şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: geliyor gönlümün efendisi)

  edit: ne sansürü ya :(
  edit 2: sinemada izlemeyeceğim!
 • sansürlendiyse eğer sinemada izlememin anlamı mı kalır.
 • https://www.youtube.com/watch?v=tejjqpdyi00 parodisi yapılmış.

  edit: ayrıca yarın istanbul kadıköy'de olanlar için:
  (bkz: 6 ekim 2017 blade runner 2049 söyleşisi)
 • gün itibariyle vizyonda...

  ama napıyoruz? gitmiyoruz...

  (bkz: blade runner 2049'un sansürlenmesi)
 • 163 dakikalık filme 94 dakikalık soundtrack bestelenmiş. ilk filmin bestecisi vangelis ile çalışılmamış. onun yerine dunkirk filminde beraber çalışan hans zimmer ve benjamin wallfisch ile çalışılmış. müziklerin ana teması ilk filmdeki müziklerinkiyle aynı.

  filmi izledikten ve 94 dakikalık albümü komple dinleyip eski filmdeki müziklerle kıyasladıktan sonra eleştirimi buraya editlerim.
  edit geldi editi: #71299921
 • ne kadar sansürlü de olsa şimdi buraya filmi ilk seanstan izleyip spoiler vermeye gelen bazı hıyarlar olacak. tek tavsiyem bugünden sonra başlıktaki entryleri okumamanız olur..
 • istanbul'da 2d izlenecebilecek salonlar için bir mesaj uzağınızdayım. tüm salonlar 3d gözüküyor.
 • ilk filmden daha başarılı bulduğum film. depresif hava, yağmur, neon tabelalar, yoksulluk, terk edilmiş şehirler, elbette insan-android (replicant) ilişkisi, ai atıfları vs. öncülünden özlediğim atmosferi alıp devam filmlerinde genelde karşılıksız kalan beklentimin karşılılığını hakkıyla verdi.

  filmde ayrıca melih gökçek'le ilgili bir ayrıntı da var. *bu noktadan sonra her şey spoiler olacağı için kalanı akşam yazacağım.

  peşinen not: ilk filmdeki durağanlığı hatırlayanlar filmin ilk yarısında çıkmayacaktır ama diğerlerini sabredip beklerlerse ikinci yarısı daha fazla tatmin edecektir.

  sansür editi: sansürlü olup olmadığı orijinal kopyası görüldükten sonra kesin olarak söylenebilir ama şahsi kanaatim, sansürlendiği yönünde. k'nın wallace corp. ziyaretinde replikanların fanuslarda çıplak sergilendiği salonda olduğu sırada sadece k'yı görüyoruz. (bunun gerçekte bu şekilde olduğunu son 1 haftada dolaşan screenshottan dolayı biliyoruz) en ufak çıplaklık yok buna müsait sahneler olmasına rağmen, filmin çeşitli yerlerinde çözünürlük düşüyor, 3d problemi (titreşimler) de mevcut.

  bana sansürün, dağıtımcı şirket tarafından izlenme sayısı düşünülerek, bilim kurguya ilginin düşük olduğu daha çok ortadoğu ülkelerinde uygulamaya koyulduğu izlenimini verdi.