şükela:  tümü | bugün
 • 4 kişinin arkadaşlıkları üzerine bir destan niteliğindeki iskandinav kara komedisi. hollywood filmlerinden sonra bünyeye çok iyi gelmekte. bu arada, başrollerden birinde şansal büyüka oynamaktadır.
 • filmin adını hakkıyla söylemek isteyenler için: blinkende lygter "bööken löööte" diye okunuyor. danca'da zaten herhangi bir sesli harf yerine yaya yaya "ööö" deseniz işinizi görür, aç ve açıkta kalmazsınız.

  filme gelince inek vurmak için can atan çiftçiler ve elma saplantılı bir babanın hikayesi kuzeyin hasta(!) mizahını ortaya koyuyor. bu minvalde bir diğer film de the green butchers asıl adıyla de gronne slagtere. izlerken sürekli komedi filmi bu diye kendinize hatırlatmanız lazım. yani ben böyle manyakça bir sentez görmedim.
 • flickering lights olarak da bilinen bu güzide filmi izlerken ikide bir; "lan bu peter denen ibneyi ben bir yerlerden hatırlıyorum ama nereden acaba?" diye diye kendinizi heder etmemeniz için size baştan söyleyeyim hemen. bu herif adam's aebler filminden bildiğimiz ulrich thomsen kişisinin ta kendisi. evet.
  film imdb de beş bin küsur kişinin oy ortalaması ile 7.5 gibi yüksek bir puan almış. bulursanız izleyin, pişman olmazsınız.

  imdb: http://us.imdb.com/title/tt0236027/
  trailer: http://www.youtube.com/watch?v=826lms2xz7m
  afiş: http://www.movieposterdb.com/poster/5ac2e5a1
 • her şeyi oyuna dönüştürebilen arkadaşlığa güzelleme niteliğindeki filmleri nedense daha bir sevip saymışımdır. hatta cinsiyetçi dilden kurtulamamak pahasına, bu arkadaşlığın, kadını dışlayasıya bir erkek muhabbetiyle yoğrulmuş olması da ayrı bir tercih sebebidir. içinden geçtiğim, sevdiğim, özlediğim özel anların aynası olduklarındır, hemen kızılmasın. hele ki buralarda, uzaklardayken; geçmişe dair resimler daha bir canlı, belki gerçekte olduklarından daha da renkli görünür. mazur görülsün. yiyip içmelerin, sevip susup dökülmeklerin, tedirginlik ve hayalleri dile getirmeklerin, korkuları unutmaklığın en nefisidir "ama arkadaşlar iyidir" meclisleri. nicedir oturamadık, allah eksik etmesin!
  bu güzel iskandinav filmi tam manasıyla bir "ama arkadaşlar iyidir meclisi" - bu film özelinde restaurantı - kurma hikayesi üzerinden yol alıyor. gerçi baş karakterimizin - ki kendisi bu dört kişilik sakar çetenin reisi konumunda - hayatla ilgili planlarını gözden geçirme ve kendisiyle arkadaşlarını değişmeye zorlamasının arkasında ama güçlü ama dolaylı tesiriyle pek tabii bir kadın yatıyor; ama genel olarak filmde kadının adı da yeri de yok. çocukluktan tevarüs arkadaşlıklarına sızmaya, onların eğlenme, yiyip içme, hayatı yaşama, yanisi var olma yollarına karışma cüreti gösteren bir başka kadın karakter hikayeye dahil olmuyor değil; ama onun akıbetini ne siz sorun ne ben söyleyeyim!
  mafyatik öykü çatısı, gücünü absürdlükten alan mizahı, (erkek) arkadaşlığa dizdiği övgüsüyle on numara film olmuş. bravo.
 • dört orta düzey hırsızın masalsı öyküsü ... her suçla uğraşan, suçu hayat biçimi benimseyen insanın hayali ...bu hayalin danimarkacası, mads mikkelsen ve ulrich thomsen'lisi .... yani seyredilesi
 • mükemmel bir komedi filmi. şaklabanlık, palyaçoluk falan olmadan durduk yere güldürebilen film. kendinizi çoğu sahneyi başa sarıp yeniden aynı şevkle gülerken göreceksiniz.
  ya şimdi bu kadar övdük filmi, kesin götlü, memeli amerikan filmlerine gülen bebeler bok atacak ama olsun siktiredin o sikikleri güzel film.
  hele bir inek öldürme sahnesi var ki, resmen ineğin ayakları yerden kesildi. orospu çocuğu inekten ne istiyorsun olm, hayvan ne güzel geniş geniş otlanıyordu. etinden, sütünden, sucuğundan yararlanıyoruz piç.
  - "6. hollywood defol!"
 • peter karakterinin yumurta boyama şekli ve torkild'in yumurta üfleme sahnesiyle yaran film.

  --- spoiler ---

  - şuna baksana, kabukta bir sorun var. seninle alakası yok torkild.
  - evet. hasta bir tavuktan çıktı herhalde.

  --- spoiler ---
 • mads mikkelsen var iyidir diye izleyip daha önce danimarka dizi ya da filmlerini izleyenlerin birçok tanıdık simaya rastgeleceği eğlenceli film.forbrydelsen'den sofie gråbøl'u daha değişik bir karakterde görmek gülümsetti.ayrıca bu film benim zihnimde meşhur yumurta üfleme sahnesiyle özdeşleşmiş durumda.spoiler
 • filmde yeşil gözlü bir hatun var inanılmaz güzeldi. zaten en güzel kadınlar hep yeşil gözlü olanlar oluyor. film de güzeldi bu arada.