• almanya erasmus öğrencilerinden istiyor bu hesabı. araştırmalarım sonucunda en rahat ve 1-2 gün içeresinde nurnberg şubesinden açtırılabilir bu hesap. zira bu şube hem sizi konsolosluğa göndermiyor hem de evrakları postayla değil tarayarak istiyor dolayısıyla işlem hızlı bir şekilde sonlanıyor.

istenen belgeler bana gelen mailde şu şekilde :

"ögrencinin pasapotu ve nüfus cüzdan fotokopileri
    - ıkamet adresini gösteren ikamet belgesi, adres bilgisi, telefonu ve email adresi
    - okul kabul yazisi
    - bloke konulacak miktar ve aylik ödenebilecek meblagin bildirilmesi

bu belgeleri tarayarak türkiye ısbankasi a.s. deki her hangi bir subeden nurmberg şubesinden ilgili mail adresine yollamaniz gerekmektedir.

tarafimizdan bloke hesap acildikdan sonra islemleri tamamlayabilmemiz icin buradan subeye yönlendirecegimiz bloke hesap ile alakali belgelerin ısbankasi calisani huzurunda imzalanip yine onlar tarafindan mail ile bize gönderilmesi gerekmektedir.
    ayni zamanli bildirecegimiz hesaba ödemenizi (arti 65 eur masraflar) gerceklestirdikden sonra bloke koyularak teyit yazisi ögrencinin özel mail adresine gönderilecektir. bu yazi ile konsolosluk islemlerini tamamlanabilir..

ıslem masraflari olarak 65 eur alinmaktadir. havale yaparken dikkate almanizi rica ederiz"

not: gönderilmesi gereken email'e info@isbank.de adresinden ulaşılabilinir.

edit : artık bütün hesaplar ana merkezden açılıyormuş. yani konsolosluk şartmış. bu bağlamda şubenin önemi kalmadı..
  • almanya'ya ulusal vize için başvururken talep edilen dokuman. aylık 853 €'dan, toplam 12 aylık bedel olan 10236 €'yu ilk bu hesaba atarsınız, ardından almanyaya giriş yapıp banka hesabı açınca, almanya'daki banka hesabınıza her ay size 853 € geri verilir. deutsche bank, ve iş bankasından açılabilir fakat genelde işlemler 1.5 ay kadar sürüyor. konsolosluk ise fintiba isimli online bankayı öneriyor. komisyonlar diğerlerine göre çok uygun(89 € hesap açma,4.9 € aylık), hesabı açmak parayı yollamak 5 günde halledilebiliyor. 15€ indirimli referans linki
    bloke hesap rehberi için
  • bir kişinin de almanyaya gittikten sonra yapılması gereken işlem hakkında bilgi vermediği hesap türü. bankaya hangi evraklarla gitmek gerekiyor, süreç ne kadar bilen varsa mesaj atabilirse veya başlığa yazabilirse çok sevinirim, bir bilgi edinirsem editleyeceğim.

edit: okula kaydolmak yetmiyormus. once bir ev bulup, adres gosterip, adresinize kayitli oldugunuza dair belgeyi mail atmaniz gerekiyormus. mailden sonra blokeli hesabin her ay belli bir miktarinin dusecegi alt hesap acilip, 2 hafta icinde karti gonderiliyormus.
  • almanya vize başvurumda istenilen belge. konsolosluk bana fintiba adlı siteyi önerdi.

siteye üye olup bilgilerinizi giriyorsunuz, bloke etmek istediğiniz miktarı ve kaç aya bölüneceğini belirliyorsunuz. bir üst basamağa geçebilmek için girdiğiniz her bilginin kurum tarafından onaylanması gerekiyor. benim bilgilerimi kaydettikten bir gün sonra onaylıyorlardı.

sadece gönderilecek aylık miktar konusunda sıkıntı yaşadım. aylık 400€ hibe alarak gideceğim için konsolosluk asgari geçim ücreti olan 720€'dan alacağım hibeyi çıkardı, 320€ istedi. sisteme 320€ olarak girdiğimde kabul edilmedi. daha sonra mail atıp hibe alacağımı açıklayınca onayladılar.

hesabımın açılması için son olarak videolu görüşme yaptım. görüşmede pasaportunuzun yüzünüzle birlikte ekranda görünmesini istiyorlar ve pasaport bilgilerinizi alıyorlar. görüşmenin sonunda hesabım açıldı. paramı almanya'daki bilgileri verilen hesabıma aktardım. mail ile hesabımın kabul edildiğine dair belge yolladılar. konsolosluğa teslim ettikten 2 iş günü sonra vizem geldi. sisteme girip vize bilgilerimi de kaydettim.

almanya'ya geldiğimde buradaki numaramı ve istediğim herhangi bir bankadan açtığım hesabımın bilgilerini yazınca ertesi gün para hesabıma yattı.

deutsche bank'a bildiğim kadarıyla mail atılıyor ama sonrasında belgeleri posta ile istiyorlar. konsolosluğun verdiği bilgi kağıdında iş bankasının 12 aylık bloke açtığı yazılıydı, fintiba'da böyle bir sınır yok. 6 ay kalacağım için daha cazip geldi. ama fintiba da yatırdığınız paradan her ay 4€ kesiyor.
  • almanya'da okumak için gerekli olan hesap. son haliyle min 8040 euro'dur. deutsche bank aracılığı ile yapılacağı gibi iş bankası ile de yapılabilen hesap. ancak tr'deki iş bankaları çalışanlarının çok bilgisi yok. aradığım 30 kişiden hiçbiri bilemedi. berlin iş bankasını arayıp öğrendim. istanbul'da herhangi bir iş bank şubesine gidip açacağım adres. gerekli olan belgeler: bloke hesap başvuru formları (forum sitelerinden ve konsolosluk sitesinden elde edebilirsiniz), güncel pasaport, nüfüs kağıdınız, kabul belgeniz. deutsche bank daha profesyonel gözükse de süreç çok uzuyor ve vizeye geç kalınabilir. ayrıca berlin iş bankasından aldığım ve birkaç kişiye daha teyit ettirdiğim bilgiye göre iş bank kartı ile berlin'deki herhangi bir bankadan ücretsiz para çekimi yapılabilir.
  • bu hesabı açmanın bedeli iş bankası'nda 100€; deutsche bank'ta 50€'dur.

(bkz: toprak toprağı gurbette sikermiş)

2.7.2016 edit: deutsche bank %200 zam yaparak ücretini 150€ yapmış ve lafımı bana yedirtmiştir.. işbankası hala 100€'da gözüküyor. uyaran arkadaşa teşekkürler.
  • ön edit: sparkasse'de açmak en güzel, en makul fiyatlısı. hem bu bankanın atm'si kafanızı çevirdiğiniz yerde vardır. uzaktan maille deutsche bank'ta açabileceğiniz gibi açabilir misiniz bilmiyorum. ama en azından 1 sene sonra sparkasse'ye geçebilirsiniz. kafa rahat şu an benim, oh.

her ne kadar iş bankası'nda bu hesabı açmak daha rahat olarak gözükse de, ben kesinlikle deutsche bank'ı öneriyorum şu an.

iş bankası'ndan açarsanız türkçe konuşup işlerinizi kolayca halledersiniz, ve deutsche bank gibi belki de uzun süre beklemezsiniz hesap açılması için başta. fakat iş bankası her sene her sene kurallarını değiştiriyor. geçen sene bloke uzatması için belge verecekti 25 € istedi. neyse tamam sorun değil dedim, şimdi de bloke hesabı artık uzatmıyoruz, alman bankasından hesap açın oraya yollayalım diyor. birkaç gün sonra da başka bir görevli, bloke uzatımı için 75 € göndermeniz lazım diyor. bir dedikleri bir dediklerini asla tutmuyor. her sene farklı bir düzen getiriyorlar. doğru düzgün oturmamış düzenleri.

edit: az önce yeniden bir görüşme yaptım. sürekli para söğüşleme peşindeler. gidin adam akıllı deutsche bank'tan hesap açın. tek bir tane temiz hesabınız olsun. bunların işine akıl sır ermiyor.

edit2: adamlar tutturmuş kapatacağız hesabını diyor. size güvenenin ben ta ... içerikli bir mail attım. almanya'da başka bir hesap açıp, yoluma onlarla devam edeceğim. nerde türklerin yaptığı bir iş var, ordan uzak duracaksın.
  • munih ıs bank subesinden gecen yil actigim ancak acana kadar tam saha pres uygulamak zorunda kaldigim, almanyada okuyacak ogrenciler icin acilmasi sart kosulan hesap turu. yalniz bu hesabin soyle bir sacmaligini buldum ki zor durumlarda yardimci olabilir, paylasmak isterim: simdi siz belirlenen miktari hesaba yatiriyorsunuz sonra banka sizin adiniza bi tane de alt hesap acip her ayin basinda belli bir miktari buraya aktariyor ve siz de bu miktari nakit olarak cekebiliyorsunuz. buraya kadar hersey normal fakat online bankacilik kullanarak ana hesaptan istediginiz kadar parayi istediginiz hesaba transfer edebiliyorsunuz. ee hani blokeydi ? demek ki neymis bloke de bi yere kadarmis.
  • hesap 10-15 gün arası bir sürede açılıyor. parayı yatırdıktan sonra, onay gelmesi('parayı yatırdın aferin')* yaklaşık 6 gün sürüyor. toplamda 20 gün ile bu işlem halloluyor. (tatil günleri dahil 20 gün)
  • zaman ne kadar hızlı geçiyor, 2015te bloke hesap açmak için nelerle uğraşmak gerekiyordu, sadece iki banka bu hizmeti veriyordu ve ne kadar zaman almıştı hesabımı açabilmek. şimdi sadece 1 günde açan kurumlar var.

bloke hesap değerlendirme yazılarını internette bulmak daha kolay, birçok blog, instagram hesabı dahil olmuş durumda.
hesabın var mı? giriş yap