şükela:  tümü | bugün
  • "....dünyanın en büyük konvansiyonel bombası olarak bilinen blu-82, abd’nin elindeki tahrip gücü en yüksek bomba. 15 kilometrekarelik bir alanda her şeyi kül edecek güce sahip bomba ‘papatya toplayan’ (daisy cutter) olarak da biliniyor.
    volkswagen ‘coccinelle’ modeli bir otomobil büyüklüğündeki ve 6,75 ton ağırlığındaki bu bomba, c 130 tipi kargo uçaklarından, en az 2 kilometre yükseklikten fırlatılıyor. bombanın düşüş hızı bir paraşüt yardımıyla yavaşlatılıyor. bombanın dışındaki ateşleyici, yere bir metre yakınken patlayarak, daha geniş bir krater açılması yerine şok dalgalarının artmasını sağlıyor. gsx tipi 5,71 ton patlayıcı içeren bu bombanın infilak etmesi, metrekareye yaklaşık 700 tonluk bir basınç uyguluyor. pentagon’a göre, blu-82’nin tahrip gücü 20 scud füzesininkine eşit.
    bu bombalardan iki tanesi, 2001’deki afganistan operasyonunda taliban’a karşı kullanıldı. blu-82’lerin kullanımına, vietnam savaşında da, ormanlık alanlarda helikopterin inebileceği yerler açılması amacıyla başvuruldu. 1991’deki körfez savaşı sırasında, c-130’lardan, mayın tarlalarının temizlenmesi ve irak güçlerine psikolojik baskı yapılması için 11 adet blu-82 tipi bomba atıldı. blu-82’lerin tanesi yaklaşık 27 bin dolar. amerikalı askeri yetkililere göre, ‘papatya toplayandan’ daha güçlü bir bomba üretilmesi için çalışmalar sürüyor."

    (bkz: ntvmsnbc)
  • (bkz: daisy cutter)