şükela:  tümü | bugün
 • sanırım bölgeden bölgeye kültürel değerlere uyması açısından sansür uygulamışlar. ne kadar olursa olsun içerik kaybına sebep olacağı için hem yapımcı hem de dağıtımcı boykot edilmeli bence. o yüzden kesinlikle sinemada izlenmemeli. yapılmazsa bundan sonra gelecek sansürlü filmlere de kapı aralanmış olur. film sonuçta, 5 ay kadarcık bekleyin. ölmezsiniz.
 • insanın küfür edesi geliyor, yapacağınız işi sikeyim warner bros. yetkilileri; size ayrı ülkeyi suud ülkesine çevirenlere ayrı gelsin. sansür fikrini düşünmek bile inanılmaz, bunu nasıl uygulayabildiniz; emeğe saygısızlık, izleyiciye saygısızlık, yerel kültüre saygı. bravo.

  sansürsüz hali çıkana kadar bekliyorum. yaşadığın çağa bak, engelle hadi. sinemanız batsın.
 • kankiler dayanamadım izledim, evet sansürün a.ına koymuşlar...

  lakin filmi beğendim, beğenmediğim kısımları da olamadı değil, baklava ile bira içmek gibi bazı sahneler.. sonra anlatırım, şindi kafam iyi.
 • stktredin film bok gibi.

  ömrümden çalınan 3 saat.
 • change.org'ta acilan kampanyayi 380 kisi imzalamis. sadece buradan imzalamakla yetinmeyip filmi de sinemada izlemeyerek protesto edersek amacimiza ulasiriz sanirim. eger buna yeterli tepki olusmazsa sadece bu film degil, bu filmden sonra kim bilir kac film daha "yerel kultur" bahanesiyle sansure ugratilir. onun icin bu konuyu gundemde tutmakta fayda var.
 • ben hep camrip izlediğim için beni etkilemeyen hadise.

  ayrıca aramızda hala başlık açamayanlar var. yazmış sansür var ama tanım yok, kim ne sansürü yapmış nedir ne değildir bilinmeden, bolca gözyaşı. az ağlayın amk.
 • siyad'dan sony pictures'a acik mektup
 • internette biraz bakındım. türkiye'nin yanında singapur, birleşik arap emirlikleri ve hindistan'da da aynı sansür gerçekleşmiş. türkiye'nin, bu sansür ülkeleri arasına alınmış olması şaşırtıcı değil.
 • sony pictures'in bahanesi "yerel kültürlere saygı"ymışmış...

  tepkinin sony ve sony'e ait tim markalara karşı boykota dönüşme ihtimali görüyorum.
 • bu sansürün sadece çıplaklık ve cinsellik ile ilgili olduğunu sanmıyorum. burada bir çok değişken söz konusu.

  malum sevişmek kültürümüzde yok . bu nedenle sevişme sahnesinin makaslanmasına şaşırmıyorum. diğer sahnelerde ise fragmanlardan ve fotoğraflardan anladığım kadarıyla cinsel bir çağrışım yok. hatta filmi sansürsüz izleyenlerin belirttiğine göre çıplaklık o denli göze sokulur cinsten de degil.

  bu durumda bu sahneler neden sansürlenir diye düşününce çıplaklık tek başına bir neden gibi gelmiyor bana. iki sahnede de ortak olan tanrı ve yaratılış imgeleri mevcut. ben sansürün çıplaklığa ek olarak bu yüzden gelmiş olabileceğini düşünüyorum. zira ülkenin siyasi iklimini düşününce gayet geçerli bir neden.

  sansürdeki bir diğer değişken ise yaş sınırı. +18 limiti yememek için bu sahneler sansürlenmiş olabilir. zira film +15 olarak gösterimde. gişe yapamayacaklarını düşünüp bu işe kalkışmış olabilirler. ancak geçen seneden deadpool gerçeği var. +18 sınırı ile gayet de gişe yapabildigini gösterdi. zaten blade runner gibi bir filme bir çocuğun gidebileceğini düşünmek ayri saçmalık. film +15 ama tamamen dolu salonda yaş ortalamasi neredeyse 30'du.

  sansür konusundaki en ilginç değişken devletin bu konuda bir talebinin olmaması. tamamen stüdyonun ya da dağıtıcının bir tasarrufu bu. singapur, birleşik arap emirlikleri, hindistan gibi ülkelerle aynı sınıftayız. türkiye algısının dışarıdan bakinca ne kadar kötü bir seviyeye geldiğinin bir göstergesi bu. içimi en çok acıtan kısım da bu oldu benim. devlet bu sansürü uygulasa bu kadar acı verici olmazdı.

  sansür konusunda kimin parmağı varsa bir tepki gösterilmesinden yanayım. bu şekilde otosansür şeklinde olmasi gelecek diğer filmler için korkmama neden oluyor. başka sansürlerin önünü açabilir bu karar. bir şekilde buna tepki gösterilmeli ve tekrar edilmesi engellenmelidir.

  edit: siyad konu ile ilgili sony pictures'a hitaben bir mektup yayınladı. sansür'e karşı tepki için güzel bir haber.
  türkçe
  ingilizce