şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • insan hayret ediyor, bu insanların hikayeleri neden dile getirilmedi. ya da getirildi de bizim mi haberimiz yok. mesela türklerin bu konuya ilgisi sıfır. sadece ah endlüs, ne muhteşem bir medeniyet diyen islamcı muhafazakarların uzaktan ve boş hayranlıklarını duyuyoruz. türkçede çok fazla kaynak da yok. zeki tez in islam'ın batı cephesi diye bir eseri var ama o da kısıtlı bir çerçevede görünüyor. inglizcede, arapçada eminim bu konuda yazılan birçok kitap vardır.
    moriskoların hayatları film, beş yıllık nazi teröründen binlerce sinema filmi ve öykü çıktı bu adamların yüz yılı aşkın ispanyol engizisyonunda yaşadıkları akıl almaz bir durum.

osmanlı biraz yardım edebilseydi çok farklı bir tarih olacaktı ama tarihe böyle bir yaklaşımın hiçbir realiteisi yok.
    o ara osmanlır almanlarla ve iranlılarla uğraşıyordu. inebahtı da yenildi ve zaten ispanyollarla ilişkimiz 1928 e kadar da akim kaldı.
    adamların bugün de türkler hakkında acayip kötü ön yargıları var, şimdilerde biraz gevşediyse de durum bu. alış veriş yaptığım bir kadın türk olduğumu söylediğimde siktir git dükkanımdan der gibi baktı. birkaç genç kıza adres sordum, türk olduğumu öğrenince marslı görmüş gibi oldular, gerçi türk e de benzemiyorum ya,

kitap boyunca moriskolar ın yaşadıkları rüyalarıma girdi, rahatsız oldum.
    gerçi boş da durmamışlar, birçok isyan çıkarmışlar ama başarısız olmuş. hatta bazı türk ajanları ve denizcileri gönüllü olarak bu isyanların kurmayları ve savaşçıları olmuş.