şükela:  tümü | bugün
  • kore yapımı bir action mmorpgsi. iddialı grafikleri ve yüksek oynanabilirliği ile ilgi çekiyor, ncsoft'un en çok para yatırdığı oyunlardan biriymiş. ben betasını denedim yarım yamalak koreden ingilizceye çeviri yapılmış bir private serverda, beta hali bile olağanüstüydü özellikle; karakterlerin hareketlilği çok iyi olmuş. örnek vermek gerekirse, caster karakterler hemen hemen her oyunda bi yerde durup büyü yapmak zorunda ve bu yüzden çoğu kişi mage oynamayı sevmez bile. ama bu oyunda casterlar en az assasinler kadar hareketli. melee yani yakın dövüş karakterlerine bakacak olursak o konuda da bayağı yenilik var özellikle warriorlarda olan her skillin aynı görünmesi olayı tamamen aşılmış havada combolar bile yapabiliyorsunuz.

oyuna genel olarak bakacak olursak 4 tane ırk var bunlar; jin(bildiğimiz insan), gon(koyu tenli,kaslı hayvan gibi bir ırk), kun(bu ırkta erkek yok,) ve son olarak lyn (wow oynayanlar bilir bu ırk hafif gnomeları andırıyor). oyunda 6 tanede class bulunmakta; force master(bildiğin mage), blade master(adı anlatıyor aslında), assassin(rogue vb.), kung-fu master(monk gibi yumruk ve tekmeyle girişiyor adamlara bunlar), destroyer(öküz warrior), summoner(şirin petler yardımı ile savaşan bir class) ve gunslinger(westernimsi).

hikayede; bir ustanın yanında eğitim alan bir çıraksınız ve bir grup köyünüze saldırıyor ve ustanızı öldürüyorlar daha sonra sizi ölüme terkediyorlar. ben görevlerde giren cinematiclere bayıldım anime tadı veriyorlar bayağı.

ee biraz da video vermezsem olmaz şimdi;

assassin: http://www.youtube.com/watch?v=icwkkwc-hda
    force master: http://www.youtube.com/watch?v=nltazj81h_o
    blade master: http://www.youtube.com/watch?v=zvxn0mkr_6c
    kung-fu master: http://www.youtube.com/…=f3ekuftsaci&feature=relmfu
    destroyer: http://www.youtube.com/…=pdkb4a3w8oy&feature=relmfu

kore versiyonu şu an open betada, avrupa ve amerikaya ne zaman gelir bilmiyorum ama tahminler 2013'ün ilk yarısı yönünde. çok iyi bir oyun geliyor gibi umarım hayal kırıklığı olmaz.
  • çıksa da artık oynayalım dediği mmo. uzun zamandan beri mmo oyunlarına bulaşmıyorum ama yeminimi bu oyun ile bozacağım gerçi arada sırada arkadaş saolsun onun sayesinde tera online oynuyorum pek bir hoşuma gitti ama 2008'den beri duyurulduğundan beri bu oyunun çıkmasını dört gözle bekliyorum. harika ve detaylı çevre tasarımlarının yanında oyun dinamiği tera online ile benzerlik gösteriyor ama oynanabilirliği tera online'a göre daha bir hoş geldi bana. özellikle pvp oyunları çok eğlenceli olacağa benziyor. pvp questlerini tek yapmaya kalkışmamak lazım çünkü siz pvp alanında bir item toplarkan birileri gelip size ağız burun dalabilir. bunun yanında karakter tasarımları çok güzel. özellikle lyn klasmanın kız karakterleri çok şirin. diğer ırkların ise özellik kız karakterlerin karakter tasarımları ağız sulandırıyor diyebilirim. karakterlerden bahsetmişken blade and soul'un karakter yaratma ekranı öyle detaylı ki bu oyunun karakter yaratma ekranı phantasy star online 2'dan sonra gördüğüm en detaylı karakter yaratma bölümlerinden birine sahip. yani bu sayede aynı tipte oyuncular görmeyeceğiniz için şimdiden sevinebilirsiniz. son olarak duvarlara tırmanıp etrafta usulca uçabildiğiniz bu oyun gayet güzel vakit öldürgeç gibi gözüküyor. karakterinizi kasmasanız bile etrafta dolanarak insan baya bir vakit harcayabilir. ama benim asıl yapmak istediğim bir kaç arkadaşı alıp pvp'de insanları taciz etmek olacak sanırım.

evet 2008'den beri bekliyoruz ama bu gidişle 2013 sonbaharına ancak çıkar herhalde oyun avrupa ve amerika'da. ama o zamanda oyunun grafikleri diğer oyunlara göre biraz düşük kalitede de olmaz mı diye endişelenmiyorum değil hani yeni çıkacak mmo oyunlarına kıyaslandığında ama olsun. bir süre bizi eğlendirmesiyle oyun zaten kendi görevini yerine getirecektir.
  • ncsoft eğer oyunu batıda yayınlarsa bir ihtimal oyunun f2p olma olasılığı varmış. aion f2p olarak iyi iş yaptı ne de olsa ve bu oyunuda bu başarılarından dolayı, yani ilk kez bir oyunlarını oyuncuların karşısına beleş olarak yayımlayabilirlermişmişmiş. ha siktirin ordan ya istemiyorum f2p olmasını oyunun ben. ondan sonra nerede gerizekalı ergen ve mmo dünyasının içine eden kafadan çatlak tip varsa bu oyunun içine doluşur. yapın işte siktimi oyununu guildwars2 gibi bir kereliğine ödeyelim oyun bizim olsun. olmadı aylık ödemeye de razıyız. eğer oyunun kalitesi noob oyuncular tarafından düşecekse hiç yayınlamayın oyunu f2p olarak batıda. sanki korsan sunucu acıyorlar amina koyim ya. hadi f2p oldu yine oyuncuları sömüreceksiniz sikik item shop özelliği ile.
  • devil may cry havasında aşırı abartılı şekilde havaya uçan, kaçan, kaybolan, gökyüzünde combolar yapılan bir başka uzak doğu yapımı, grafikleri göze hoş gelen mmorpg. yine uzak doğulu oyunculara hitap eden 2 senelik ömrü olan boş beleş oyun.
  • ya amk arkadaş ya. kaç yıl oldu şu oyunun varlığından haberdar olalı. ya sik kafalı çinliler bile oynamaya başladı şu oyunu geçtiğimiz sene ve halen hali hazırda avrupa veya amerika'da ne zaman tam çıkış tarihi halen muallak olan oyun. amcık ağızlı estebanlar 2012'den beri her sene, yaz sonuna doğru ya da sene sonuna doğru kapalı betaya girecek deniliyor ama halen ortada bir icraat yok.

neden bu kadar sinirlendim? çünkü japon abiler animesini çıkartıyor bu serinin nisan ayında eğer bir aksilik olmaz ise ve serinin de yapımcılığını da seirei no moribito, nhk ni youkoso!, kaleido star, kiddy grade, last exilie ve bunun gibi yine mmo tarzı anime olan druaga no tou the aegis of uruk gibi serileri yapan gonzo şirketi yapıyor. valla tarz olarak yine uruk, sword art online gibi olabilir diye düşünüyorum ama anime de çoğunlukla aksiyon ve bol bol meme ve göt göreceğiz niyahegf.

neyse efenim bu da işte animesinin traileri veya pv'si her ne boksa. valla şu güzelim oyunu doğru düzgün oynayamadım ya ona yanarım:

https://www.youtube.com/watch?v=ri1_73pprui
  • animesinin ikinci bölümünün kapanış videosu ile beni benden almış anime serisi ve devasa rol yapma oyunu. tomon hanın sahibi gerçekten de hoş bir bayanmış ve cg stiliyle dans ettiği sahnede zaten beni benden almıştı ama kapanış videosunda da bu dansının tam artistik versiyonunu izleyince resmen kendimden geçtim desem yeridir. bu arada animesi sansürlü. ekranın yarısını kadar kapatan sansürlü sahneler var. her ne kadar bluray versiyonunu beklemek istesem de bir kere izlemeye başladık artık. hem zaten oyununu oynayamıyoruz o yüzden hazır oyunu ortalıkta yokken açlığımızı görünüşe göre haftada bir kez böyle animesini izleyerek geçiştircez anlaşılan. ha bu arada bu da karen ablamın 2. bölümünün sonunda döktürdüğü o güzel kapanış cg dans videosu. tabii animeyi adapte eden gonzo şirketi o yüzden ikinci sınıf cg animasyonları beklememek lazım: http://www.youtube.com/watch?v=zyevmbirrho
  • oyundaki karakterlerin çok afedersiniz orasına burasına bakmaktan oyuna konsantre olamadığım mmorpg.

bir nincam var akıllara zarar. türk serverı çıkarsa o oyunu yıkarlar..
  • hedef 2023 sanırım. asla avrupa ve amerika sunucularına gelipte uluslararası sürümü yayınlanmayacak oyundur. bak 2008'den beri bekliyorum diyorum ve yıl olmuş 2015. oynamayı tamamen umudumu ve ümidimi kestiğim oyun olmuştur. ama illa oynayacağım diyen varsa oyunu zaten hali hazırda mevcut olan çin ve korsan yapımı sunucularda oynayabilirler.
  • en sonki açıklama ile geleceği hakkında bekleyenlerini mutlu eden oyun. yapılan açıklamaya göre oyunun avrupa ve kuzey amerika serverları eş zamanlı olarak açılacak. closed beta test sonbaharda, oyunun resmi çıkışı ise kış aylarında olacak. oyunun avrupa ve kuzey amerkadaki sorumluluğunu ncsoft üstlenmiş durumda. son olarak ekleyelim, eğer bir değişiklik olmazsa oyun free to play olarak oyuncularıyla buluşacak.
  • free to play modelleri konusunda bir açıklama yapılmış oyundur.
    oyundaki ırkların tanıtımları için buradan