şükela:  tümü | bugün
  • yine bir linkten linke gezinme gecesinde karşıma çıkan öneri. gayet şükela bulduğumu belirtmeliyim:

http://www.europarl.europa.eu/…a(2016)581918_en.pdf

blockchain teknolojisi nasıl işliyor? elimizde bir sayısal veri var ve bunu bir vericiden bir alıcıya transfer ediyoruz. bunun kaydı ise bulut sistemi gibi, zincire bağlı her bilgisayara aynı anda gönderiliyor. yani elimizdeki o sisteme dahil sayısal veriyi kimseye çaktırmadan kopyalayıp salma gibi bir şansımız yok. sistemdeki tüm kullanıcılar sürekli olarak kayıtları ve aktarımları teyit ediyorlar. bir merkezin kontrol etmesi yerine, kontrol işleminin bir bulut mantığıyla bütün kullanıcılara yayılması mantığı: kullanıcı havuzu ne kadar genişse o kadar güvenilir ve kırılamaz, yanılamaz bir sistem.

bitcoin'in bir "para birimi" olarak değer görmesine hala kafam basmıyor benim. (ödeme aracı demedim kasten. troy, master card birer ödeme aracıdır, bitcoin para birimi olarak sunuluyor.) sözgelimi doların abd ekonomisi nedeniyle kazandığı değerin yanında ödeme kolaylığı sunması, değerinin güvenilir olması vs de değerini arttırır. ama bitcoin'in henüz doğru dürüst hiçbir alanda tam verimle kullanılamazken bu kadar değerlenmesi abes. geleceğe yatırım desek, çok uzak bir geleceğe yatırımın şimdiden bu denli değerlenmesi de abes. neyse, konuya geri dönersek, bitcoin değil ama blockchain mantığı aynı veri depolamadaki bulut teknolojisi gibi işe yarar ve para eder bir yenilik.

insanlar da bunun nerelere uygulanabileceğini düşünmüşler ve bazıları seçimlere uygulanabileceğini öngörmüş.

sistem basit, birtakım bürokratların pusula mühürlüydü, mühürsüzdü, şöyleydi böyleydi tartışmaları içinde seçim sistemi yönetmesini ve bunun sağlıklı yürümesini beklemek yerine, elektronik ortamda gerçekleştirilecek seçimler blockchain ile yapılabilir. oy kullanacak her vatandaş bir elektronik aparat yoluyla sisteme dahil olur ve transferlerin/işlemlerin güvenilirliğini, tekrarlanmamış olduğunu ve gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit mekanizmasında işlev üstlenir.

tabii bunun da eksik yönleri var. herkesin elektronik aparatı yoksa? evinde oy kullanan adama eşi dostu baskı yapıyorsa? aparat çalınır onun adına oy kullanılırsa?

verdiğim makalelere ek olarak yukarıdaki olumsuzlukları ortadan kaldıracak bir yorumu şöyle sunabiliriz: sandıkları blockchain sistemine dahil etmek. yani oy veren değil, sandık sisteme entegredir ve blockchain sistemi içinde mükerrerlik, sahtecilik vs tespiti yapar. sandığın verilerine, sandıklararası sistemin transferlerine vs. oy verenin erişimi açık hale getirilir. bu sayede bir merkezde işlenen oylardan değil, anlık olarak ve takibe açık biçimde blockchain üzerinden işlenen ve anlamlandırılan oylardan söz ederiz.

şöyle bir düşündüm de, muhaliflerin blockchain'den yola çıkarak kusursuz ve uygulanabilir bir yöntem bulmaları, akp'ye seçim sisteminde bunun kullanılması yönünde baskı yapmaları... ohalsiz ve aydınlık bir türkiye'de mümkün olurdu. çok da güzel olurdu o zaman.
  • mantıklı buluyorum ancak türkiye'de uygulanabilir olduğunu da düşünmüyorum. hatta hiçbir yerde uygulanamaz bence. teoride oldukça güzel proje gibi görünse de gerçek hayatın bize dayattığı şartlar vs, vs, vs...
  • ancak küçük ülkelerde uygulanabileceğini düşündüğüm sistem. keşke türkiye'de uygulama alanı bulsaydı, o ayrı.