şükela:  tümü | bugün
 • neowiz tarafında geliştirilen, 2018'de çıkması planlanan mmorpg.
 • 4 yıldır coşkuyla beklediğim oyundur.
  bless/#45681757
  bless/#52580233
  bless/#75209582

  resmi sitesi bugün güncellenmiştir.
 • umutla p2w olmamasını beklediğimiz ve firma tarafından olmayacak dendiği halde halen içimizde bir şuphe olan oyun. mayıs 2018 de steam üzerinde erken erişime sunulacakmış.
 • hieron ve union diye ikiye ayrılmış ırkların olacağı oyundur.

  resmi sitesinde bu iki fraksiyonun neden anlaşmazlık içine düştüklerini yazmışlar. ben de google translate'ten türkçeye çevirdim. arada tam çevrilmemiş yerde de vardı. mesela union'u birlik olarak çevirmiş. onları falan değiştirdim.

  --- spoiler ---

  hieron ve union'un çatışmasının sebebi nedir?

  hieron ve union’un çatışması, yalnızca toprak ya da haklar üzerinde savaşan iki grup değildir. temel olarak farklı dünya görüşleri ve değerleri olan iki büyük güç arasında kaçınılmaz bir çarpışmadır. çatışmaları, çeşitli nedenlerden, ahlâklarından, tarihsel kinlerinden ve onları birlikte bu büyük savaşa getiren politik amaçlardan kaynaklanıyor.

  hieron nedir?

  hieron, kuzey bless kıtasının fraksiyonunu ve habicht kutsal imparatorluğun liderliğini ifade eder.
  hieron kelimesi “kutsal ittifak” anlamına gelir ve kelimenin kendisi “hiera” elf kelimesinden kaynaklanır.
  barbar kabileleri bozguna uğrattıktan ve çok uzun süren karanlık çağları sona erdirdikten sonra, insan habicht imparatorluğu eski lümen topraklarını geri aldı, spezia (union'un başkenti) gibi şehir devletlerini kurtardı ve kuzey ittifakının önderliğini devraldı. yüzlerce yıl sonra, habicht, kıtanın topraklarının yarısını kontrol altına almakla kalmadı, aynı zamanda medeni dünyayı barbar kabilelerinin tekrar eden istilalarından koruyan koruyucu olarak da işlev gördü.

  hieron fraksiyonunun ırkları genellikle union fraksiyonundan daha muhafazakardır. düzen, uygun otorite ile kurulup muhafaza edilirse, dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanırlar.
  bu görüşten ötürü, şu anki dünyanın yozlaşmış olduğunu ve bir zamanlar geçmişin büyük kahramanları tarafından verilen değerlerden yoksun olduklarını düşünüyorlar. kıtanın huzur ve istikrarını sağlamak için hieron fraksiyonunun ırklarının hepsi habicht imparatorluğu ile aktif olarak işbirliği yapıyor. kutsal hieron imparatorluğu'nun nihai hedefi, tüm kıtanın uygar ırklarını birleştirmek ve dünya düzeni kurmaktır.

  hieron fraksiyonuna katılmayı seçenler, gerçek imparatorluğun ne olduğunu düşünmenize neden olan bir dizi olayı deneyimleyecek - hepsi büyük bir imparatorluk inşa etmek için çalışırken.

  union nedir?

  union fraksiyonu, güney bless kıtasının insan ırkı olan amistad tarafından kurulan bir ittifaktır. amistad’ın eski lümen imparatorluğu bless dünyasının ilk insan imparatorluğu) o zamana kadar varlığını sürdürmüştü ki, bir zamanlar şimdiki habicht imparatorluğununkiyle rekabet etmişti. ancak, lümen imparatorluğu, büyülü bir felaketin sonucu olarak yıkıldıktan sonra şehir devletlerine ayrıldı. amistad daha sonra hieron imparatorluğu onları özgürleştirene dek dağınık şehir devletleri olarak hayatta kaldı. habeş imparatorluğu'nun koruması altında, spezia (birlik’in başkenti) gibi şehir devletleri hızla geçmiş refahlarını yeniden kazanmışlardır. ancak, şehir devletleri şimdi eski ihtişamlarına ve güçlerine dönmeyi umuyorlar.

  hieron fraksiyonunun ırklarından farklı olarak, union fraksiyonunun ırkları daha ilerici ve dünyanın mevcut sorunlarının sürekli değişmeyen statü sistemi ve hiyerarşik sosyal yapıdan kaynaklandığına inanıyorlar. sonuç olarak, her zaman temel değişimin hayati olduğuna inandıkları için yeni fikirler ve değerler aramaktadırlar.

  geçmişte, güney kıtasının ırkları ya hieron’un egemenliği altında ya da dağınık kabileler olarak yaşıyordu. şimdi bile, hieron'a karşı düşmanlık duygularını, bağımsızlık arzusunu ve topraklarını kendilerinden almanın küçük düştüğünü unutamazlar.
  amistad federasyonu, hieron imparatorluğu'na saygılarını ödemeyi reddettiklerini ilan ettikleri zaman bağımsızlık savaşı başlattılar. ardı ardına gelen zaferler sayesinde, güney kıtasının diğer ırklarını bir araya getirerek, union ittifakının kurulmasına neden oldular.
  amistad, aqua elfler, pantera ve mascu, union ittifakının üyeleridir ve hieron imparatorluğuna yeni çağda üstünlük sağlamak için meydan okumayı amaçlarlar.

  --- spoiler ---

  steam mağaza
  steam forum
  bu da ırkların listelendiği en eski bless community sitesi
 • 28 mayısta erken erişime, 30 mayısta tam erişime açılacak oyundur.
  steam community haberi

  erken erişimsiz paketi 30 usd,
  standard edition $39.99 (erken erişim hakkı),
  deluxe edition $69.99 (erken erişim hakkı),
  collector's edition $199.99 (erken erişim hakkı).
 • dün itibariyle erken erişim paketleri ile erişilebilen oyundur.
  steam
  30 mayısta ise normal erişime açılacaktır.
 • wow killer etiketiyle çıkan bir oyundur. bugüne kadar kim wow killer diye bir oyunu lanse etse, oyun bitmiştir.
 • steamde çıkacağını duyduğum zaman istek listeme eklediğim ve bugün fiyatını görmem sonucu direkt listeden çıkardığım vasat mmorpg.
 • yarrak gibi bir oyun.

  ilk hype ile oynanır, 1 hafta sonra söner.
 • ölü doğmuş bir mmo'dur. 2 sene boyunca herkesi yeniden yaptık oyunu diye kandır, sonra bir kaç aptal şeyi değiştirip aynı oyunu önümüze koy. iyiymiş gerçekten.

  oyun çıkmadan önce closed beta yapmamalarından belliydi. adamlar oyun çıkana kadar hiç denettirmedi.