• bilim kurguyu aksiyondan ibaret sananların gelip bu filmi "2.5 saat diyalog izledik" şeklinde eleştirmesi çok ironik. hayır anlamıyorum rastgele mi film açıyorsunuz? hadi anladım ilk filmi izlemedin, konusunu falan okumadın, bari fragmanını izle de filmin ne anlattığına dair kafanda bir fikir oluşsun ondan sonra izlersin / izlemessin, alita battle angel ne güne duruyor?
  • blade runner 2049, ilk film gibi kara film teması taşımıyor. ancak bu en iyi devam filmlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmez.

her sahneye gizlenmiş önemli ayrıntılar mevcut. her saniyesi dikkat gerektiren mükemmel bir filmdir. filmdeki her ayrıntıyı buraya yazmaya çalışsam sayfalar dolusu yer kaplardı. zaten bunları yazıya geçirmek anlamsız olurdu. yağmurda elinin ıslanmasını izleyen robotlar gibi.*

--- spoiler ---

“kendi türünü öldürmek nasıl bir duygu?”
    “kendi türümü emekli etmiyorum. çünkü biz kaçmıyoruz. sadece siz eski modeller kaçıyorsunuz.”
    “siz yeni modeller bok temizlemekten mutlusunuz. çünkü mucizeyi hiç görmediniz.”

“dünya türleri ayıran bir duvarın üzerine kuruldu. iki tarafa da söyle duvar olmazsa savaş çıkar ya da katliam.”

“daha önce doğmuş birini emekliye ayırmamıştım.”
    “fark ne?”
    “doğmuş olmak ruha sahip olmak demek sanırım.”

“merhaba, adım luv.”
    “sana isim vermiş. onun için özel olmalısın.”

“büyüleyici. ne olduğumuzu bile bilmeden benliğimizi kaybetmekten korkuyoruz.”

“doğru amaç uğruna ölmek yapabileceğimiz en insancıl şey olur.”

--- spoiler ---
  • burada övenlere kanmayın. 15 dakikalık hikayeyi 2,5 saatte göstermişler. blade runner'ın adını kullanan kötü bir filmdir.
  • film nasıl bir teknikle çekilmiş, nasıl bir hikayeleme yöntemi, görüntü yönetmenliği ve müziği varsa artık, bilinçaltımın kaç katman derinine inmeyi başardı bilmiyorum, bir noktadan sonra hipnotize olmuş gibiydim, içimde bir yerlerde saklı duran hisleri, düşünceleri çok yoğun bir şekilde yaşadım izlerken. ama tam olarak tespit de edemedim. içim kasıldı, nefes alışlarım zorlaştı lan. bu kadar yoğun bir anlatıyı o kadar sakin ve kendinden emin aktarıyordu ki, izlerken zihnimde oluşan spazmlar yüzünden yoruluyor ama kendimi daha çok kaptırmaya devam ediyordum adeta.

insanlığı sorgulatma mı ararsın, yaşadığın dünyanın sistemiyle alakalı beyne şimşekler çakma mı dersin, insan olarak ne kadar da kırılgan, hassas, yanılmaya ve manipüle olmaya müsait aciz yaratıklar olmamız mı dersin, hepsine örnekler mevcut. ilk filmle bağlantılı olması ve bu bağlantının bu kadar etkileyici bir şekilde kurulması ise bambaşka bir deneyim yaşatıyor insana. şahanesin blade runner 2049.

--- spoiler ---
    bu arada luv... gerçekten de you are the best one bebeğim. o öpücüğü almak için o bıçakları yemeyi göze alırdım herhalde. adamı kaç kere ölümün eşiğine getirip öldürmedin. neden? senin gibi kadınların doğasında bu var çünkü. siz öldürmez, süründürürsünüz.* senin ağladığın sahneye kurban olam.
    --- spoiler ---

neyse. bir iki gün kafamda o güzel müzikler çalar ve ansızın uzaklara dalıp derin düşünceler arasında kaybolurum artık.
  • ------------------------------spoiler----------------------------

cyberpunk evrende geçen kült bilim-kurgu filmi blade runner'ın genel atmosferini ve sorduğu soruları seven biri olarak, sansür yemiş olsa da bu filmi sinemada izlemeliydim. 3d olarak iyi ki izlemişim diyebileceğim filmi beğensem de biraz tahmin edilebilir ve yeterince cesur olmamakla eleştirebilirim. öyleki ilk filmi bir gün önce izlemiş olan arkadaşımın filme ara verildiğinde yaptığı tahmin bile film sonunda gerçekleşti(!!!). yaratılan atmosfer, farklı renk paletleri, teknolojik eklemeler, akılda kalıcı sahneler(özellikle sanal aşk sahnesi muhteşemdi), yönetmen denis villeneuve'ün genel manada üzerine düşen bu zorlu görevden alnının akıyla çıkması filmin geçer not almasını sağlarken; bütünde gördüklerim ilk filmin mirası üzerinden daha büyük bir yapıt ortaya çıkarmaya zorlanılmamış algısı bıraktı bende. bununla birlikte filmde bir heyecansızlık ve merak etmeme durumu da var. bir ipucunun peşinden gidiyoruz ama senaryo bizi tümüyle sarmalamıyor, aksiyon sahneleri ise tekdüze. yanlış anlaşılmasın ryan gosling'i ve genel olarak filmi beğendim ancak ben yine de ilk filmdeki vangelis'in müziklerini, şehrin o distopik esrarengiz atmosferini, akılda kalıcı diyalogları ve noir havayı tercih ederim.

puan (8/10)

------------------------------spoiler----------------------------
  • 2 saattir tv de acik,sarmadi,burdayim.
  • büleyd ranırı tutmasa da eski dönem kültleri için devam veya reboot nedir nasıl çekilirin güzel bir örneği olmuş film dennis bilmemkimi takdir ediyor ve aynı kaliteyi dunedan da bekliyorum
  • devam filmi cekildigi icin mutlu edenlerden.
    filmde yer alan sevisme sahnesi bu kadar yerinde olabilirdi ve bu kadar da guzel islenebilirdi.
    ona cevabi olmayan bir soru sor ve cirpinisini izle. dusunmekten yoruldugumuzda vardigimiz seye sonuc demememiz umuduyla.
  • bugün üçüncü kez izledim. müzikler, mekanlar, görüntü yönetmenliği; bir şey beni çekiyor. kameranın o gri gökyüzünün altında usulca süzülmesi hoşuma gidiyor. sanırım benim gelecek vizyonum da bu: kaynakları tükenmiş, kendi pisliğinde boğulan bi dünya..

--- spoiler ---

ilk izlediğimde filmdeki twisti de sevmiştim. sonra ryan gosling'in donuk oyunculuğunu.. insan değildi nihayet. aslında "bu film gerçek olmayı istemekle ilgili" yorumu doğru. ilk filmde yaşamak istiyorlardı bundaysa gerçek olmak. sadece replikalar değil, hologramlar ya da yapay zeka da:

"doğru amaç için ölmek yapabileceğimiz en insanca şey"

kız aşkı için öldü, çocuksa devrim için. bu onları birer şehite dönüştürdü. peki gerçek oldular mı? ya da şöyle soralım: uğruna ölünecek bir davanız yoksa sizin kopyadan farkınız ne?

"insandan daha insan"

günün birinde kopyalarımız daha insan olacak bizden, bu bir hayal değil. onların yanında bugün maymunların yanımızda kaldığı gibi kalıcaz. yine de evrimin sonraki basamağını inşaa etmekten çekinmeyeceğiz çünkü biz buyuz: yaşam için basit bir araç, bi kabuk. bilinçse daha iyisini bulduğunda deri değiştirir gibi değiştirecek bizi.

bu yüzden hoşuma gidiyor belki film. tüm o kapalı havaya rağmen, yaşam kazanıyor aslında..

--- spoiler ---

bu yüzden umutla ilgili bi film. ve insan olmaya duyulan inançla.
  • filmdeki sanal kıza aşık oldum.
    ayrıca sevişme sahnesinden sonra sanal kızla kopya fahişenin kıskançlıkla birbirlerine laf sokması harikaydı. kadın milleti.
hesabın var mı? giriş yap