şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • gelecekte kullanilacak bir cok elektronik alette bulunmasi dusunulen teknoloji. soyle ki: evde telefonla konusurken sehirici hattindan normal ucretle konusacaksiniz, disarida ayni telefon ile cep telefonu hattindan cep tarifesiyle konusacaksiniz. mesela sirket icinde baska bir bluetooth tel sahibiyle konusurken konusmaniz walkie talkie gibi olacak. parasiz. bluetooth kullanan her telefonun kablosuz kulakligi olacak, bir de laptop, desktop, pda, telefon arasi senkronizasyon otomatik olacak. yani ofise girdiginizde bisey yapmaya gerek kalmadan takvim, address book filan otomatik senkronize olacak... (olacak da olacak bi de olmazsa sozluk userlarina ben maymun olacagim)
  detayli bilgi icin http://www.bluetooth.com/
 • telsiz iletişim olayında abartı nokta.. ericsson tarafindan da desteklenen olay..
 • walkie-talkie stili telsizlerin sonunu getirecegi kesin olan standard.
 • bluetooth harika bir teknoloji olmasına rağmen bir iletişim mimarisi değildir. daha çok 10 metreye kadar olan kablo bağlantılı işlerin kablosuz olarak yapılmasını sağlamak amacı ile geliştirilen bir mimaridir. basit iletişim işleri için (kablosuz kulaklık) kullanılsa da bir wlan alternatifi yada telsiz alternatifi değildir.

  bir sıkıntısı da kullandığı frekans bandıdır. bu bantta mikrodalga fırınlardan cep telefonlarına* kadar birçok cihaz çalıştığı için iletişim sıkıntıları olabilir
 • çok eskiden danimarka'da "harald blatand" adında bir kral yaşarmış. halk onu çok severmiş. kral "blueberry" denen meyveyi yemekten çok hoşlanırmış. sürekli blueberry (yaban mersini) yediği icin, dişleri hep maviymiş. bu yüzden, halk ondan "bluetooth" diye bahsedermiş. bu teknoloji adını işte o kraldan almaktadır.

  ayrıca kendisi danimarka ve norveç'i birleştirmiş. bluetooth'a da ismini o yüzden vermişler, hani değişik cihazların iletişim kurmasını sağlıyor diye..

  edit notu 1:
  bu hikayeyi götümden uydurduğumu düşünüp "en sevilmeyen entry"lerim arasına sokan arkadaşları tebrik ediyorum, bravo!

  edit notu 2:
  386 dx'e, düzeltmeleri için teşekkürler.

  edit notu 3:
  earthlingplus'a, yaban mersini için teşekkürler.
 • bir laptop veha handheld pc'nin cep telefonundan internete çıkması gerektiği durumlarda çok faydalı olan sistem. alternatifi olan irda bağlantıda aletleri birbirini görür şekilde birlikte taşımadığınızda bağlantı kesiliyor
 • compaq ipaq'lerde patch edilmeden doğru dürüst çalışmayan driverlara sahip özellik
 • ibm thinkpad'lerde de bulunan teknoloji... (bkz: reklam yapmak)
 • adını mavi dişli iskandinav kralından alan teknoloji. bu adın tercih edilmesinin nedeni ise bu kralın isveç ve danimarka'yı birleştirebilmiş olmasıdır.
 • ce$itli mekanlarda bluetooth enabled cihaz aratip bulmanizla yeni dostluklara, yeni arkada$liklara yelken acmaniza firsat taniyan bir teknoloji ayni zamanda. yazdigim bu entry vesilesiyle bluetoothlu cep telefonu ve cep bilgisayari sahibi genc ve alimli sozluk bayanlarina selam etmeyi de uygun goruyorum.
hesabın var mı? giriş yap