaten.

şu an için fiyat/perfomans olarak rakipsiz. sony a7s iii çıktığında, 4.2.2 10bit ve 4k 60fps ile gelirse bu blackmagic ölü yatırım olur. gerçi sıkıştırılmamış 4k cinema dng görüntü de davinci'de tadından yenmez.
  • her türlü sony a7s xx serisi eline verir. blackmagic hamallıktır.
  • özelliklerini okudukça iştah kabartan kamera, fiyatı oldukça kafa karıştırıyor. bir kez ayaküstü kullanma fırsatım oldu oldukça tatmin edici görünüyordu. kamera üzerindeki butonların işlevi, ekranın büyük olması iyi tasarlanmış. 4k 60kare çekebilmesi ve verdiği görüntü kalitesi çok tatmin edici. kafama takılan tek şey çarpan'dan ötürü dar mekanda çekim yaparken lens bulmak bizi yamultur mu? kendi adıma her projemde beni kurtaracak yıllarca keyifle kullanacağım bir kamera gibi duruyor. bakalım yakında alabilecek miyim?
  • son güncelleme sonrası raw çekimde motion sensör verilerini kullanıp davinci resolvede stabilizer iyi iş çıkarıyor ama sadece raw da çalışıyor ayrıca pil ömrünü biraz uzattılar efektif makine ama türkiye'de bu aleti bir araya getirmek milyonluk sanat eserlerini bir araya getirmek kadar zor ve pahalı 12 40 pro zuiko ile uyumlu ama focus sıkıntısı halen devam ediyor davinci iyiki varsın denoiser çok iyi çalışıyor yani adamalr kamerada olmayan herşeyi davinci resolveyle halletmisler dün gece 24000 isodenemesi yaptım sonra davincide bu gece çekimini düzenlemek için denoiser spectial filter denedim sonuç muhtesem
hesabın var mı? giriş yap