şükela:  tümü | bugün
 • overkill grubunun vokalistinin nickneymi
 • (bkz: overkill)
 • ani hava saldırısı anlamına gelen askeri terim
 • amerikan futbolunda defansif bir taktik.. genellikle "outside lineback"lerden birinin ya da ikisinin ve defans line oyuncularının quarterback üzerine oynamasından ibarettir.. hücum takımının pas yapması beklendiği durumlarda oyun kurucunun açık hedef haline getirilip sack edilmeye ya da en azından baskı altına alınarak rahat pas atamaması sağlanmaya çalışılır.. genel anlamda defansif bir terminoloji olarak quarterback'e hücum etme anlamında kullanıldığından oyun formasyonu olarak da anılabilir.. lineback blitz dışında corner blitz, safety blitz gibi opsiyonları mevcuttur her an..
 • amerikan futbolunda her 4 denemede sadece bir kez yapilmasina izin verilen defansiv taktik. bu taktikde defans oyuncular allah yaratti demeyip quarterbacki bulduklari yerde tepelemek ichin iman gucuyle saldiriya gecerler. etkili bir taktiktir, quarterbacklarin cani cikmasin oyun olsun diye karsi takimin her denemesinde sadece bir kere ile kisitlandirilmistir.
 • satrancta, rakiplere en fazla 5 dakikanin verildigi hayvanlar gibi hizli oyun sekli.
 • irc.de dildo, britpop ve punk kanallarının en eski müdavimlerinden, britrock ve swing jazz delisi bir insan..
 • kick offun unutulmaz taktiği. oyunda olabilecek en ofansif dizilişte, bir ton oyuncu ceza sahası civarında kümelenirler. gol atmak için ideal gözükse de, karşınızdaki usta bir oyuncuya karşı bu taktikle asla kazanma şansınız yoktur. hele saha bir de soggy ise, atılan her uzun top, aleyhinize bir gol pozisyonuna dönüşecektir. engellemenin tek çaresi kasap havası oynamaktır ki bu da kart riskinin beraberinde getirecektir. son adamın atıldığı bir ahvalde, hemen taktik değiştirin yoksa tarihi fark yiyebilirsiniz...
 • hakkinda kafalardaki karisikligin acik oldugu amerikan futbolu terimi, ki gercek aciklamasi soyle oluyor:

  simdi defansin en onundeki 4 adam (defensive linemen - 4 olmak zorunda degildir) hemen hemen her down (oyun) iceri dalarlar. bunlarin yaptigi rush oluyor, karistirilmasin. bunlarin disinda kim iceri bir gaz dalarsa oyunda blitz var deniyor. yani butun line + 1 linebacker da girse blitz, 1 lineman + 3 linebacker 2 safety 2 cornerback girse de blitz. neymis, linemen disinda kim girerse blitz. ayrica 4 down'dan birinde yapilir diye bir sey de yok. istersen her down yap.

  yani illa outside linebacker (imla!) yapacak diye birsey yok. bogazici sultans yillar yili outside blitz yapti diye kafalarda boyle kalmis. sonra her iki outside da disaridan blitz yaptigi icin garibim inside linebacker'a "ortadan ne gelirse senindir" denir. butun delikler! ya fullback beraber gelirse??? omrumu yediniz!!!

  neyse bu anlik sapitmadan sonra soyle bir tarihi tanimla olayi bitirelim. eskiden safety'ler blitz yaparsa blitz, linebacker'lar blitz yaparsa dog deniyormus. bildiginiz it yani.