şükela:  tümü | bugün
140 entry daha
  • (bkz: #71226804)
  • film gerçekten çok iyi, sinematografi ve atmosfer muhteşem. müzikle senkronize bir şekilde verilen gerilim sinemada daha belirgin şekilde hissediliyor. devam filmi olarak bakıldığında da müthiş bir iş çıkarmışlar, genel olarak 10 üzerinden 9luk bir film olmuş. sansür olayı ise gerçekten birkaç sahnede seyir zevkini o kadar düşürmüş ki o sahnelerde filme odaklanmakta zorlandım, ayrıca sansürlenen sahnelerde açıkça görüntü kalitesi yerlerdeydi.
  • teknoloji demosu gibi bir şey. çok amaçsız.

dram yapmaya çalışmışlar ama bizim türk dizileri seviyesinde olmuş. aksiyon olarak baksak filmin sonunda kötü karakterle dövüş boğuşma sahnesi filan var, klişenin dibi. filmin genelinde de aksiyon çok sınırlı. gerilim benzeri bir şeyler de yakalamaya çalışmışlar. arada müzikler filan ama bir yere çıkmıyor. sürpriz son havası vermeye kasılmış. ancak senaryo inanılmaz basit. üç cümleyle özetlersin bütün filmi. sonu da sürpriz filan değil. bunların dışında filmdeki mantık hatalarını yazsan sayfalarca yazarsın. ve son olarak karakterlerin hepsinin içi boş ki bu kadar iyi oyuncuları olmasına rağmen.

her şeye rağmen görsellikte olayı koparmış. o açıdan ben daha iyisini daha önce izlemedim.
  • bu sansurlu kisimlar gercekten mide bulandirdi. benim kendi cebimden para verip girdigim bir ortam, yas siniri bilmem ne koyarsin olur biter, +18 insanlara ciplak insan sansuru yapmak ne alaka amk.
  • pek fazla cyberpunk hayranı olmayan ben, filmden inanılmaz keyif alarak çıktım. filmde kullanılan teknolojilerin, bulunduğu atmosfere %100 uyum sağlamış olması ve "buna da ne gerek vardı, şu fazlaydı" dedirtebilecek herhangi bir öge bulunmamasının bunda etkisi çok sanıyorum.

denis villenueve ismini duyduktan sonra filme girme kararı aldım ancak ne yazık ki, cehaletimin neticesi olarak, filmin devam filmi olduğunu bilmeden izledim. birlikte izlediğim arkadaşın filmin remake olduğunu söyledi. keşke öncesinde ilk filmi izleyerek gitseydim ama ilk filmi izledikten sonra tekrar giderim belki.

--- spoiler ---

ryan gosling'in drive'den sonra beğendiğim ilk filmi oldu. donuk tavrı sayesinde bir replicant olduğuna ilk dakikadan itibaren ikna oluyorsunuz. robin wright ise güçlü kadını oynamak için doğmuş resmen. house of cards, wonder woman işlerinden alışık olduğumuz gibi piramidin üst katlarında yer almaya devam ediyor.
    --- spoiler ---

neyse çok konuştum, gidip şu ilk filmi izleyeyim hemen.

edit: kocaabdil'in uyarısıyla spoiler uyarısı ekledim.
  • edit: türkiye'de sansürlü girmiş gösterime*, zaten de çok uzun, boşverin izlemeyin dediğim film. sonra aceleniz olmadığı bi gün evde izlersiniz.

edit2: baya kötü sansürlemişler meğersem, öyle böyle değilmiş. belki de hikaye anlatamıyor derken yönetmenin günahını aldım, emin değilim. bi de sansürsüz izlemek lazım.

--- spoiler ---

yerli dizi yersiz uzun kampanyası kapsamında kısaltılması gereken film.
    evet vasat türk dizleri gibi bol bol uzun bakışmalar, acıklı müzik basılmış duygusal sahneler dolu. bi de kavga sahnelerinden içim şişti yemin ederim. öyle bir uzatıp sündürmüşler filmi. öyle ki nuri bilge celan filmleri yanında aksiyon filmi gibi kalıyor.

yazık yav, insan şu filmi çekerken kimseden utanmıyorsa philip k. dick'den* utanır, 1982 blade runner filminden utanır be! uzun zamandır hiç bu kadar sıkılmamıştım. insan bilim kurgudan sıkılır mıymış be! onu nasıl becerdiniz!

ama şimdi hakkını yemeyim, görüntüler mükemmeldi, sahneler güzeldi, önceki olaylara göndermeler boldu, kurgu fena değildi, oyunculuk iyiydi (harrison abi hariç), efektler hiç fena değildi, sanırım bu filmin tek kusurlu tarafı yönetmen*. kardeşim senin zaman algın mı yok? yoksa hikaye anlatmayı mı bilmiyorsun? o nasıl kopuk kopuk, nasıl akmayan, nasıl sakız gibi uzamış bi hikaye anlatış? şaman köyünde dede korkut anlatsan köylüler seni açlıkla terbiye ederdi yemin ederim!

son olarak: 3 boyutlu olmasına ne gerek vardı gerçekten?
    --- spoiler ---
  • yazmak istediğim her şeyin yazılmış olduğunu gördüğüm film.
    özetle müzik kurgu atmosfer görsellik çok güzel tam cyberpunk türü,
    oyuncular sırıtmıyor kadro seçimi doğru, genel puanım 10/9
  • aferin genşler. sansürlü sansürlü izleyerek çok güzel otoriteye hizmet ediyorsunuz. adamlar o kadar beklediğiniz filmi piç edip gösterime sokmuş. siz de kuzu kuzu izlemeye gitmişsiniz, tebrikler!

tanım: sansürlendirilmiş film.
  • bu ara kitabını okuyorum, ilk filmi dün izledim ve az önce bu filmden çıktım. blade runner ve elektrikli koyun dolu bir hafta oldu.

ilk filmde genel atmosfer, mekanlar ve müzikler oldukça başarılıydı. bu filmde de aynı başarı devam etmiş. hatta 3 boyutlu filmin avantajlarını kullandığını düşünüyorum yönetmenin atmosferi oluşturmak konusunda. sanatsal olarak oldukça başarılı bir filmdi ve bu konularda (yönetmenlik, görüntü yönetmenliği, ses vb.) birkaç oscar alacaktır muhtemelen.

ancak bu filmin hikayesinin felsefik altyapı açısından ilk filme kıyasla zayıf kaldığını düşünüyorum. ilk filmdeki var olma ve insan olma konularının işlenme şekli, bu sorular üzerine felsefe yapmayı mümkün kılıyordu. hatta ana karakter üzerinden yarattıkları insan mı değil mi sorusu da bunu iyice perçinliyordu. ikinci filmde ilk filmdeki kadar sağlam bir felsefi temel yakalayamadım. tabii üzerine düşündükçe ve yazılanları okudukça bu konuda fikrim değişebilir.

--- spoiler ---

filmdeki origami koyun, kitap bağlantısı açısından çok güzel düşünülmüş. hatta rick'in evinde köpek yerine koyun olsaymış hoş olurmuş.

--- spoiler ---
  • sansüre uğradığını bile bile sinemada izleyip, üstüne sansürü eleştirenleri gördükçe hayretler içinde kaldığım film. gitmeyiverin arkadaş, bi tepkinizi gösterin, biz bu kafada gidersek yakında sansürü geçip filmler yasaklanmaya başlayacak. gerçi o zaman da ben torrentten indirip izledim yasaklasalar ne olacak diyenler çıkar.
252 entry daha