• sadece jamaica'da bulunan ve yerli halkin cok ragbet ettigi geciktiri ozelligi olan, adi gibi kara ve parlak bir tas...
    oldukca dogal birsey..
    kimisi magicstone da diyor..
    yolu jamaica'ya dusen herkesin fellik fellik aradigi, gercekten ise yarayan birsey bu. afedersiniz cukunuzun basinda bu tasi gezdiriyorsunuz..
    sonra;
    vur allah vur..cikarmadan 3-5 misali..
    denedim ben. bilemiyecegim, pisikolojik mi yoksa bir numarasi mi var? turkiye'ye donerken birsuru getirip dagitmistim, arkadaslara ese dosta. hatta pedere de verdim bir tane.. ne oldugunu soyleyemedim de..
    - teshbih tasi mi la bu? diye sormustu..
    yolunuz duserse.. lazim olur. aklinizda bulunsun..
  • dunyanin en buyuk private equity $irketlerinden... onune geleni yutmasiyla bilinir. lakin dun yapilan halka arzindan hemen sonra hisse fiyati sati$ fiyatinin altina du$tu... busted ipo diyor gavur boyle ebelenmi$ halka acilmalara.
  • bu şirketi anlatan türkçe kitap için (bkz: paranın kralı)

http://www.hurriyet.com.tr/…kselen-alterna-40487828
  • kentsel dönüşüm projesinin bölüm sonu canavarı hali. normalde bizde bu isler kentsel dönüşüm projeleri ile yapılıyor.

bir bölgede kentsel dönüşüm ilan ediliyor. kiracılara zaten geçmiş olsun, mal sahipleri ise bir anda ekstra birkaç yüz bin lira ödeme durumu ile karşı karşıya kalıyor. tabi ödeyen kadar ödeyemeyen de var.

dünün kenar mahallesi beş senede bölgenin elit mahallesi oluyor. eski sakinleri şehrin dışına doğru sürekli giderken şimdinin bu yeni mahallesinde (pardon, artık mahalle denmesi yasaklanmıştır) yaşam alanında 1 lira olan evler 2 lira oluyor.

rant bu şekilde sağlanıyor. bu evliyalar oluşumu blackstone ise hiç böyle basit işlere girmiyor. geliyor, özellikle düşük gelirli insanların yaşadığı mahallelerdeki binlerce evi topluyor. sonra kiracılara baskı başlıyor. e, zaten kiralar iki üç katına çıkınca onlar da mecburen gitmek zorunda kalıyor.

boş evlere biraz da tadilat yapılınca bu sefer sahici anlamda devasa bir yaşam alanı inşa ediliyor. kiralar eskisinin iki üç katı, evlerin değeri misliyle yükselmiş. bölge halkı nerede kimse pek umursamıyor zaten.

çoğu zaman evi kiralamak da gereksiz. boş da durabilir. şehrin göbeğinde bir hayalet şehir de olabilir. ev sahibi olmazsın hisse sahibi olursun. evler kullanılmak için söz konusu olmaz, güzel tatlı oyuncaklar olarak hisseleşir. yatırım değerini sanal dünyada butonların arasında bulur.

sonra bir şehirde milyonlarca boş ev ve milyonları bulan evsizler. diğer yanda çocukluğunu geçirdiği mahalleden uzakta kökünü kaybetmiş bir ağaç gibi kırılgan insanlar.

unutmamak lazım, insan yuva bildiğinin çevresini düzenler (ortadoğu halkları için geçerli değil) ve orayı daha güzel görmek ister. aidiyetsiz sokaklar kişiliksiz şehirler yaratır.
  • şahsımı normal sigaradan müthiş bir şekilde soğutmuş üründür. akşamları bir tane türk kahvesiyle birlikte çok güzel gidiyor.
  • tahminim, adinin kaynagi (bkz: black hole) hakkini vererek her isletmeye cokmeye calisan yatirim fonu sirketi
  • pipo tütünü kullanılan, cherry aromalı ve son derece agır olan bir sigara.
  • bayadır captain black tüketmeme rağmen hala ağır gelebilen bir sigara. üzerinde utanmadan bir de mild yazmaktadır.
  • kaçak sigara tezgahlarında bile bulmanın zor olduğu, captain black'den bile 10 kez sert oluşu ile sürekli içilmesi durumunda insanı çok kısa sürede öldürecekmiş gibi duran sigara.
  • bir seferde içmeyi başaramadığım cigar. bir yerde, yeter deyip, usturuplu bir şekilde söndürüp sonra tekrar yakıyorum. hoş . söndürmesem ne olacak ki, iki dakika ilgilenmezsem küsüp sönüyor zaten. alıngan biraz
hesabın var mı? giriş yap