şükela:  tümü | bugün
  • alman power metal grubu.. $arkilarinin buyuk cogunlugu fantezi edebiyatiyla ilgilidir, grubu bu kadar farkli kilan da vokalisti hansi kursch'un e$siz vokalidir ku$kusuz.

bol bol kalabalik koro kullanirlar, genelde vokal ayni $arkiyi iki-uc tonda soyler ve bunlari ust uste bindirirler. bundan kelli konserlerle studyo kayitlari arasinda bariz farklar olu$ur ve konserleri grubun fanatiklerine hitap eder.. in the forest'i ayiracak olursak; bg $arkilarini bilmeyen bir adama konser kayitlarini dinlettiginizde genelde sevmez.

gruptaki diger muzisyenlerin hicbiri enstrumanlarina super hakim tipler degildir, haywan gitar atraksiyonlari bateri $ekilleri duyulmaz. bircok acidan orkestrasyon kurtarir bu grubu.. zaten line up'da synthci bulunmamasina kar$in $arkilar atmosferik efektlerle doludur moda sokmasi icin.

blind guardian iyi gruptur. gaza getirir, mage adama bile elindeki staffi kavgada comak olarak kullandirtir boyle adamin kafasina kafasina.

nightfall in the middle earth gelmi$ gecmi$ en sevilen albumleridir ku$kusuz.. cok haywan bir cali$madir zaten. bundan sonraki albumleri a night at the opera bir cok fan icin hayal kirikligi olmu$tur.

bu grubun scene'deki karde$leri stratovarius, rhapsody ve edguy'dir.
  • dinlerken insanı orta dünya'nın vadilerine, camelot'a, krynn' e, götüren, oralarda size the bard's song dinleten, valhalla'nın hikayesini anlatan, mordred's song ile onun çektiği acıyı yaşatan, the soulforged ile herşeyi kum saati gözlerle görmenin ne demek olduğunu hissettiren dünya ozanlarıdır.

ne desem, nereden başlasam bilemiyorum. başlangıçta müziğin hızından, sözlerin yoğunluğundan 'nerdeyim ben, ne oluyor' durumuna sokarlar. sonra yavaş yavaş alışırsınız. şarkı sözlerini okumaya başlarsınız. boş değildir hiç biri. hepsinin ayrı ayrı hikayesi vardır.

o güne kadar okuduğunuz kitapların, izlediğiniz filmlerin müziklerini dinletirler. sahne sahne hatırlamaya başlarsınız. bu onun için yazılmış dersiniz. bir şarkıda durgunlaşırsınız. o karakterin, olayın içine sokar sizi. çaresiz hissedersiniz. üzerinize gelen* ordularını görürsünüz gözünüzü kapayınca... sonra bir anda herşey durur. ondan sonra hep sessizlik vardır*. gece çöker*, tek parlayan şey vardır: sizin gözleriniz*. böyle başlar karanlığa yolculuğunuz*, bir fırtana kopar*, zaman kavramınız yiter*, büyük bir savaşın* içinde bulursunuz kendinizi. sanki başka bir dünyadandır bu görüntüler*, ölüm yakındır belki de*... savaşmaya başlarsınız, her taraf kandır, sizin döktüğünüz kan, yüzünüz gözleriniz artık göremez olursunuz... sizi korur, size rehberlik eder bu ilahi sesler*. belki de o sırada, başka bir yerde bir büyücü yeniden doğuyordur* ya da en yakın arkadaşınız çoktan düşmüştür*. ama yaşıyorsunuzdur* ve zafer size yakındır... gözlerinizi tekrar açarsınız ve hikaye biter*.

böyledir dünyanın ozanlarının size yaşatabileceği duygular. özlediğiniz, gitmek istediğiniz o yerlere o büyülü müzikleri ve sesleriyle eşlik ederler...
  • mesleki tatmin denen şeyin herhalde et ve kemiğe bürünmüş halleri bu abiler.

düşün sen bir şarkı yapmışsın, efsane olmuş, yüzbinlerce kişi senin bestelediğin notalar için ellerini çırpıyor hem de inanılmaz senkronize şekilde, senin yazdığın sözleri haykırıyorlar tek sesle.

şurada belli adamın yüzünde yaptık ve oldu lan ifadesi. gururla karışık, şaşkınlık ve mutluluk.

bir meslekte zirveye çıkmak böyle bişey olsa gerek.
  • japonya'daki tsunami felaketinin ardından 2 konser düzenleyerek bir milyon sterlin'in üzerinde yardım toplamış grup.
  • "allahım noolur peter jackson dallaması ya da prodüktörlerden biri şu adamcağızların bir şarkısını; ulan o da olmadı bi melodilerini alsın; gümbür gümbür eklesin filme"... diye dua ettiren grup.
    aragorn çekiyo kılıcı şimşek gibi, arkada da iron hill çalıyo. amman..amman!
  • fantazi muzigin dev ismi
  • düşününce, kenardan bakıp da bok atması oldukça kolay bir grup blind guardian. bok atmayı geçtim, samimi bir şekilde sevmemek bile kolay. elf metal yapıyolar, ejderhalar şovalyeler fantastik kurgular, hem zaten power metal sığ vesayr dediğin anda dinlememek için yeterince sağlam bir sebep elde edebiliyor insan. öte yandan, bileni tarafından deliler gibi sevilen, hiç kimseyle karşılaştırılamayan, gelmiş geçmiş en muhteşem metal grubudur bg. beegees'den çalıntı amblemiyle*, konserlerde sahneye çıkıp naber abi iyi misin dur bi şarkı çalıcaz tadındaki samimiyetiyle, vazgeçilmezdir.

romantize etmiyorum, gerçekten vazgeçilmezdir. öyle ki, zamanında* konser sonunda sahneye tekrar çağırırken, 2000'den fazla kişi the bard's song söylemiştir bu grup için. öylesine vazgeçilmezdir.
  • hayatımda duyduğum en iyi müziği yapan gruptur. ayrıca 4 mayıs 2011 blind guardian istanbul konseri'nde penasını yakaladığım marcus siepen abime selam gönderiyorum. atılan bagetin diğer ucundan tutmasına rağmen benden sökemeyen arkadaşa da buradan koyduk mu demek istiyorum.
  • bana öyle geliyor ki, bu grubu sevenler, diğer grupların fanları gibi değil. yani nasıl desem, herhangi bir konseri açıp izlediğinde seyirci vokali devraldıgında oluşan o atmosferi ben hiçbir konserde gözlemleyemedim.
    o atmosferde grubun her üyesine, her şarkıya, kelimeye, notaya ve ortak paydalarından dolayı seyircilerin birbirlerine duydukları sevgiyi görüyorum. ve elemanların sahneden sayısı binleri bulan tek vokalini izlerkenki gülümseyişlerini...

seviyorum ulan sizi, seviyorum!
  • albümlerinin çoğunun sonunda spotfiy'a geldiği güzide grup.

edit: tüm stüdyo albümleri gelmiş sıkıntı yok.