şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye, bulgaristan, romanya, rusya ve ukrayna'nın üye olduğu, karadeniz deniz işbirliği görev grubu. geçtiğimiz günlerde 10. yıldönüm kutlamaları nedeniyle 2 günümü sikip atan, organizasyon ve çeşitli etkinlikler ayağına yorgunluktan çükümün düşmesine neden olan askeri işbirliği teşkilatı.

  amacı karadeniz'in güvenliğini sağlamak ve olası yabancı müdahaleyi önlemek. dolayısı ile nato'nun potansiyel müdahalesinde karşıt bir oluşum olarak boy göstermektedir. gürcistan ve abd'nin tepki göstermiş olduğu bu teşkilat, 2001 yılında dönemin deniz kuvvetleri komutanı ilhami erdil, kuzeydeniz saha komutanı özden örnek ve sonraki kuzeydeniz saha komutanı feyyaz öğütçü'nün çabaları ile kurulmuştur.

  ilginç olan, ilhami erdil yolsuzluktan mahkum olmuş ve oramiral rütbesinden er rütbesine indirilmiş, özden örnek'in darbe günlükleri ortaya çıkmış ve feyyaz öğütçü de kafes eylem planını hazırladığı gerekçesiyle yargılanmaktadır.

  özellikle bu oluşumun koordinasyonu sırasında yoğun çaba sarfetmiş deniz kuvvetleri ve donanma komutanlığı'nda görevli diğer subaylar, çeşitli nedenlerden ötürü görevlerinden alınmış, bir çoğu da çeşitli davalardan ötürü hasdal ve silivri cezaevlerinde yatmıştır/yatmaktadır. bunun haricinde emekli edilen personelin bir çoğu da blackseafor'da fiili görev sahibi subaylardır.

  herneyse işte baya uğraştırdı bizi özellikle cuma günü.
 • katılımcı ülkelerin bandoları, 7 nisan 2011 günü beşiktaş meydanında vermiş oldukları konserle halkı baya baya eğlendirmiştir. özellikle rus donanmasının bandosu, çalmış oldukları tabancamın sapını gülle donatacağım ve ymca şarkılarıyla izleyenleri güldürmüştür.

  insan ister istemez ruslara sempati ile bakıyor böylelikle.
 • 2 nisan 2001'de türkiye'nin girişimiyle istanbul'da kurulmuş, 6 ülkeli organizasyon. kısaltması bcsf'dir. google'a bcsf yazınca milyarlarca alakasız bağlantı gelmektedir. bu da blackseafor'un ne kadar üfürükten teyyare bir oluşum olduğunu kanıtlamaya yeter de artar bile.

  amaçları şunlar denebilir:

  "sahildar ülkelerin deniz kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmek,
  üye ülkeler arasında dostluk, iyi ilişkiler ve anlayışı güçlendirmek,
  insani yardım, çevre koruma ve denizde arama ve kurtarma operasyonlarını, mayın temizleme ve diğer görevlerin gerçekleştirilmesini sağlamak,
  yasa dışı faaliyetleri engellemek amacıyla taraflar arasında işbirliğini geliştirmek ve karadeniz’deki güvenliği sağlamak."

  karadeniz ekonomik işbirliği'nin askeri niteliklisi ve bi boy küçüğüdür.
 • rahmetli özden örnek hakkında yazarken aklıma geldi. şu dönemde blackseafor'u yeniden aktif şekilde gündeme getirmek yararlı olabilirdi.

  tabii biz kendimize yakışanı yapıp, karadeniz'de nato tatbikatı düzenliyoruz.