• gelmis gecmis en sevdigim oyunlardan biri. inanilmaz derecede basit ama bir o kadar da zevkli bir oyundur. bulsam hala oynarim
  • madalya için (bkz: pour le merite)
    film için (bkz: the blue max)
  • oyunda biraz ustalaştıktan sonra etrafı bombalamak sizi pek tatmin etmezdi ve nehir üzerindeki köprünün altından geçmeye çalışırdınız. işin püf noktası köprüye yaklaşmadan çok önce yönünüzü sabitlemeniz gerekirdi. köprüye yaklaştıktan sonra sağ sol manevra yapmaya çalışırsanız, alçaktan uçtuğunuz için kanatlar suya çarpardı. tekrar oynamak için (bkz: http://c64s.com/game/406/blue_max/) .
  • oyun olanı için:

release date: 1983
    by synapse software

üzüntü ve muz kabuğu...
  • çocukluk travmalarımdan birisinin sebebi. anne babamın arkadaşlarından birinin benimle yaşıt çocuğu vardı. bir gün bunlara gittik. çocuğun c64'ü var. fena bir olay. bu oyunu oynadığını hatırlıyorum. ben de yanına iliştim izliyorum. çocuk büyük bir zevkle bırakıyor bombaları. o güne kadar bilgisayar görmemiştim; ağzımın suları akıyor ama utangaç bir çocuk olmamama rağmen bir kere oynayabilir miyim demeye utanıyorum nedense. çocuk da bütün çocuk bencilliğiyle "al oyna" demedi tabii, öyle bakmıştım akşama kadar. sonra yıllarca c64 hayali kurdum. bizimkilerin üzerinde epey baskı oluşturdum ama artık imkan mı yoktu yoksa bendeki müptelalık potansiyelini mi gördüler bilemiyorum c64'üm olmadı. lise yıllarında bir amiga sahibi olmuştum artık. sonrasında da pc'de az oyun oynamadım. civilization'ın kralı oldum, rpg türünün tozunu attım, adventure'lar sayesinde ingilizce öğrendim. hala ara sıra yeni bir şeyler oynarım. ancak, hiç bir oyundan beklediğim tatmini alamadım. hep blue max'i aradım. ulan o herif o joystick'i bir kere verseydi böyle tatmin olmaz, değer bilmez olur muydum hic?
  • bomba atmanın inanılmaz haz verdiği efsane uçak oyunu. bomba atmak için joysticki önde tutmak ve doğru zamanda ateş tuşuna basıp kolu geriye kaktırmak gerekirdi. yakıt azaldığında uçağı havaalanına indirmek de ayrı bir mutluluk kaynağıydı.
  • daha once zaxxon'un oldugunu iddia ettigim "ilk izometrik oyun" sifatinin daha sonra du$unerek buna ait oldugunu tahmin ettigim ucakli oyun.. tahminime gore once atari'nin arcade makinalarinda ciktigina gore zaxxon'dan daha eskidir diye varsayim kabul edilebilir.. ucakla bir pistten kalkip etrafi bombalayip ba$ka bir piste ini$ yapardiniz bu arada havadaki ucaklari da yokederdiniz..
  • bir güzel pırpırlı uçakla dakikalarca etrafı bombaladıktan sonra oyunun en zor ama en zevkli tarafı uçağı piste indirmektir... buna alışıp başarabilen kişi, birden statü atlar.
  • sonra bunun 2001 versiyonu cikti ay'da gidiyon. calisan versiyonunu bulamadim.
hesabın var mı? giriş yap