• chalice dungeon 3. katı da temizleyip, diğer dungeonlar için gereken materyalleri bolca topladığım oyun. bu arada death dealer tarafından öldürülünce yahar'gul, unseen village bölümünü de erken görmüş oldum. erken dönemde ziyaret edip zorluğuna tamah ederseniz silah, giysi, materyal ve bol kan ekosu (ölmezsen tabi) toplayabiliyorsunuz. bir kere kaçtıktan sonra tekrar lambalar arası geçiş olmuyor.
  • az önce ilk defa bitirdiğim oyun. sanırım oynadığım en iyi oyunlardan biriydi. karmaşasıyla, size nereye gideceğinizi söylememesi ve her şeyi kendinizin keşfetmesini beklemesiyle, binbir farklı şekilde değişen çevre ve harita kurgusuyla, şu ana kadar bir oyunda gördüğüm en güzel harita tasarımlarıyla, çevredeki detayla, oyundaki düşmanların farklılığı ve sizi bir strateji izlemeye zorlamasıyla, boss'larıyla ve her şeyden önemlisi keşfetmenizi bekleyen hikayesiyle mükemmel bir oyundu.

3 farklı son bulunuyor ve bana göre 3'ü de oyunda kazanmanızı sağlayacak bir son değil bence, kazanmaktan kastım ise iyi bir son. oyun karanlık yapısını sonunda da koruyor, beni şaşırtmayı başardı.

oyunun zorluk seviyesi böyle bir oyun için tam olmuş şekilde. bir yerden sonra, eğer iyi oynadıysanız boss'lar ve birkaç ara karakter, oyun içi hunter'lar hariç çok zor değil, hatta bana kalırsa en zor yeri başı. benim gibi dark souls serisinden hiçbir oyunu oynamadıysanız hiçibr şey bilmeden hayatta kalmaya çalışmak ve ilk boss'a ulaşmak biraz zordu. ancak oyunun shortcut sistemini çözdükten sonra ne yapacağınızı da iyi anlıyorsunuz. oyunun genel harita mantığı da burada yatıyor. bir haritada en fazla 2 lamba var, lambaların ne işe yaradığını biliyorsunuz. haritanın sonunda da genelde boss oluyor, bazen farklı yollara girip farklı boss'larla karşılaşabilir, bazen yolunuzu şaşırıp bambaşka bir yere çıkabilir ve oyunun kestirilemez yapısına kendinizi kaptırabilirsiniz ancak oyunun geneli boyunca yeni bir yere adım attıysanız ve lambanızı yaktıysanız, büyük ihtimalle o yeni yerin sonunda bir boss sizi bekliyor. boss'a gelmeden önce, en az 1, yanılmıyorsam da en fazla 3 shortcut sizi bekliyor. bu shortcut'lar sizio haritadaki ilk lambanıza, ya da harita büyükse veya hemen değiştiyse ilerideki bir lambaya götürecek. bu shortcut'ları bulmak size kalmış, kısacası dümdüz ilerlemeyecek, çevrenize iyice bakacak ve farklı yollar arayacaksınız. bu farklı yolları bulamazsanız girdiğiniz boss sizi kesince baştan başlayacak ve tekrar ilerlemek durumunda kalacaksınız. shortcut'ların genelde boss'lara çok yakın olmasının nedeni de bu. oyun, boss'a kadar ölmeden veya herhangi bir şekilde gelebildiğiniz için ödüllendiriyor, böylece boss'ta ölürseniz bile shortcut'ı kullanarak zaman kaybetmeden o boss'a gidebilirsiniz. bu yüzden yeni başlayan arkadaşlar bunu akıllarında bulundursun, bir shortcut her zaman vardır, kimi zaman kolayca karşınıza çıkar, kimi zaman şans eseri bulursunuz, bazen de haritayi didik didik ederek oraya ulaşırsınız.

boss'lar genel olarak zor, bazılarının az hp'si olmasına rağmen karmaşık bir taktik izliyorlar ve genelde tek düze değiller. hemen hemen hepsi yarım hp ile kaldıktan sonra taktik değiştiriyor ve başka bir saldırı deniyor. benim gibi çok çok iyi bir oyuncu değilseniz her girdiğiniz boss'ta en az bir kez öleceksiniz, veya çan çalarak yardım isteyeceksiniz. çan olayı çok güzel, eğer kesemeyeceğinizi düşünüyorsanız birinden yardım istemekten kaçınmayın, iki kişiyle boss'lar çok daha kolay oluyor. birisi tanklıyor, diğeri hasar veriyor gibi gözüküyor, bu da kazanma ihtimalinizi arttırıyor. ben boss'lardan düşen itemleri beğenmedim desem yeridir. birkaçı rune workshop tool gibi oyunda mutlaka edinmeniz gereken nesneler verirken, bir yerden sonra sadece ritüel için kadeh verir hale geliyorlar. dungeon olayı ilgimi çekmediği için ben hikayeye devam ettim, ve açılan dungeon'larda ne var ne yok pek bilmiyorum.

toplamak gerekirse ödediğiniz paranın her kuruşuna değen bir yapım olmuş, keşke her oyun bu kadar detaylı ve uzun bir oynanışa sahip olsa, ama değil. o yüzden böyle oyunların kıymetini bilmek lazım.
  • konu ve canavar tasarımı vs. olarak the call of cthulhu esinlenmeleri taşıyan oyun. paso esinleneceklerine, ucundan bucağından çalacaklarına adam gibi the call of cthulhu yapsalar daha mantıklı....

eleman da le pact des loups'tan fırlamış zaten.
  • elimde bulunan ve oynayamadığım oyun. güzel bir oyun karşılığında takas yoluna gitmeyi düşünmekteyim.

sebep ise bu tarz oyunları sevmemem ve becerememem, oyun ps4 paketiyle birlikte geldi. ilgilenen suserlar yeşillendirsin.

edit: beklenen takas gta v ile gerçekleşti.
  • beyler toplanın bossları yazıyorum en alta da trick weapons ile oynanışın temellerini anlatıyorum.

--- spoiler ---
    önce en güzel farm yerini yazayım:
    mergo's loft middle süper bir yer.şimdi de bosslar.

cleric beast : ateşe dayanıksız ateşi verip yakın durup vurup vurup evade edin. yine ateş vur vur sonra evade.

father gascoigne : ateşe dayanıksız yalnız can yarıya inince dönüşüp çılgın atıyor o ara ateşi verip yapştırdınız yapıştırdınız yoksa baştan.

vicar amelia : ateşe dayanıksız bir de tek eliyle kolyesini tutuyor. o taraftan çalışacaksınız. çılgın atıp kendini iyileştirmeye kalkınca izin vermeden çökeceksiniz.

witch of hemwick : eleman summon ediyor kendisi görünmez gezip arada gözüküyor kendi klonlarını çıkarıyor vs. summon ettiklerinden kaçıp ortada bir o tarafa bir bu tarafa koşun ortaya çıkınca vurun. çılgın atmaya başlayıp kırmızı palayınca evade edip vurun bu da tamamdır.

blood-starved beast : ateşe dayanıksız. normal başlayın ama panzehiri , pungent blood cocktails ve ateşi hazır tutun. canı yarıya inince zehir saçmaya çılgın atmaya başlayacak sağa sola pungent blood cocktails sallayın oraya saldırınca çökün.

darkbeast paarl : ateşe dayanıksız ama tam da değil . büyük çok uzun mesafeye uzanabiliyor roll roll ile bacaklarına yaklaşıp vurun elektiriği gidince çökün sonra ayağa kalkınca aynısı yapın biraz zor bir boss.

shadow of yharnam : bunlar üçlü geliyor tekini temizlerseniz çılgın atmaya başlıyorlar o yüzden enerjilerini eşit azaltın sonra birini temizleyip hemen diğer ikisine dönün. birini daha temizleyince sonuncusuna verin cannon u. combatta bol bol roll roll evade evade.

rom, the vacuous spider : bunda örümcekleri umursamayın vurun da vurun bir yuvarlanıyor bir de meteor gibi bir şeyler atıyor meteorla örümceklere yakalanmazsanız teleport olduğu yere hemen gidip çökerseniz kolay.

one reborn : ateşe dayanıksız, bulunduğu yerin balkonlarında chime maidens var. önce chime maiden ları temizleyin sonra yakın vurup vurun. enerjisi azalınca bir şeyler döküyor yakın mesafedeyseniz asit gibi ondan kaçıp vurun temize havale.

amygdala : büyük görüp korkmayın koşup bacaklarının arkasına vurun. enerjisi azalıp zıplayıp kaçmaya başlayınca peşini bırakmayın aynı yerden devam.

micolash, host of the nightmare : bu eleman kaçıyor kaldıdığı elemnları umursamayın peşine takılın enerjisi yarıya gelince üst kata kaçıyor. üst katta kovalayın kapıyı üstüne kitleyince üst kata çıkıp aşaığa atlayın. sonra evade vur evade vur.

celestial emissary : bunların grup halinde geliyor içlerinde biri boss onu bulup dalın. enerjisi azalınca büyüyor seçmemiz kolaylaşıyor evade vur evade vur kolay bir boss.

ebrietas, daughter of the cosmos : bunun hareketlerini izleyin bir üstünüze dalıyor ondan evade edip vurun. enerjisi azalınca bir şeyler atıyor yine avde edip vuracaksını ortalama bir boss.

martyr logarius : işte bu kazulet zor kaçıyor bir şeyler atıyor vuruyor vs. beşli attığından roll edin vurun ama o da aynen sizin gibi evade ede ede geziyor işte soldan büyük sallayınca sağında durup yapıştıracaksınız. enerji yarıya inince yere sapladığı kılıcı kırın kırmazsanız pek şansınız yok üstünüze gelince evade edip çökün sonra aynısı.

mergo's wet nurse : bunun bıçaklarından uzak durup vuracaksınız canı azalınca durup bir vurma hareketi var bir deklon çıkartıyor klon çok dert değil ama tek atmasından kaçıp yapıştırın

gehrman ve the first hunter: normalde zor hızlı kaçıyor hızlı dalıyor. bunu izleyeceksiniz dalıp budruduğu anlarda yapıştıracaksınız.

moon presence : ilk başta kaçıp hareketlerine bakın evade edip yapıştırın. yeterince yaklaşırsanız kuyruğundan doğru yapıştıracaksınız canı azalınca durup bir patlıyor falan tam o arada yapıştırıp kaçın

chalice dungeons :
    şimdi ne yalan söyleyeyim buralar online oynamıyorsanız bir yerden sonra uğraşmaya değmez defiled chalice te mesela canınız manızını yarıya iniyor zaten boss lar güçlü iki vursa nakavt. ama bir kaç bossunu yazayım

watchdog of the old lords : buna alev işlemiyor şimşekle dalın. bunun üstüzüne zıplama kafayla sağlı sollu ısırma ve magma tükürme gibi hareketleri var bundan her zaman bir kaç adım uzak durun hareketlerini izleyin daldığında evade edip sağlı sollu yapıştırın.

undead giant : bunun uzanma alanı uzun ama bir iki hareket yapıp kendini şaşırıyor tam o arada yapıştır ve bol bol roll.

merciless watcher : üç kişi geliyorlar ama tek tek hallderseniz kolay. kaça kaça vuracaksınız tek tek bitireceksiniz.

beast-possessed soul : bu da kolay ateş topu atmaya kalktı mı vur vur geri çekil saldırdı mı evade et vur.

keeper of the old lords : bu kolay ama hızlı bir boss mümkünce katana kullanın vur kaç taktiğiyle halledeceksiniz ki fire arms olarak evenly le de tam üstüze dalarken durdurabilirsiniz uzaktan da çalışabilirsiniz.

maneater boar : bu klasik üstüne geldi mi evade vur vur geri çekil aynen devam.

abhorrent beast : normal oyunda canavara dönüşen dilencinin aynısı bunda da hareketlerini takip edeceksiniz hem hızlı hem peşinizi bırakmayabiliyor takip edip açık verince yapıştırın.

loran silverbeast : bu kolay hiç aman vermeden vurun stamina bitince geri çekilin evade edip aynısını yapın.

pthumerian descendant : bu biraz zor çünkü hızlı ve evade ediyor. saldırmasını bekleyip evade edin arkasından yapıştırın ama yakalanırsanız hemen geri vitese takıp iyileştirin kendinizi.

rom: dancındaki rom normaldekinden çok daha zor çünkü örümcekleri hem agresif hem kuvvetli. ilk başta tek tek örümceklerini temizleyip öyle dalın kaçınca hiç örümcekleri takamadan dalmaya devam biraz da şans işi bunu geçmek örümcekler çok yakınsa ya da 2. teleportta aynı yere ışınlanmazsa bitiyorsunuz.

chalice dungeons ta çok ilerlemedim şimdilik buranın bossları bu kadar bir de bir kaç bulaşmamanız gereken düşman ve yer yazacağım.

bloodlicker : cainhurst kalesinin dışındalar bunlarla hiç kapışmaya kalkmayın hem hızlılar hem swarm ediyorlar bunlar verdikleri rahatsızlık gelen blood echo ya değmiyor.

brainsucker : bu mini kutulu lara bulaşmayın bulaşırsanız verin alevi verin alevi.

cramped casket : bunlarda çoklar ve verdikleri eko yine uğraşmaya değmiyor.

giant lost child : kapışmaya değer ama bunlar birbirini görecek şekilde durduklarından birine dalarken öbürü yapıştırıyor kayayı.

snake ball ve snake parasite : bunlardan brine dalrken öbürü çıkıyor. poison resistance yüksek değilse bulaşmayın.

winter lantern : bu eleman sizi görürse direk madness damage i yiyorsunuz o yüzden bulaşmayıp blue elixir ile görünmez olup uzayın .

fazla durulmayacak mekanlarda şunlar :

forbidden woods : yılanı çiyanı çok biriyle uğraşayım derken iki tanesi yapıştıryor sağdan soldan poison falan direk lootları alıp kaçın.

nightmare frontier : zehirli yerler ve kaya atan devlerden dolayı burası da çok dolaşılacak yer değil lootu alıp direk boss a koşun.

upper cathedral ward :werewolf ve brainsucker kaynadığından adım adım temizleye temizleye gidip boss a yolu açın ve geri dönmeyin.

yahar'gul, unseen village : chime maidens kaynıyor lootunuzu alıp en yakın lambaya koşun.

bir de bir yerde üç hunter birden dalıyor ilk seferde uğraşmayın kaçın çok sonra geri gelirsiniz oraya.

trick weapons a gelirsek :

threaded cane : ilk gelen ilk üç silahtan en az hasar vereni ikinci modda zincir kılıç oluyor hızlı ama az hasar veriyor ve rakibi zor sersemletiyor. ilerlemesi skill -strength.

hunter axe : ilk gelen ilk üç silahtan en fazla hasar vereni ama yavaş. ikinci modunda uzayıp hasarı ve menzili artıyor vurdumu sersemletiyor. hızlı rakiplere karşı dikkatli olmak lazım ama güzel. oyunun sonuna kadar gidilebilecek bir alet. ilerlemesi strength- skill .

saw cleaver : ilk gelen ilk üç silahtan ortalama olanı. hızı iyi ikinci modunda menzili artıyor ufak ve orta boy rakiplere karşı gayet etkili yine oyunun sonuna kadar götürebiliecek bir alet.ilerlemesi strength- skill .

saw spear : başlarda buluyoruz saw cleaverın mızrak olanını düşünün cleaverın kullanımı genel olarak daha rahat.ilerlemesi strength- skill .

rifle spear : ikinci modu tabanca olan mızrak. bence kullanışlı değil geçişi yapana kadar çullanıyorlar. ilerlemesi skill -bloodtinge- strength

kirkhammer : ilk modu kılıç ikinci modu çekiç. ilk başta yoklukta iyi gibi gözükse de çekiç çok yavaş.ilerlemesi strength- skill .

reiterpallasch : üzerinde tabanca olan meç (ince ispanyol kılıçları var ya onlardan işte). menzinin kısalığı ve hareket setinin esnek olmamasından bence iyi değil. ilerlemesi skill -bloodtinge- strength (arcane de var )

logarius' wheel : bir çift at arabası tekerleğinden menkul bu aletin ikinci modunda arcane hasara dönüyor yanılmıyorsam berserk deki bir chapterdaki elemanlardan esinlenmişler. hareket seti çok dandik ve yavaş bir alet. ilerlemesi strength ve arcane (ikinci modu için)

stake driver : kazık saplayan ikinci modunda şarj edip çakıyorsunuz. yavaş gibi daha doğrusu kullanırken çok açık veriyorsunuz ve menzili kısa. ilerlemesi strength- skill .

blade of mercy : ilk modda kılıç ikinci modda iki bıçak gibi. menzili kısa ama çok hızlı alışırsanız ve doğru kullanırsanız çim biçme makinesi gibi devam edersiniz. ilerlemesi skill ve arcane.

tonitrus : gürz ikinci modunda şişmekle şarj ediyorsunuz. menzili biraz kısa ve biraz yavaş. ilerlemesi strength- arcane-skill .

chikage : katana ikinci modu blood katana ama hitpointten yiyor. gayet hızlı ve üstü üste vurdu mu sersemleten bir alet. hızlı rakiplere mutlaka elinizin altında olsun. ilerlemesi skill- arcane-bloodtinge (ikinci mod)- strength

ludwig's holy blade : işte olay bu ilk modu normal ikinci modu gatts ın dragon slayer ının iki boy küçüğü. hem sersemletiyor hem hızı ortlama hem menzili uzun hem de hareket seti esnek süper bir alet. ilerlemesi strength- skill - arcane

burial blade : ilk modu kılıç (tırpanın keskin yeri) ikinci modu tırpan. çok kral alet diyolar ama uzun uzun denemedim tırpan modunun menzili uzun ve kuvvetli. ilerlemesi skill -strength - arcane.

beast claw : çaliş dancınsta bulmadım bunu daha.

firearms : bunda sadece işinize yarayacakları yazayım.

hunter pistol : durdurma gücü normal hasarı iyi

repeating pistol : iki mermi birden atıyor yakın mesafede hasarı ve durdurma gücü gayet iyi.

flamesprayer: ateşi bununla yapıştırın. ufak boy flamethrower.

evelyn : kral alet bloodtinge yükselince çok güzel hasar veriyor durdurma gücü de iyi.

cannon : bildiğin top. gülle atıyor evelynle beraber el altında bulundurun.

şimdi roll ve evade ile oynanışa geleyim. roll yuvarlanma, evade zıplayarak kaçma. düşmana sağ kontrole tıklayıp kitlenirsen evade ediyorsun yani kitlenirsen geri sağa sola sıçrayarak kaçıyorsun kitlenmezsen yuvarlanıyorsun. nerede roll nerede evade. normal düşmanların ve bossların hareket setleri var bu setlerde önemli olan hızları ve hareketlerin çeşidi. yerin(toprağın) kendisine de vuran splash damage oluyor bu ( eski quakeciler daha iyi birlir) evade ederek uzaklaşacaksınız. özellikle boss ların veya büyük düşmanların çapraz saldırılarından / \ şekillerde saldırılardan evade ederek kaçacaksınız. üstünüze karışık saldıranlardan da evade edeceksiniz. kalabalık düşman gruplarında evade edereken diğerleri sağdan soldan yapıştırdığından bunlardan roll (yuvaralanarak kacaksınız veya uzak durup tek tek halledeceksiniz. büyük düşmanların splash damage vermeyen dikey l saldırılarından ve yere paralel -- saldırılarından roll ile kaçacaksınız hatta yuvarlana yuvarlana arkasına ya da yanına gelip yapıştırabilirsiniz.

--- spoiler ---
  • belki game of the year olamayacak ama yılın en iyi oyunlarından biridir. gerçekten hem gothic bir atmosfere sahip olması hem de lovecraft mitosunu senaryosuyla harmanlaması benim gibi bir korku sever için büyük bir nimet oldu. tek eksiği oyun süresinin dark souls 2ye göre kısa olmasıdır tabi bu eksiği de 2 3 dlc ile kapatacaklarını düşünüyorum. zorluk seviyesi gözünüzü korkutmasın bence bu oyun dark souls 2ye nazaran daha kolay, bazı boss savaşları istisna.
  • oyun yeterince tatminkar. character build ds serilerindeki kadar karmaşık olmadığı için, yapmanı gereken tek şey, elinizdeki silahı iyi kullanmak. silah çeşitliliği de oldukça sınırlı. burada geliştireceğiniz silahı iyi seçmeniz gerekiyor. keza üst geliştirmelerde keşfedilebilir materyal sayısını sınırlı tutmuşlar.

oyun haritası ds2'den çok ds'ye benziyor. düşük levellerde çok zorlanılsa da, cathedral ward'dan sonra oyun kolaylaşıyor ve sonuna kadar zorlanmadan ilerleyebiliyorsunuz.

--- spoiler ---

gherman'ın isteğine evet derseniz, oyun sonlanıyor ve credits dönmeye başlıyor. benim gibi mallık yapmayın diye uyarıyorum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

yüce varlıkların sözlerinin müziğe dökülmüş halleri gibi bir soundtrack'e sahip oyun...

--- spoiler ---
  • insight puanlarının oyunun zorluk mekaniği olarak çalıştığı oyun. biliyorsunuz 1 insight doll ile level alma, 10 insight ise ilave esyalar edinmeye yarıyor. ancak 40 sonrasında oyunda normalde görünmeyen yaratiklar ve sesler peydah oluyor. normal düşmanlar yeni saldırı varyasyonları ediniyor. 60 sonrasında ise sürekli bebek ağlaması duyuyorsunuz. 40 ve ustu insight ile chalice layer 3 zindan 4 zorluğuna eşdeğer oluyor. eğer çok zorlaniyorsaniz sarf, avcı elbisesi filan alıp insight degerinizi dusurun. yuksek insight ayni zamanda frenzy resist değerini düşürdüğü için nightmare mensis bölgelerinde resmen aglatiyor. buna karşın beasthood resist değerinin artmakta.
  • -s!-
    gehrman'dan önce 3 adet one third umbricial cord toplayıp harcamazsanız gehrman'ın sizi öldürmesi haricindeki opsiyonel diğer sonu (moon presence) goremiyeceginiz oyun.
    -s!-
hesabın var mı? giriş yap