şükela:  tümü | bugün
 • martı vs serçe versusını bile yapmış versusçı sözlük yazarlarının henüz el atmadığı versus.

  kariyerini 3ds max üzerinden ilerleten biri olarak birkaç kelam edeyim bari.

  blendercılar haklı olarak şu soruyu soruyorlar; "blender beleş, dosya boyutu da çok küçük. ayrıca 3ds max'in yaptığı her şeyi de yapabiliyor. neden ısrarla 3ds max'e diretiyorsunz?"

  haklı sorular ama olaya iş veren ve iş arayan açısından bakmıyorsunuz. modelleme ile ilgili iş ilanlarının çoğunda halen 3ds max bilen kişiler aranıyor. yabancı ilanlarda bile halen 3ds max ağırlığı var. bir iş arayan olarak tabi ki de 3ds max'i tercih ederim. peki iş verenler beleş olmasına rağmen neden ısrarla 3ds max istiyorlar. o kısma yorum yapamayacağım.

  neyse versusı da yapalım. 5 milyon polygondan sonra 3ds max pek takılmazken blender tökezlemeye başlıyor. keza yine hem yüksek polygonlu hem displacement'lı objelerde blender kitleniyor.

  bu kısma da açıklama getireyim 4 bloklu bol ağaçlı bol arabalı apartman sitesi işi bile 2 milyon polygonu pek geçmez. mutfak, banyo, ofis, apartman modellemelerinin dışına çıkmayan mimar ve iç mimarlarına blender öneririm ama başta dediğim gibi piyasa max istiyor.
 • blender'in gerçekten de herhangi bir eksiği olmayan kıyas.

  bir zamanlar belli bir ölçüde ikisiyle de uğraştım çok temel modeller için. belki iş dünyasında belirgin farklar vardır ama izlenimlerime göre öyle bir fark da yok.

  açıp youtube'da blender ile neler neler yapılabildiği görülebilir.

  ayrıca max aşırı pahalıydı 2015 civarları ki şimdi fiyatı iyice uçmuştur.

  o zaman da işverenlerin 3ds max tercih ettikleri yazılıyordu forumlarda. demek ki zihniyet pek değişmemiş.