• - nasıl buldun?
    - ırzına geçilmiş güzelim çizgi romanın ikinci postası.

- ilkinden daha mı iyi daha mı kötü?
    - ilkini de hiç beğenmemiştim.

- e o zaman ikincisine neden gittin?
    - başka filme izleyici gelmemişti fitaş oynatmıyo bi kişiye film. bi de herkes çok güzel diyordu ulan acaba mı dedim.

- bu blade geçimini nasıl sağlıyor? o pahalı araç gereçleri temin edecek parayı nerden buluyor?
    - rahmetli annesinden kalma emekli maaşı var.

- öldürdüğü vampirler neden yellenmiş mangal gibi kıvılcımlar saçıyor?
    - filmdeki vampirler fazlasıyla insana benzediğinden farklı, mesela daha kanlı bir efekt kullandıklarında bok r rate alırlar da ondan

- peki fena mı olmuş?
    - yoo aslında hoş görünüyo.

- reaperları kesiyolar biçiyolar o zaman bişi demiyo mu mpaa?
    - demesin diye reaperlar alien'in yandan yemişi gibiler zaten. insana benzemedikleri sürece sorun yok

- bu herifler çöpten topladığı ıvır zıvırla bi gecede harikalar yaratıyo neden nasada falan çalışmıyolar da blade ile takılıyolar?
    - çünkü bu bir çizgiroman uyarlaması. çizgi roman karakterleri icatlarını yaparken gönüllerinde yatan aslan onları karaköy altgeçidinde satmak değil.

- uv ışınları köşeleri falan döner di mi?
    - döner döner takma bunları sen kafana

- blade'i neden zenci bi aktör oynuyo
    - blade çizgiromanda da zenci. aynı zamanda kendisi ilk zenci süper kahraman olduğu için filmde de bunu bozmamışlar. ve hatta iyi ki de bozmamışlar.

- ilk filmde whistler neden öldü?
    - ilk filmde whistler ve blade arasında usta çırak ilişkisi vardı blade'in usta olabilmesi için whistler'in ölmesi gerekiyordu.

- e paki şimdi niye hortladı?
    - karakter tuttu sanırım. hem o olmasa blade' e düşürdüğü gözlüğü kim verecekti?

- o gözlük ne iş bu arada
    - kostümünün bi parçası

- peki bu herif neden gecenin köründe bile takıyo onu
    - süpermen neden donunu taytının üstüne giyiyosa ondan. kostüm işte.

- eric brooks kim?
    - blade'in gerçek adı.

- neden karate yapıyo
    - onu anlamadım

- vampirler neden karate yapıyo
    - onu hiç mi hiç anlamadım.

- bloodpack elemanları kim
    - alt kontenjandan x-men'e girmek isteyip becerememiş elemanlar

- bariz bi şekilde x-men'den araklanması biraz ayıp olmamış mı?
    - niye olsun lan ikisi de marvel çizgiromanı.

- peki ron pearlman onların arasında ne bok yiyiyo?
    - alien: resurrection filmindeki karakterin aynısını. kısaca hörgüçten yiyip kendini tekrarlıyo.

- vampir karının dişinde neden dolgu var hani doğuştan vampirdi bu?
    - olur o kadar. ona bakarsan vampirler asla yaşlanmıyor ve büyümüyor. bu mantıkla ana rahmindeki ceninin de büyümemesi gerekirdi. iki ölü bedenden büyüyen bir beden çıktığına inanıyosun da dolguya mı takıyosun kafayı

- ama dolgunun içinde gümüş var bunlar kıllanmıyolar mıydı gümüşten?
    - başka bişi koymuşlardır belki bu sefer.

- blade filmlerini neden sevmiyosun ki sen?
    - fazla softcore action. dövüş sahneleri çok salakça. karate yapan kılıç kullanan vampirler görünce tepem atıyo. hızlı çekim dövüş sahnelerinden haz almıyorum. çok fazla vampir var. horror öğesi barındırmıyor. uyduruk ses efektleri ve ani sahnelerden medet umuyor. light tavrıyla klasik korku filmi anlayışını öldürüyor. shoot'em up oyunu gibi. çok mantıksız sahneler içeriyor ve bunun action ağırlıklı bir film olması bu sahneleri görmezden gelmemi gerektirmiyor. özel efektlere abanıp konseptin dışına taşıyor. buffy kültüründen gelen aslında vampirlikle bi ilgisi olmayan sadece adları vampir olan bir takım yaratıklar içeriyor, vampir mitine sahip çıkmıyor. olanın üzerine bişey eklemediği gibi varolanı da popülerize ediyor bozup canı istediği gibi kullanıyor. yeter mi?

- evet yeter. aydınlatıcı bilgileri için sevgili alt benliğimize teşekkür ediyoruz.
    - rica ederim iyi günler.
  • "- you're human.
    - not really, i'm a lawyer. "

diyaloğuyla yaran aksiyon filmi.
  • filmin bi yerinde wesley snipes deri montunun yakasını sağ işaret ve baş parmagı ile tutup silkelerken suratında "yeter ulan! illallah dedim sizin soyunuzdan..." ifadesi yakalanabilir.
  • blade cizgi romani ile kar$ila$tirilmasi gerektiginde, ilk etapta ula$im araci olarak cizgi roman blade'in motorsiklet kullandigini farkedecegiz. bu vaziyette, o cok severek mujak diye opucuk gonderdigi muscle car yalan eden bir film kendileri, ha ama "cok da fifi ulan" derseniz, bence de degil, $ahane olmu$ araba ile ili$kisi. bunun yani sira, cizgi roman blade'imiz gozluk takmaz, ve fakat vampirlerle beraber cali$mi$ligi vardir (spider man ekibindeki michael morbius bir ornektir). ama, cizgi roman blade, hic bir zaman etrafinda 300 kadar vampir varken, istifini bozmadan "you don't know who you are fucking with" deyip katliam yapmami$tir, bizi kendine hayran birakmami$tir*.

genel anlamda bakildigi zaman, mesaj kaygisi ile gidilmi$ bir film degildir, sanguifobia sahibi iseniz, gideceginiz bir film degildir. ilk 10 dakika icinde kimligini belli eden bir film oldu, biz cok sevdik maaile misal. whistler rolunde kris kristofferson guneyli redneck tavri ile kaypakligina bir sunger cekiyor. "icerdeki adam" ne yazik ki cok kolay tahmin ediliyor, hatta blade'in saklandigi yere sizma sirasinda i$in aninda aciga cikmasi muhtemeldi, hatta bu kadar gec olmasi garip bile oldu. deacon frost'a gonderme yapmalari ne guzeldi, ke$ke whistler yerine o geri gelse idi. bazi yerlerde (ozellikle god lights onundeki dovu$ esnasinda) bilgisayar efektleri aleni olmasina ragmen, blade'in avlanmasi cok guzeldi, hatta sirf av seyretsek de biz beyni alinmi$ sigir mertebesinde tatmin olurduk zaten. filmdeki fraksiyon sayisi ikiden fazla oldugundan, tam bir three sides to every story ornegi izledik, du$manin du$mani her zaman dost olmayabiliyor (evet dostlar, mesaj var aslinda). yine de, filmin sonunda kotu adamlardan birinin olumu esnasinda "helal sana be, delikanli vampirsin kocum" dedirtebilir, en azindan bize dedirtti. overlord'un kaninin mavi renkte olmasi, asil kani olan mavi kan efsanesine gonderme olmu$, hoj olmuj. ron perlman tavirlari ile bizden bir a- aldi, daha iyi olabilirdi elbette. bayan kahraman hayrünyssa, silik ezik kalmi$, hani bu vatanda$ $ahane dovu$uyordu, sadece $ov amacli miydi bilemedik; yalniz kilic sahibisi cinli cocuk ke$ke daha cok olaya girse idi...

cok bir mantik aramadan, sadece aksiyon icin izlenesi, tripleri gorulesi, tavirlari takdir edilesi bir film, mesaji yok, derinligi yok, anlami yok, ama cok da onemli degil, bunlarin hicbirine ihtiyaci da yok. muhte$em aksiyon, muhte$em $iddet, deh$et hiddet ve kan vardi, wysiwyg filmdi. blade'in gozlugu de anlamadiysaniz ben soyleyeyim, adamantium'dan yapilmi$. whistler bir gun captain america ile poker oynarken kazanmi$, "ya duburden yerim ya da kalkandan bir parca alirim" diyerek almi$ (tabi bizim kaptan hangi kalkani istedigini bilememi$ once), ondan da blade picine gozluk yaptirmi$ killer loop'dan (ne var canlar, buffy'nin her bir bokuna eyvallah demeyi biliyorsunuz, burada mi kabardi ibiginiz?). erkek kostum faruk sarac.
  • yine neden insanların beğenmediğini anlamadığım bir film...
    ne bekliyosunuz kardeşim? çizgi romanı çok mu mantık dahilinde ilerliyodu da böle ayağı yere basmayan eleştiriler savurmuşunuz fantastik vampirli bir çizgi roman uyarlaması devamına?
    bu filme eğlenmeye, korkmaya, iğrenmeye ve gazlı müzikler eşliğinde aksiyon görmeye gidicektiniz, beklentiler neydi artık onu bilemiyorum ama film vermesi gerekeni gayet iyi veriyor bence. ötesini arayan başka filmlerde arasın onu. dalında gayet başarılı. afferin adamlara. son olarak tekrar belirtmeliyim ki; beğenmeyen izlemesin!..
  • filmin jeneriğinin sonlarında şu cümleyle karşılaşırız:

"no real reapers were hurt during the making of this film"
  • soundtrackleri ve her sahnesindeki actionları bir yana, nomak'ın düşünülmesi yeter dedirten film.
  • en az birincisi kadar iyiydi. neden kendimizi seri çekilen filmlerde illa birbirleriyle karşılaştırmak için kasarız ki?? çekimler gayet iyiydi. konuyu da iyi seçmişler. wesley snipes'ın performansına diyecek yok. neden film kendi içinde bu noktalarla değerlendirilemiyor da illa serinin diğerleriyle karşılaştırılmak zorunda kalıyor, anlamış değilim. ben beğendim, beklediğime değmiş.
  • kendi içinde son derece tutarlı ve doğru yaratılmış atmosferiyle ve hiç düşmeyen temposuyla oldukça başarılı bir aksiyon filmi. bu tarz filmlerde sıkça görülen "herkese hitap etme merakı" ibişliğinden mümkün mertebe uzak durulmuş, "aman dur komik bir eleman koyayım o çocukları güldürsün bir de esas kız olsun ordan da bir aşk hikayesi çıkartayım genç kızlarımız da sevinsin" denilmemiş, nyssa'yla blade arasındaki duygusal yakınlık ve tüm o vampirler arası karmaşık aile ilişkileri bile cılkı çıkartılmadan filmin temposunu düşürmeden gayet dozunda işlenmiş, sonuçta da ortaya böyle neyi nasıl anlatması gerektiğini bilen gayet kişilikli bir film çıkmış.müzikleri de gayet başarılıydı fikrimce. genel olarak rahatsız edici bir tarafı olmadığı gibi özellikle i against i bu tarz bir film için çok yerinde bir tercih olmuş.

not: vampirlere saldıran mutant vampirleri avlaması için yine vampirler tarafından gaza getirimiş bir yarı vampirin öyküsünün anlatıldığı bir filmde herşey çok manyıklıymış gibi düşmeyen gözlüğe takılan arkadaşlara da ne diyeceğimi bilemedim ben...
  • birincisi kıvamında bir film izleyip eğlenme amacıyla gittiğim ve birinci filmde verilen aksiyon dozajının altın vuruşa çevrildiğini gördüğüm film. birinci filmdeki mükemmel aksiyon yönetimi ve video klip görselliğinin ötesinde çok daha karakterli bir film olduğunu söylemek gerekir. aksiyon yönetiminin nasıl şahlandığını gören görmüştür, anlatmaya kelimeler yetmez; ama öte yandan filmin tek üstünlüğü bu değil yönetmenlik açısından: ilk filmde "kötü adam" gibi duran vampirler bu filmde vampir gibi duruyor, ilk filmde bir kötü adam görmüşüz gibi hissettiren vampirler bu filmde "vampiriz biz!" diyor sanki, tırstırıyor insanı.

übervampirler var öte tarafta, onların ağzının öyle iki yana ayrılması olmamış kanımca. fazla alien tadı veriyor, vampir karizması gidip yerine alien tadı geliyor.

nihayetinde başlangıçtaki karizmatik hava fazla devam etmiyor olsa da, çok olmuş bir film olmuş blade 2, durmaksızın giden aksiyonuyla o baştaki karizmanın gittiğini anlamıyorsunuz bile..
hesabın var mı? giriş yap