şükela:  tümü | bugün
  • c# ve razor kullanılabilen, webassembly aracılığıyla tarayıcıda çalışan, deneysel bir web uı framework'ü dür.
    1 hafta önce asp.net in resmi reposunda yerini almıştır. artık .net geliştiricilerin frontend için javascript ile cebelleşmesi son bulacak gibi duruyor.

adresinden repoya erişilebilir.

buralar değerlenir.
  • çok yeni olmasına rağmen heyecanlandırmadı değil. browser ve razor kelimelerini birleştirerek ismini koymuşlar, bence de buralar değerlenir.

deneysel kalmazsa js i yine sanırım jquery ihtiyaçları gibi kullanmaya devam ederiz. angular tarzı structured js yapılar projelerinizden kalkar. .net routing servis gibi katmanları halleder
  • alemin kralı geliyor.
  • beni de heycanlandiran framework. her ne kadar microsoft yazilim dunyasinda (bkz: scott hanselman) dan sonra yorungesini dogru yone cevirmis olsa da, henuz olgunlasmadan ciddi projelerde kullanilmasi riskli olabilir. sonucta yillarin microsoftu, yine bir yamuk yapabilir takipcilerine
    kisisel tavsiyem (bkz: webassembly) nin geleceginin nasil sekillenecegini, ozellikle microsoft disindaki ortamlara ait yazilim dunyasindan nasil ragbet gorecegini gozlemleyerek karar verilmesi gerekiyor diye dusunuyorum
    ben onumuzdeki aylarda deneysel olarak, bir projede deneyecegim. ızlenimlerimi paylasirim
  • (bkz: blazer) ceket ile karıştırılmaması gereken microsoft* teknolojisi.
  • 0.2.0 versiyonu dün yayınlanmış alet edevat.
    asp.net blog
    c-sharpcorner.com
  • 0.4.0 versiyonu yayınlanmış deneysel alet edevat.
    asp.net blog
    release notes

--- spoiler ---
    new features in blazor 0.4.0 (details below):

add event payloads for common event types
    use camelcase for json handling
    automatic import of core blazor namespaces in razor
    send and receive binary http content using httpclient
    templates run on ııs express by default with autobuild enabled
    bind to numeric types
    javascript interop improvements
    --- spoiler ---
  • entity framework ve web api ile sıralama ve filtreleme için ufak bir örneği codeproject'te yayınlanan yeni alet edevat.