şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: blepharitis)
 • göz kapaklarinin, özellikle kenar bölümlerinin iltihaplanmasi ile ortaya çikan rahatsizlik..
 • yıllar yılı bilmeden muzdarip olduğum zımbırtı. doktora gözlerim kaşınıyor şikayetiyle gittiğimde doktorun ilk söylediği şeyin "siz çok duygusal birsiniz galiba" olmasıyla afallamıştım. meğersem dökülmesin diye tutup durduğum gözyaşları bulunduğu yerde iltihap yapabiliyormuş. blefaroshampoo kullanıp bol bol ağlayınca sıkıntım kalmadı. kirpiklerim de seyrek ve zayıf değilmiş aslında. o günden beridir ağlayasım gelince hiç tereddüt etmem salarım yaşları.
 • göz kapağının inflamasyon durumu. kaşıntı, kızarma, pullanma, gözlerde yanma gibi durumlarda kendini belli eden lanet hastalıktır efendim. tavsiyelerden biri de bebek şampuanının köpürtülerek göze uygulanmasıdır.
 • göz kuruluğunu azdıran bir şeymiş meğer (ikisi bir aradaysa tablo daha ağır). ben de niye işe yaramıyor bu refresh'ler* diyordum.
 • ışığa karşı fazla hassasiyet hasebiyle günlerinizi göz yanmasıyla geçirmenize sebep olabilecek rahatsızlık. sonra gelsin toplu taşıma araçlarında, pencere kenarlarında güneş gözlüğü takma görgüsüzlüğü.

  tedavi amaçlı damla vb. ilaçlara ek olarak her akşam sıcak suyla ıslatılmış bez kompresi ve bebek şampuanıyla gözlerin yıkanması da önerilerden.
 • yıllardır çektiğim göz rahatsızlığı. gözde batma, yanma, yaşlanma, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı, göz kapaklarında şişme gibi belirtileri bulunmaktadır. yılların verdiği tecrübeyle belirtileri büyük miktarda azaltmayı başardım. şimdilik sadece gözde yaşlanma ve hafif kızarıklık elirtileri üzerinde çalışıyorum. bu hastalığıa yakalanan arkadaşlara her akşam göz kapaklarını dalin bebe şampuanı ile yıkamasını tavsiye ederim. bu uygulama sayesinde göz kapaklarındaki kaşıntı ve göz kapaklarındaki şişme belirtileri ortadan kalkıyor. ayrıca göz etrafını temizliyor ve mikrop kapmasını önlüyor. ikinci tavsiyem ise terramycin göz merhemi olacak. bu merhemi eczaneden 2-3 tl gibi bir fiyata satın alabilirsiniz. bu merhemi her gece yatmadan önce kirpik diplerinize sürmeniz, çapaklanma belirtisini ortadan kaldıracaktır. diğer gözde batma, yanma ve kızarıklık belirtileri için göz damlası kullanmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. 15-20 günlük bir kullanımdan sonra gözde batma, yanma, kızarıklık belirtileri ortadan kalkacaktır. geriye kaldı gözde yaşlanma belirtisi. bu belirti bulunduğunuz ortama göre değişiyor. eğer bulunduğunuz yer soğuk ise veya rüzgarda gözleriniz yaşlanıyorsa yapabileceğiniz bir şey yok. sanırım bu belirti gözün hassaslığından kaynaklanıyor.
 • uzun zamandır çektiğim rahatsızlığın nedeni olan hastalık. gözlerimde yanma, kuruluk oluyordu. ben bu sorunları iş nedeniyle bilgisayar başında fazla zaman geçirmeme yoruyordum. meğer kazın ayağı öyle değilmiş. kazın asıl ayağı nasıl acaba? bu deyim nereden aklıma geldi onu da bilmiyorum. neyse yarın ilaçları alıp tedaviye başlayacağım. bir de tedavi aşamasında bebe şampuanı ile gözü yıkama meselesi var. onu tam anlamadım. bebe şampuanı ile gözü mü, göz kapaklarını mı yoksa kiprikleri mi yıkamam gerekiyor?
 • bebe şampuanını boşver, papatya çayı en iyisi. bende de var, ilaç kullanmama bile gerek kalmadan geçti. sabah akşam bir poşet demle, soğut, o suyla gözleri açıkken komple yıka, mikrop öldürücü etkisi var, doktorum söyledi, en iyisi papatya çayı diye!