şükela:  tümü | bugün
 • allen baron tarafından yazılan yönetilen ve oynanan 1961 tarihli (bkz: criterion collection) dan da dvd si yayınlamış siyah beyaz filmdir.
  yalnız, soğuk ve içine kapanmış seri katilimizin bir kadınla yakınlaşınca yalnızlık allaha mahsus şeklinde parçalanan dağılan standartları, onu trajik sona sürükleyen önlenemez kaderi çok leziz new york görüntüleri, sinema zevki veren kadrajları ve bir roman okuyor hissiyle film boyunca konuşan dış ses......
  60 ların başından kalma fransız yeni dalga lezzetinde kaçmayacak bir film işte.....

  ps: allen baron da bu filmden başka hiç kayda değer biriş yapmayıp tv sektöründe takılıp durmuş.....
 • yalnızlık ve yabancılaşma gibi temaları sıradışı bir üslupla dile getiren, biraz kıyıda kalmış bir kara film örneği. taxi driver, dolaysıyla scorsese'yi oldukça etkilediği söyleyebiliriz bu filmin.

  http://www.cultshop.org/…1/blast-of-silence_26.html
 • biraz fransız yeni dalgası biraz martin scorsese biraz jean pierre melville dedik mi, blast of silence'ı da tarif etmiş oluruz. hem en alasından bir kara filmdir hem de melankoliktir. new york'u da çok hoş gösterir. ışıltılı ny yerine soğuk ve melankolik bir ny yansır perdeye.. kıyıda köşede kalması da sinefillerin şansıdır..
 • en yalnız film noir. bu fiyakalı tanımı da bırakayım buraya, tarihe not olsun.
 • --- spoiler ---
  dış-ses’in 2. tekil kişiye ait olduğu ender kara film özelliğindeki blast of silence’da filmin girişinde, tünelde öyküyü anlatmaya başlayan anonim anlatıcı, kiralık katil frank bono (filmi de yöneten allen baron) öldürüldükten sonra bile öyküyü anlatmaya devam eder. ilk başta anonim sesin kiralık katilin kendisine ait olduğu hissine kapılırız. hatta öykünün büyük bölümünde mevcut izlenimi ediniriz. ama anlaşılır ki dış-ses anti-kahramana, sözüm ona frank bono’ya ait değildir. bu ister istemez yabancılaştırıcı bir etki yaratır. çünkü anlatıcı’nın kim olduğu hiç anlaşılmaz. fazla yorum yapmayan, sadece öykünün belli başlı duraklarında muhtelif argümanlar aktaran anlatıcı, anti-kahramanın ölümünden sonra bile konuşmaya devam eder.

  blast of silence adı geçen niteliğinden ötürü ve özdeşleşim politikalarına getirdiği yenilik sebebiyle bütün kara film tarihi içerisinde spesifik bir yere sahiptir. peki, öyleyse kimdir anlatıcı? her şeyi bilen, olayları bize (seyirciye) sıcağı sıcağına nakleden dış-ses kime aittir? yanıt basittir: dış-ses, yönetmenin sesidir.
  --- spoiler ---
 • tam bir film-noir. bu turu ve bu zaman cekilen eski filmlere bayiliyorum.
  resmen sinemanin bize bir "sanat" oldugunu gosteriyor.

  anlatan ses ile farkli bir havaya sokuyor sizi. o yalnizlik hissini resmen iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

  not: tavsiyelere bir yesil kadar uzagim.