şükela:  tümü | bugün
 • injection molding' le üretilmesi mümkün olmayan plastik kap ve şişelerin üretilmesinde kullanılan tekniktir. bir miktar plastiğin şişirilerek, içinde bulundugu kabın şeklini alması mantıgına dayanır.
 • ülkemizde şişirme makinası olarak da bilinen makinalardır.
 • şişirme makinelerinin kullandığı plastik işleme teknolojisidir.

  akış indisi (melt flow index) düşük, termoplastik hammadde, bir hortum şeklinde, yerçekimi etkisiyle yavaş yavaş aşağı doğru akar. hortum yeterince uzadıktan sonra, etrafına kalıp kapanır, içine bir meme uzanır ve basınçlı hava vasıtasıyla plastiği, kalıbın şeklini alacak şekilde duvarlara doğru iter. yeterince soğuduktan sonra, kalıp açılır, şişe çıkarılır.

  sadece plastikte değil, bazı cam eşyanın üretiminde de kullanılır. bu yöntemle üretilmiş eşyanın üzerinde çoğu zaman (çok iyi kalıplarda hemen hemen hiç belli olmaz) boylu boyunca karşılıklı iki çizgi halinde kalıp izi görülebilir. kalıp ne kadar kötüyse, çizgiler de o kadar belirgindir.
 • plastik şişeleri üretmek için kullanılan yöntem.

  iki farklı türü vardır, bunlardan ilki enjeksiyon şişirme yöntemi, diğeri ise ekstrüzyon şişirme yöntemidir.

  enjeksiyon şişirme yöntemi ile üretilmiş ürünlerin altında nokta şeklinde iz kalırken (bkz: su şişesi) ekstrüzyon şişirme yöntemi ile üretilmiş ürünlerde (bkz: kulplu şişeler) ürünün tabanında boydan boya bir çizgi kabartısı oluşur. ikinci yöntemde böyle bir durumun olmasının nedeni, ekstrüzyon şişirme yönteminde çapak oluşması ve bu çapağın alınmasıdır. söz konusu iz de bu çapağın alınmasından kaynaklanan izdir.