şükela:  tümü | bugün
86 entry daha
  • ben de beğenmeyenler arasındayım. hikaye derinliğinin olmaması konusundaki eleştirilerin hepsine katılıyorum. benim aklıma antik yunan deyince direk bilgelik ve bilgi arayışı geliyor ancak mitolojisi her zaman yüzeysel kalıyor.

bir de inatla "kötülerin" çirkin gösterilmesi durumu artık baydı. böylesi "kötüler" daha estetik olmaları gerekirken inatla boynuzlu, kapkara, çirkin bir şekilde işleniyor. bu sadece seraphim için geçerli değil. devler de öyle. hikaye örgüsünde atıyorum yakışıklılığını yahut güzelliğini güç için feda eden bir karakter işlense anlaşılabilir. ancak devler de aşkın karakterler. neden semavi dinlerin iddia ettiği "kötüler" çirkindir gibi bir kabulle devam ediliyor anlamıyorum."kötülüğün" ilgi çekiciliği, cazibesi, merak uyandırması v.s. estetikten gelir.

zaten konuyu gri bile göremiyoruz, karakterlerin sinirlendiği, üzüldüğü, sevindiği yerlerde seyirciye geçmiyor gibi.

canlarının istedikleri yere hristiyan mitolojisinden, istedikleri yere roma mitolojisinden unsurlar eklemişler.

karakterlere gelecek olursam;

--- spoiler ---

chiron hiç zehirlenmiş de şifacılık kasan bir karaktere benzemiyor. yay falan da taşımıyor. bruce lee'den alıntı çakmışlar karaktere. oldu olacak poseidon da "be water my friend" deseydi.

birçok mintaur var ama tek darbede ölüyorlar.

pantheon'un yarısı seyirci ne işe yaradıkları belli değil.

zeus sinirli bir şekilde oğluna sinirlenme diyecek kadar bilgelikten uzak.

hekate var. ama kader konusunda anlattığı hiçbir şey yok.
    --- spoiler ---

özetle sıkıcı bir yapım. tereddüt ederek başladım. 2. bölümde başlamışken bitireyime evrildi. belki yaşla da ilgilidir. 23-24 yaşından büyük bir insan için çok bir albenisi yok.