şükela:  tümü | bugün
  • göz kapaklarının istemsizce, zorla kapanması.
  • nedeni: genellikle nedeni belli değildir, fakat bazı hastalarda beynin belirli bölgelerinde lezyonlar olabilir. bu lezyonlar sıklıkla inme, multipıl skleroz, beyin iltihaplanması veya yapılan cerrahi girişimlere bağlı gelişebilir. refleks olarak ortaya çıkan gözlerdeki kasılmalar ise parkinson hastalarında, çocuk hastalarda ve göz hastalığı olanlarda ortaya çıkabilir.

    tedavi: ilaç tedavisi genellikle yanıtsız olmakta ve botox uygulamaları ile ilk zamanlarda 3 ay süreyle iyilik hali gelişirken, yinelenen uygulamalarda zaman geçtikçe iyilik hali daha uzun sürebilmektedir.

    kaynak: acıbadem hastanesi
  • göz kapak kaslarının istemsizce kasılarak gözü kapatmasıdır.
  • blefarospazm çoğu kez uykusuz insanlarda bile görülebilen aşırı korkmayı gerektirmeyen bir durumdur. her internette yazılan semptomda olduğu gibi bu da sizi öldürecek, kısır edecek, hayatınızı karartacak bir durum değildir. etiyolojisinde ciddi hastalıklar da vardır ama uykusuzluk ve stres bile buna neden olabilir. bunun haricinde (bkz: korneal abrazyon)da da görülebilen bir bulgudur. diğer korneal abrazyon bulguları ise ağrı, göz yaşarması, gözde yabancı cisim hissi ve bazen de görme azalması olarak sıralanabilir. doktorunuz gözünüze bir damla topikal anestezik damlatır ve (bkz: flourescein boya) ile muayenenizi yapar.