şükela:  tümü | bugün
277 entry daha
  • bilimkurgu dahisi philip k. dick'in do androids dream of electric sheep isimli kısa hikayesinden çekilmiş film. hayatım boyunca seyrettiğim beynimde en çok yer etmiş bir kaç filmden biridir bu. ve bu filmin yarısı görüntülerse yarısı da müziğidir bana göre, vangelis in soundtrack ini defalarca dinlemişimdir. filmin bazı sahneleri resmen kafama kazınmış müziğiyle replikleriyle ezbere biliyorum. velhasıl kült ötesi bir filmdir, bilim kurgu genre'ına yön veren tüm sektörü etkilemiş filmlerdendir.

efendim izlemek isteyenlere filmin 3 esas sürümü var, 1982 deki theatrical version yani sinemalarda oynayan sürümü, sonra 1992 de stüdyonun director's cut diye çıkardığı fakat aslında ridley scott ın elinden çıkmayan sürüm var, scott'ın onaylamadığı bir sürümdü ve isteği dışında materyaller de eklendi. en son 2007 de ridley scott tam istediği şekilde editlediği sürüm olan the final cut'ı çıkardı stüdyoyla anlaşıp. neredeyse herkesin hemfikir olduğu izlenmesi gereken sürüm de budur. meraklısıysanız tüm sürümleri izlemenizi öneririm aradaki farkları görmek için.
  • yarın yeni filme gideceğim diye izleyeyim dedim de bayılmak üzereyim. enter the void gibi bayık sayılabilecek filmleri izleyip az da olsa keyif alan biri olarak, bana şu an hiç keyif vermiyor. sahne tasarımları dışında bir numarası yok. bir kere bulunduğumuz çağın izlediğimiz formatta olmadığını bildiğimiz için baştan kaybediyor. neyse yeni filmi umarım daha güzeldir bu da bir altyapı olmuş olsun.
8 entry daha