şükela:  tümü | bugün
  • bankalar arası kart merkezi’nin öncülüğünde oluşturulmuş; blockchainin temelindeki felsefeyi anlamadığı gibi blockchain hakkında youtubedan izlenen basit videolardan öğrendikleri kadarıyla fikri olan insanların doluştuğu saçma sapan bir platform.

üyelik ücretleri ise şaka gibi; 15.000 / 30.000 türk lirası bantlarında. girişimcilik ruhunu anlamış olmak bunu gerektirirdi zaten.

bu ve benzeri platformlar bu ülkeden neden bir halt olmayacağının özeti niteliğinde. gözlemlediğim kadarıyla ülkedeki rantçı müteahhitlerin az okumuşlarından oluşan bu güruh prestij ve reklam rantının tutkunu.

utanmasa üye olmak için evi arabayı da rehin alacak kan emici bankacı mantalitesinin zihinsel tezahürünü bünyesinde barındıran bu dinazorların yeni dünyada yeri yok; hepiniz silinip gideceksiniz.
  • "blockchain türkiye platformu, türkiye bilişim vakfı (tbv) liderliğinde ticari kaygılardan uzak bir çizgide ve bağımsız bir yapıda kurulmuştur. blockchain türkiye platformu’nun amacı türkiye’de sağlıklı bir blockchain ekosistemi yaratmak ve bu ekosistem ile türkiye’nin bölgesinde lider kimlik kazanmasını sağlamaktır."

şeklinde kendilerini ifade etmişler. sonrasında klasik vizyon, misyon ve ilkelerini listelemişler.
    linki burada

blockchain teknolojisinin yaygınlaşmaya başladığı erken dönemde güzel bir adım gibi görünüyor. umarım geçmişte benzer şekilde başlayıp şirketler için pr'dan öteye gitmeyen yapılara benzemez ve güzel adımlar atılır.
    (bkz: blockchain)
  • emin gür sirer ve özgür demirtaş'ı danışma kuruluna almayı başarmış organizasyon. diğer danışmanlar ise meltem demirörs, burak yetişkin ve yasin beceni gibi isimler. ayrıca yürütme kurulunda faruk eczacıbaşı ve soner canko var.

(bkz: voltran'ı oluşturmak)
  • bctr'ın amacı türkiye'deki endüstri oyuncuları arasında ortak platform oluşturmak. üyeler de kurumsal yapılar, bankalar, danışmanlık şirketleri vesaire. endüstride standardizasyon da genelde bu yapılardan geliyor. birçok oyuncuyu birlikte masaya oturtmadan da blockchain gibi bir konuda birşey geliştirmek pek de mümkün değil. kimse dünyadaki ilk faks makinesine yatırım yapmadığından, böyle yapılar o ortak paydaları tanımlamaya çalışan lüzum kuruluşlar.

rantçı bi müteahhit falan görmedim ben. eğer bu işten çıkarı olan biri olursa türkiye'de kıyıda köşede kalmış fikirler olur, çünkü dünyada pek duyan, bilen hatta takan yok. vaktinde dalga geçtiğimiz ukrayna'dan bile daha çok blockchain ekosistem ürünü ve fikri çıkıyor çünkü adamlar birlikte karar verip standardizasyona gidebiliyorlar.

para konusuna gelirsek kurumsallar için bu bir yöneticinin business class uçak parası. onu da geçtim 2-3 gün sürecek ortalama bir fuar veya endüstri buluşmasına gittiğinizde, sadece giriş için kişi başı 30 bin lira civarında para veriliyor beyler; misal consensus ny veya money2020 vegas. otel ulaşım vs. saymıyorum bile, cüzdanı teslim eder çıkarsınız.
  • felsefesi: ‚finans ayagini saglam tutalim da, teknoloji kismi halledilir abi‘dir. cünkü türkiye markasi olmak bunu gerektirir.