şükela:  tümü | bugün
 • rusların milli sayılabilecek bir yiyeceği. krep türevidir, genellikle kahvaltıda tüketilir, mayalı ve mayasız olarak iki türü vardır. en lezizi üzerine krema sürülüp, rulo şeklinde kıvrıldıktan sonra bu rulonun üzerine bal dökülerek elde edilir. isteğe göre peynir, havyar, salam türü yiyeceklerle de bezenebilir. kazan tatarları arasında da belen olarak bilinir.
 • rusların herhangi bir bahaneyle devamlı tükettikleri, kısaca içine herhangi birşey konulmuş krep.

  bildiğimiz karışım hazırlanır (un+su+yumurta+vs), krep haline getirildikten sonra arasına aklınıza ne eserse koyup dikdörtgen şeklinde sarıp, tavada bir süre pişirip yersiniz.

  bunun şimdiye kadar gördüğüm çeşitleri: etli, patatesli, kıymalı, tvoroglu, peynirli, reçelli (bkz: daha gider bu)
 • blintz, blintze, blin, bliny olarak da bilinir, rus ve slav kökenli ülkelerde binbir çeşidi yapılarak çok sevilir, bol tüketilir. macaristan'da, çek cumhuriyeti'nde, slovakya'da, eski yugoslavya ülkelerinde palacinka ve bulgaristan'da palainka adlarıyla da bilinir, bol bol tüketilir. dini bayramlar ve kutlamalarda yapılmaya başlanmış, "değirmende öğütmek" anlamına gelen eski slav sözcüğü "mlin"'den türemiş, tavadaki şeklinden dolayı hristiyanlık öncesi slav halkı için güneşin sembolü olmuştur. bir zamanlar kış sonunda yazı, güneşi kutlamak için hazırlanan krepleri ortodoks rahipler de sevmişler, ölen kişileri defnettikten sonra verilen yemekte* menüye eklemişlerdir. günümüzde neredeyse herhangi bir pastanede kandil simidi, paskalya çöreği bulabileceğiniz gibi eski demir perde ülkelerinde de herhangi bir restoranda, kafede bulabilir, deneyebilirsiniz, hatta denemelisiniz.
 • yunan gavuru buna da sahip çikmistir. avrupa'da halis yunan ürünü olarak bilinir, tarama illa da bunla yenir gibi bir kural yerlestirilmistir insanlarin kafasina.
 • un, süt, yumurta, şeker-tuz karışımından yapılan lezzetli krepimsi yiyecek. çok fazla çeşidi mevcuttur genelde smetanayla tüketilir bunun yanında peynirli, tavuklu, havyarlı, mantarlı vs. çeşitleride bulunur. ayrıca vodkanın yanında tüketilebilecek güzel bir mezedir (ozellikle havyarlı olanı). 40 günlük hristiyan pehrizinin arifesinde bolca tüketilir bu gun ruslar için geleneksel blini günüdür.
  rusyada yenilebilecek en ucuz, en sağlıklı, en hızlı yiyecek. (bkz: rus fastfoodu)
 • ilk rusya ziyaretimde arkadaş tavsiyesiyle denediğim ve sonraki ziyaretlerimde yemeden dönmediğim krep türevi süper yiyecek. teremok fast food zincirleri blini olayını aşmıştır. her 100 adımda bir karşılaşabileceğiniz teremoklarda jambonlu, peynirli, kaz ciğerli, havyarlı, tavuklu, çikolatalı, reçelli ve şu anda hatırlayamadığım birçok malzemeli blini deneyebilirsiniz. kişisel tavsiyem jambon ve kaşarlı olanıdır.
 • uygun fiyatlı, lezzetli bir rus yemeği ya da atıştırmalığı. bildiğimiz krepten biraz daha farklı. rusya'dan izlenimler ve detaylı tarifi için siteye göz atın derimhttp://nereyegeldik.wordpress.com/…duraklari-vol-2/
 • kalitesiz rus yemeğidir. garibanski vatandaş teremok şubelerine gidip bundan yerler.

  ayrıca rusyaya gelen müslüman turistlerde genellikle bunun tavuklusunu tercih ederler.

  moskova ve petersburg gibi pahalı kentlerde yaşayan; orta, ortanın üstü ve üst sınıf rus vatandaşları genelde bunu tercih etmez.
 • yapması çok kolay rus krebidir.

  iki türlüsü vardır:

  sade ve dürüm olan.

  sadesini evde yaparsınız. hemen dökülüyor. masaya gelir. araya kolbasa ve/veya peynir koyarak yersiniz. ben, ukrayna balı da ekliyorum, ki; çok lezzetli oluyor.

  bir de, şaurma tarzında yapılanları var. moskova'da sokakta yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir. arasında peynir, yine kolbasa veya salo koydurtabilirsiniz. mantar, mayonez ve bolca turşu da ekleniyor. kvas veya çay ile güzel gidiyor. fiyatları 100-300 ruble arası değişiyor. merkezden, turist işi olan kiosklardan değil de, halkın genellikle yediği mekanlardan alın. (az önce, iki tanesini afiyetle gömdüm).