şükela:  tümü | bugün
 • çoğu turbo beslemeli arabada, ayak gaz pedalından çekildiğinde çıkarttığı muazzam fıslama sesinin haricinde, türbinin ömrüne çok ciddi katkısı bulunan emniyet valfi. elektronik bir sistem, gaz kesildiğinde motora turbodan giren basınçlı havayı dışarı (atmosfere) püskürtür ve böylece silindirlerin içine basınçlı hava giripte içeride yeterli yakıt olmadığı için (ayak gazdan çekilince) geri tepipte turboya zarar veremez. tüm bunların haricinde gerçek sürücüler için inanılmaz bir zevk kaynağıdır bu -nispeten- ucuz parça.
  (bkz: bov)
 • turbo motorlarda fazla olan basıncı dışarı atmak için sonradan takılabilen meret..ayak gazdan çekildiğinde çuff sesi çıkararak fazla olan basınç dışarı atılır..blow off suz turbo arabaya bidaha binmem dedirten alet..
 • vites degistirirken egzost basincinin ani dususu sonucu turbo saftinda olusan yuksek gerilmeyi engelleyen, gereksiz basinca sahip gazlari disari gonderen, gaza yeniden basilinca olusan turbo boslugunu minimuma indiren cuf cuf sesi ile kendini belli eden vana.
 • bunun sahtesi, hoporlör ve düzenek vasıtasıyla gazdan ayağı çekince ses çıkartır
 • güzel ve detaylı bir anlatımı izmir'de bulunan bir tuning firması tarafından şöyle yapılmış;

  araçlarının yüksek basınçlı turbo beslemeli motorlar gibi ses vermesini isteyen bir çok kişiden dump / blow off valve'ler ile ilgili talep alıyoruz. herşeyden önce, bu valvelerin sadece turbo beslemeli araçlara takılabildiğini, atmorisferik araçlara takılamayacağını, süperşarj'lı araçlara takılmasının da yanlış olduğunu belirtmek istiyoruz. tüm standart turbo beslemeli araçlarda, wastegate adı verilen, fazla turbo basıncını dışarı atacak bir sistem mevcuttur. bu sistem, aşırı basınçtan dolayı motorun patlamasını önleyen bir sistemdir. wastegate, turbonun dönüş hızını azaltmak amacıyla egzoz gazının fazlasını, turboya girmeden dışarı atar. bu sayede turbonun aşırı dönmesi ve dolayısıyla aşırı basınç yaratması önlenmiş olur. bu tip bir sistemde blow off valve sesi duyulmaz.

  blow off valve sesinin duyulduğu durum, her ne sebepten olursa olsun, turbo basıncının, motorun ihtiyaç duyacağından fazla bir oranda yükselmesi sonucu turbonun yarattığı basınçlı havanın fazlasının atmosfere salınmasıdır. eminiz ki bir çok kişi bu sistemi, motoru korumasından ziyade, yaratacağı sesten dolayı kullanmakta, ve yanlış ayarlama sonucu güç kaybetmektedir. eğer motorunuz standart olarak turbo beslemeli ise aşırı beslemenin yarattığı basıncı kontrol etmek wastegate'in görevidir; ve dump valve'in olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için çalışma aralığını normal basınç seviyelerinde tutmak gerekir. aksi durumda yanlış ayarlamada sistem yüke bindiğinde besleme basıncında kayıp olabileceğinden dolayı güç düşüşü görülebilir.

  süperşarjlı motorlarda, sistem mekanik olarak çalıştığı için süperşarjın yarattığı basınç oldukça doğru orantılı bir şekilde yükselir ve yaratılan basıncın dışarı salınması asla istenen bir durum değildir. mutlaka ses isteyenler için, evet aşırı büyük bir süperşarj takabilir ve üretilen basınç motorunuzun ihtiyaç duyacağından fazla olacağı için fazlasını atmosfere salarak ses alabilirsiniz, ancak bu pahalı bir yöntemdir. bunun mantıklı olabileceği tek durum düşük devirlerde çok yüksek basınç istemek, yüksek devirlerde ihtiyaç duyulan basıncın azaltılması olabilir, bu durumda bir dump valve aracılığı ile yüksek devirlerdeki basınç düşürülebilir ve ses de alınabilir. ancak bu sistemin de düşük devirlerde yaratacağı aşırı torktan dolayı kalkışlarda fazla patinaja kalma ve aktarma organlarına aşırı yük binmesi istenmeyen durumlara yol açabilir.

  kaynak : http://www.bestservis.com/

  http://www.youtube.com/watch?v=_69a02yjxrw
 • gaz turbinlerinde rotating stall ve daha da onemlisi surge kontrolu icin kullanilan edevat. olasi konumlari difuzor sonu ve kompressor cikisi - yanma odasi oncesi plenum arasindaki yerdir.
 • ozellikle impreza sahiplerinde gerek sesiyle gerekse i$leviyle bir tutku haline geldigini gozlemledigim parca.
 • blow off valve ile ayni islevi yapan ama o gereksiz cuf cuf sesini duymak istemeyenlerin bunun yerine aracina dump valve taktirmalari önerilir.