şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya'da gençler arasında yayılan, her gün saçma sapan hedeflerin gerçekleştirilmeye çalışıldığı garip oyun. hedef olarak intihar edenler falan olmuş öyle diyeyim.

  http://www.lemonde.fr/…nternet_5094540_4408996.html

  http://www.express.co.uk/…e-suicides-russia-britain
 • kıyıya vurmuş balina pozu mu veriyorlar acaba diye düşürken altından bambaşka şeyler çıkan "challenge". gerçi işin içinde ruslar var niye şaşırıyorsam.*
 • ismini reis challence olarak türkiyeye ithal etmemiz halinde ülkenin geleceğini kurtaracağımız challenge. her görevin başına da "if you love reis" cümlesini ekledik mi tamamdır.
 • rusya'da bu isimde oynanan bir oyunmus. ozellikle 15 yas civarindaki cocuklarin intiharina sebep olmus ve son donemde ingiltere'ye de sicramasiyla beraber emniyet ve okul yoneticileri harekete gecmis.

  bu nasil bir dunyadir?

  cocuklara 50 gun boyunca yapilacak seyler soyluyormus. sonunda da intihar...

  aman aman. ulkemizde henuz yok ama anne babalar, ogretmenler dikkat! allah korusun.

  not:haberi bu sabah onedio'da okudum ama link bulamadim.
 • aileyi incitmekten korkutuğum için şehri yazmadan söylüyorum: malesef türkiye'ye sıçramıştır. bir gencin hayatı daha ziyan olmuştur.
  tanıdığımız bir ailenin liseye giden çocuğu kendini yüksek bir binadan attı. ilginç olan atlamadan önce ambulans çağırmasıydı. dediğim gibi hassas bir konu çok detay yazamıyorum.

  eğitim adına yapılması gereken çok işimiz var. zaten 2017 oecd raporuna göre en mutsuz, en kaygılı gençlik biz bizde. hayatın rol yapmak ve mutluymuş gibi gözükmek olmadığını göstermeliyiz. insanlarımız sıkışmış çarklar arasında! ve çocuklarına daha iyi dönen birer çark olmaları için akılalmaz- sorgulanamaz bir yarış, bir akış içinde koşturtmayı marifet sayıyorlar. duruuunnnn! diye bağırmalıyız. bir şeyler yanlış yöne gidiyor.
 • filmi var bunun. (bkz: nerve)
 • rusların facebook platformu olarak bilinen vk internet sitesi üzerinden #bluewhale ile katılınan challenge. bu hastag üzerinden size bir moderatör ulaşıyor ve size gerçekten yapmak istiyor musun diye soruyor.
  sonrası ise malum. 50 adet challenge görev alıyorsunuz. 50 gün için 50 görev. sonra da bu görevleri görsel medya içerikleriyle destekleyip moderatörlere internet aracılığıyla sunuyorsunuz kanıt olarak. böylece yeni göreve geçiyorsunuz. bu görevler öyle arkadaşının enseye vur değil. saatlerce korku filmi izlemekten, gece 4 de başlayıp sabah 9 da bitirilen uyku seansı gibi aptal saçma görevler ama hepsi birleşince ortaya insan bilinçaltını berbat eden bir tablo ortaya çıkıyor. koluna bıçakla balina çizenler bile var bu challenge sayesinde. en sonunda da intihar etmek gibi bir şey var.

  işin yaptırıcı boyutu ise macera arama isteği ve oyuna ilk katıldığınızdaki gelen tehditler. ailenizi incitmekle falan tehdit ediyorlarmış. işte burası çok mantıksız geliyor. ama bahsedilenler arasında bu da var tabi.
 • ebeveynlerin dikkatini çekmesi gereken bir konu.
 • türkiye'de de can yakan, oyun demek istemediğim şey. çünkü bunu oyun diye nitelendirmek bana doğru gelmiyor, insan canıyla oyun olur mu?

  bu entry'yi yazmayı hiç istemezdim, fakat blue whale konusu geçtiğinde söylenen/yazılanları görünce dayanamadım.

  hep deniyor ki 'buna merak salanlar boş beleş gençler, aklı başında olanın böyle şeylerle ne işi olur'. bu genç sizin sandığınız gibi değildi. aklı başında, eğitimli, gelecekte kendine ve ülkesine çok şey katabilecek kalibrede bir gençti. yaşadığı şehrin en iyi anadolu lisesinde okuyordu ve ailesi, arkadaşları, öğretmenleri tarafından seviliyordu.

  bu şey virüs gibi. önce rusya'da, sonra avrupa'nın çeşitli yerlerinde, son olarak da ülkemizde can yaktı. bi an önce sonu gelsin, hiç değilse sorumluları yakalansın derken şununla karşılaşmak bi parça da olsa içimi rahatlattı. gereken cezayı alacağına inanıyorum. hayatını kaybeden gençleri geri getirir mi, asla. fakat en azından tekrarlarını görmeyiz. yani umarım görmeyeceğiz.

  başımız sağolsun.