*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: blue jean) (bkz: cikartma)
  blue jean dergisinin hala veriyorlar mi bilmem, verdigi, her sayida 12 adet olan cikartmalar. donemin $ohretleri bu cikartmalara konu olmu$tur. bu cikartmalar ozellikle kizlarin defter kaplarini suslerdi.
 • bizim degil de *buyuklerimizin teenage donemine denk gelse de, bize payimiza dusen guzellikleri koklatmamis olsalar da, sonralari unutmus olsak da, pop bize cart renklerini degil de mat taraflarini zerk etmeye baslamis olsa da, bu cikartmalari her turk gencinin hatirlayip ic gecirmesi vaciptir.
  bendenizi sinir eden konu ise sozkonusu cikartmalarin kucuklugune ters orantili olarak blue jean yazisinin ve sanatcinin adinin irilikleriyle cikartmanin %76'sini kaplamasi suretiyle zaten yarim yamalak basilmis resimlerin de sitikır uzerinde gozukememesiydi.. hâlâ da icimde uktedir. bir gun insallah blue jean cikartmalari finlandiya baskonsolosu olurum da konuya el atarim, sevinir cocuklar..
 • arkadasimin bizden epeyce buyuk ablasinin dolabini kaplayan cikartmalar... beynime kazinanlardan biri soyleydi : "dun gece uzuntumden sorapsiz yattim"
 • bir zamanlar özellikle lise öğrencileri arasında pek bir popüler olan klasörlerin de üstünü kaplamıştır bu çıkartmalar. ancak klasör el ve dolayısıyla elin teri ile çok fazla ahşır neşir olduğundan tutkalları pek bir çabuk yavşardı insanın elini de yapış yapış ederdi.
 • "herıld yani" ilk örneklerindendir bunların. "uyan da balığa çıkalım" gibi yaratıcı bir diğerine de rastlanmıştır.
 • gerek fikir, gerek şekil olarak bire bir alman gençlik dergisi bravo'nun çıkartmalarının "örnek" alındığı promosyon malzemesi.
  bizimkinin yapışkanı mı tuhaftı, kağıdı mı dayanıksızdı bilemiyorum ama bravo'nun çıkartmaları karyola - kapı - defter - sıra üstünde yıllarca taş gibi dururken blue jean'inkiler iki üç hafta içinde kasap kağıdına dönüşürdü, arkasını görürdük, çıkartmayı yırtmadan etmeden, tuhaf yapışkanı sayesinde sadece hafifçe ittirerek yeni pozisyonlara sokardık.
 • arada eski defterlerimin arasında ya da kapaginda gorup "vay anasını" dedigim cıkartmalardır. o zamanlar cok muhimdi cook.
 • genelde yapıştırıldıkları yerden sökülmeye çalışıldıkları ama başarılı olunamadığı için belli bi kısmı yırtık olarak duran metallica, madonna
  new kids on the block ,manowar gibi kişi ve grupların bir araya gelmesine vesile olmuş yapıştırmalar
 • kenarlarinda yazan sanatci veya grup isimleri cogunlukla yanlis yazilan cikartmalardi bunlar.
  bu dizgiyi yapan kisinin sanatci veya gruba vakif olmasi ile dogru orantiliydi. misal yeni bir sanatci ciktiysa ve o sayida ondan ilk defa bahsediliyorsa, cikartmada yazan isim mutlaka ama mutlaka yanlis olurdu. mesela bir kris kross, ilk cikartmada olurda sana cris cros , bilemedin kris korss
 • selebriti fotolarindan farkli olarak bir de dunyanin en cheesy ergen esprileri de bu cikartmalarla hayatimiza girmisti. e herild yani, durdurun dunyayi inecek var, ufak at da civcivler yesin, yaylan ama toz kaldirma, haber ver de gulelim falan filan gibi sikkolojik laflardi bunlar.

  bilhassa biz duvar yazisiyiz adli graffiti kitabi dunyada meshur olduktan sonradir diye dusunuyorum. ya da dusunmuyorum.