şükela:  tümü | bugün
  • göz kapaklarinin, özellikle kenar bölümlerinin iltihaplanmasi ile ortaya çikan rahatsizlik..
  • yıllar yılı bilmeden muzdarip olduğum zımbırtı. doktora gözlerim kaşınıyor şikayetiyle gittiğimde doktorun ilk söylediği şeyin "siz çok duygusal birsiniz galiba" olmasıyla afallamıştım. meğersem dökülmesin diye tutup durduğum gözyaşları bulunduğu yerde iltihap yapabiliyormuş. blefaroshampoo kullanıp bol bol ağlayınca sıkıntım kalmadı. kirpiklerim de seyrek ve zayıf değilmiş aslında. o günden beridir ağlayasım gelince hiç tereddüt etmem salarım yaşları.
  • göz kapağının inflamasyon durumu. kaşıntı, kızarma, pullanma, gözlerde yanma gibi durumlarda kendini belli eden lanet hastalıktır efendim. tavsiyelerden biri de bebek şampuanının köpürtülerek göze uygulanmasıdır.
  • göz kuruluğunu azdıran bir şeymiş meğer (ikisi bir aradaysa tablo daha ağır). ben de niye işe yaramıyor bu refresh'ler* diyordum.
  • ışığa karşı fazla hassasiyet hasebiyle günlerinizi göz yanmasıyla geçirmenize sebep olabilecek rahatsızlık. sonra gelsin toplu taşıma araçlarında, pencere kenarlarında güneş gözlüğü takma görgüsüzlüğü.

tedavi amaçlı damla vb. ilaçlara ek olarak her akşam sıcak suyla ıslatılmış bez kompresi ve bebek şampuanıyla gözlerin yıkanması da önerilerden.
  • genellikle yağlı ciltlerde görülen, göz kapağının iltihabi hastalığı. tedavisi basittir damlalarla tedavi gerektirir ancak tedavi sonrası kirpik diplerinin temizliğine önem verilmelidir, tekrarlayabilen bir hastalıktır. kirpik diplerinin makyaj artıkları, cilt salgıları ile tıkanmamış olması önemlidir. tekrarlama açısından illet bir hastalıktır fakat gereken temizliğe önem verildiğinde tekrarlaması engellenebilir. göz yanması, batması sık görülen şikayetlerdir. tedavisi yapılmadığı taktirde konjonktiviti, göz kuruluğunu tetikleyebilir. göz şampuanlarının ya da bebek şampuanlarının kullanımını yasam rutini haline getirmek oldukça yararlı olacaktır.
  • uzun zamandır çektiğim rahatsızlığın nedeni olan hastalık. gözlerimde yanma, kuruluk oluyordu. ben bu sorunları iş nedeniyle bilgisayar başında fazla zaman geçirmeme yoruyordum. meğer kazın ayağı öyle değilmiş. kazın asıl ayağı nasıl acaba? bu deyim nereden aklıma geldi onu da bilmiyorum. neyse yarın ilaçları alıp tedaviye başlayacağım. bir de tedavi aşamasında bebe şampuanı ile gözü yıkama meselesi var. onu tam anlamadım. bebe şampuanı ile gözü mü, göz kapaklarını mı yoksa kiprikleri mi yıkamam gerekiyor?
  • bebe şampuanını boşver, papatya çayı en iyisi. bende de var, ilaç kullanmama bile gerek kalmadan geçti. sabah akşam bir poşet demle, soğut, o suyla gözleri açıkken komple yıka, mikrop öldürücü etkisi var, doktorum söyledi, en iyisi papatya çayı diye!
  • öldürmeyen ama feci süründüren hastalıklar kategorisine derhal kabulünü onayladığım lanet göz kapağı hastalığı