şükela:  tümü | bugün
  • "amerikan folk müziğinin bir formu olan ve country’nin bir alt türü olan bluegrass, appalachia bölgesinde yaşayan genelde fakir insanlar tarafından iskoç, irlanda, galler ve ingiliz geleneksel müziklerinin karışımı olarak ortaya çıkmış. tarz sonraları afrika-amerikan jazz müziğinden de etkilenmiş. bluegrass’i 18. yy’da ingiltere ve büyük britanya’dan appalachia’ya gelen göçmenler yaratmışlar. önceleri geldikleri bölgenin geleneksel ve dans müziklerini çalarlarken zamanla bluegrass’in doğmasına öncülük etmişler. bu yüzden birçok eski bluegrass şarkı ve sözleri doğrudan britanya adasından gelmekteymiş.

bluegrass tarzını amerikalı müzisyen bill monroe (1911-1996) yaratmış. müzik tarzının adı monroe’nun grubu olan blue grass boys’dan geliyormuş. bu isim de aslında bluegrass’in babası olarak bilinen monroe’nun kentucy’de doğduğu yerleşim biriminin adıymış."
  • bulutsuzluk ozlemi cekilen karanlik, depresif gunlerde hizir gibi yetisir. gunesli bir temmuz gunune isinlar insani adeta. hay yasa sen banjo!
  • bu müziğe darbuka yakışır sanki diye düşünüyorum. bana destek olacak yandaş, karaktersiz, ipne gibin puşt gibin, her devrin adamları/kadınları arıyorum.
  • ağırlıklı olarak yaylı çalgıların kullanıldığı müzik tarzı. bluegrass denilince son zamanlarda hep aklıma chris stapleton gelmektedir. kendi yarattığı kültürünün dışında hiç bir müzikle uyum içerisinde olacağını pek sanmıyorum. bence bu tarzı bırakalımda bilenler işini yapsın*
  • punkbilly, rockbilly gibi alt kategorileri bulunan muzik turu. zaman zaman polka'ya, balkan ezgileri, yahudi muzigi* ve gypsy muzigi tarzina da yanasir.
    bu tur muzikler yapan gruplar genelde annesini bakkala giderken goren cocugun dramiseklinde abidik kubidik isimler alirlar.

the dead brothers turun hakkini iyi verir.
  • neşeli neşeli, kırıpdak, hüzünlüsü de ayrı bir hoş olan müzik türü. hala pek kimseler tarafından bilinmiyor, bilinse de dinlenmiyor. biz dinleyenlere de bluegrass eşliğinde heidi gibi dağlarda bayırlarda hoplayıp zıplamak; birahanelerde elde bira bardaklarıyla, topukları yere vurarak dans etme isteği kalıyor.
  • rakı-fasıl ikilisi gibi moonshine-bluegrass ikilisi de dadından yenmez.

hesabın var mı? giriş yap